ordu-gezi-rehberi
Ordu Gezi Rehberi

Ordu iline ait toplamda 19 adet ilçe bulunmakta. Bunlar;

Akkuş Altınordu Aybastı Çamaş Çatalpınar
Çaybaşı Fatsa Gölköy Gülyalı Gürgentepe
İkizce Kabadüz Kabataş Kumru Mesudiye
Perşembe Ulubey Ünye Çamaş

Karadeniz denince benim aklıma ilk önce Ordu, Samsun ve Giresun geliyor. Bin bir güzelliği olan bu illerden Orduda gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık.

Ordu’da Gezilecek Yerler

Ordu’nun Dereleri

ordunun dereleri

Ordu’nun Dereleri: Ah ordu’nun dereleri dili olsa da konuşsa.. Bilirsiniz Değirmenler, dereler ve akarsular sayesinde vardır. Ordunun dere kenarlarında da değirmenlere rastlamak mümkün. Eğer yolunuz düşerse yanınıza şortunuzu, piknik yapacak nevaleyi, balık tutacak oltayı ve resim çekilebileceğiniz fotoğraf makinası almayı unutmayın.

Ordu’nun Yaylaları

ordu yaylası, ordu

 • Çambaşı Yaylası
 • Keyfalan Yaylası
 • Argın Yaylası
 • Korgan Yaylası

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası: Benzersiz coğrafyası ile bir dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunuyor. 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilen Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları denemek isteyenlerin çok seveceği bir yer.

Yasonburnu Yarımadası

yasonburnu-yarrimadasi

Yasonburnu Yarımadası: Yason burnu Ordu perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyündedir. Dünyaca Tanınan Yasonburnu Kilisesi(1869) bu yarım adadır.

Boztepe

ordu-boztepe

Boztepe: Burası tamda şehre hakim olduğunuz yerdir. Yaklaşık denizden 450 metre yüksekliktedir ve kolaylık olsun diye teleferik sistemi kurulmuştur. Bu sayede Boztepe’ye tırmanmak kolaylaştırılmıştır(ücretlidir). Ayrıca ziyaretçilerini ağırlayan bu tepede çay bahçeleri ve restoran hizmeti verilmekte. Manzarayı seyrederken çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Osman Paşa Şadırvanı

Osmanpaşa Şadırvanı

Osman Paşa Şadırvanı: Ordu Meydanda bulunan Osman paşa şadırvanı 1847 yılında ordu valisi Osman paşa tarafından yapılmadır. Ülkemizde sütunları en yüksek şadırvandır. Bir çok kez tadilat döneminden geçen şadırvan, Orduluların buluşma noktası diyebilirsiniz.

Bolaman Kalesi

 

Ordu Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi: Fatsa ilçesi Bolaman kasabasında meşhur bir kaledir. Mevcut kale muhtemelen Pontus Rumlarında kalmıştır. Kale bedenleri üzerinde tahminen 200 yıl önce Hazinedar ailesi taraından inşa edilen ahşap yapı sivil mimarmizin örneklerinden biridir. Karadeniz Bölgesinin en özgün sivil mimarlık örneklerinden biridir. 1980 yılında, Aile Konağı Karadeniz Teknik Üniversitesine restore edilerek halka açılması için bağışladı. Fakat Üniversite uzun yıllar restorasyonunu gerçekleştiremeyince Kültür Bakanlığına devretti. Uzun yıllardan beri Bakanlık tarafından restorasyonu bitirilemedi. Atıl bir durumda kalmıştır.

Gölköy Kalesi

golkoy-kalesi

Gölköy Kalesi: Ordunun Gölköy ilçesinin Kale mahallesindedir bu Kale. Bir girişi vardır ve oldukça genişdir. Zamanında gözetleme ve savunma amaçlı inşa edilmiş olup 1997 yılın UNESCO tarafından dünya antik eserler listesine alınmıştır.

Ünye Kalesi

Ünye kalesi

Ünye Kalesi: 2500 yıllık olduğu bilinen bu kale adından da belli olduğu üzere Ordunun Ünye ilçesi içerisindedir. Fakat Köy ismini Kaleden almış olup 2. Mitradates tarafından yaptırılmıştır. 2006 yılında belediyenin kalenin  bitki örtüsünü temizleyip daha güzel görünmesini sağlamıştır.

Hoynat Adası

hoynat adası

Hoynat Adası: Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli karabatakların yurdumuzda yuva yaptığı tek yer olarak bilinmektedir.

Ulugöl

Ulugöl Tabiat Parkı: Ordu’nun en büyük gölü olan 1500 metre rakımlı Ulugöl, yemyeşil ormanlar arasında, nefis bir doğa ortasında yer alıyor. 700 metre etrafında hiç yerleşim yok. Baharda ayrı güzel, sonbahar gelip kızıl örtüsüne büründüğünde bir başka güzel oluyormuş. Doğada huzur dolu vakit geçirip bol oksijenle ciğerlere bayram ettirecek bir yer.

Çiseli Şelalesi

Çiseli Şelalesi

Çiseli Şelalesi: Dünyaca ünlü dolduğunu biliyor muydunuz ? Ordu’ya yolunuz düşerse muhakkak gelin ve kenardaki taşlardan şelalenin dibindeki gölete balıklama atlayın. Bu fotoğraf sizi yanıltmasın, Ordulular bilir Dereler çok taşınca göletler bozulur, burası göründüğünden de derin şuan.

Civil Irmağı

civil-irmagi-ordu

Muazzam çekilmiş fotoğraf daha…

Tarihi Mekanlar Listesi

Akoluk Köprüsü
Atik İbrahim Paşa Cami
Aziziye (Yalı) Camii
Başkotanı Köprüsü
Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı
Cıngırt Kalesi Fatsa
Cotyora ( Bozukkale)
Çamaş Hisarbey Köyü Kaya Mezarı
Çayır Camii
Çifte Hamam
Delikkaya Kaya Mezarı
Dikenlice Kaya Mezarı
Düz Mahalle Kilisesi
Efirli Camii ve Mezarlığı
Emir Yakup Kümbeti
Eskipazar Büyük Hamam
Eskipazar Küçük Hamam
Gençağa Kalesi
Gölköy Kalesi
Göller Köyü Kalesi
Hamidiye Camii
Kaleköy Kalesi
Kaleköy Kalesi Kaya Mezarları
Kardeşler Köyü kaya mezarı
Kemer Köprü
Kestane Köyü Camii
Kestane Köyü Kemer Köprüleri
Kirazlimanı Çeşmesi
Kurul Kalesi Yerleşkesi
Kuşfenak Kalesi
Laleli Cami
Meletios Kalesi
Mesudiye Kültür Merkezi
Muzadere Kilisesi
Oluklu Çeşme
Saray Camii
Sarpdere Köprüsü
Selimiye Camii
Sucuali Kaya Mezarı
Şeyh Abdullah Türbesi
Şid Abdal Türbesi ( Şidlü Dede)
Taşbaşı Kültür Merkezi
Tekke (Kargılı) Camii
Tozkoparan Kaya Mezarı
Tuzak Köyü Türbesi
Ünye Kalesi
Ünye Müze Ev
Ünye Saray Hamamı
Yalı Kilisesi
Yeni Cuma Camii
Yunus Emre Türbesi

Doğal Alanlar Listesi

Kabakdağ Köyü
Kapılı Kazankaya Şelaleleri
Karaoluk Şelalesi
Keyfalan Yaylası
Korgan Yayları ve İteniçi Mesire Yeri
Küpkaya Kanyonu
Ohtamış Şelalesi
Perşembe Yaylası
Boztepe
Sayacabaşı Mesire Yeri
Topçam Yaylası
Toygar-Kabaktepe Yaylası
Turnasuyu Vadisi
Ulugöl Tabiat ParkıArgın Yaylası Akkuş
Asarkaya Kent Ormanı
Aybastı Toygar Kabaktepe
Çambaşı Yaylası
Çınarsuyu Mesire Yeri
Düzoba Yaylası
Eminem Pınarı
Gaga Gölü
Gelin Kayası Mesire Yeri
Hoynat Adası
Yason Burnu
Yoroz Kent Ormanı
Bu içerik hakkında eksik gördüğünüz yerleri, yardım ve önerilerinizi yorum kısmından yazabilir, diğer ziyaretçilerimize bilgi / fikir verebilirsiniz.

19 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. BOZTEPEYE YAPILACAK 50 ADET BUNGALOV EVİN PROJE DETAYI ve MASAL EVLER
  Sn.Enver YILMAZ başkan ve ilgililer
  Ordu Boztepeye yapılacak olan tematik parkın içinde yapılacak olan 50 adet BUNGALOV projesinin turistleri çekecek ve insanları fazlası ile cezbedecek bir fikir vermek isterim izniniz ile .
  Belkide hiç olmayan yada çok ender var olan aslında hepimizin ziyaret etmek ve yaşamak isteyeceğimiz masallarda ki küçük renkli ve farklı MASAL EVLERİ olarak projelendirilip hayata geçirilmesini ricam ile öneririm.
  Maliyet açısından pekte fark yaratmayan ancak görsel açıdan belkide DÜNYACA bilindik bir merkez haline getirecek bu ufak dokunuş inanılmaz etkiler yaratacaktır ve dünyanın dört bir yanından TURİSTLERİN BİR KAÇ GÜNÜNÜ geçirmek için can attığı bir yer haline getirecektir özellikle peyzaj ve özel ağaçlar ile bu proje desteklenir ise her halde TÜRKİYEMİZİN 50 yıllık en güzel projesi olur dünyada da ön sıralarda yerini alır .
  Sn.Başkanım Hatta bu projeyi dahada yaygınlaştırıp Boztepe de özel müteşşebislerinde dilerler ise şahıs arazilerine sizin izin verdiğiniz ölçülerde MASAL EVİ PROJELERİNDEN çeşitli alternatifleri yapmak koşulu ile arazilere imarlar verilerek büyük bir MASAL İLÇESİ kurulabilinir böylelikle belediyenin kasasından da ayrıca bir para çıkmaz aksine işletmelerden ciddi gelirler elde edilebilir .
  B.Şehir Belediyemiz çok sayıda MASAL EVİ projesi hazırlayacak ve bunların doğru olarak inşa edilip korunmasını sağlayacak gerisini müteşebbis halkımız halledecek sokakların aydınlatılmasından isimlerine kadar inanılmaz güzellikler sergileyeceğinize olan inancımız tamdır.
  Sn.Başkanım Bir birinden farklı güzellikte inşa edilecek 50 Adet MASAL EVİ Şimdiden hayırlı olsun inşallah demek isteriz .
  Sizi seviyoruz ve çabalarınızın en iyisi ile ödüllendirilmesini arzu ediyoruz.
  Çok Saygı ve Selamlarımızla

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin!