Ana sayfa Türkiye Adıyaman Perre Antik Kenti Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir ?

Perre Antik Kenti Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir ?

4951
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Pirin Antik Kenti olarak bilinen Perre Antik Kenti, Adıyaman şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olup kolay bir ulaşıma sahiptir.
Adıyaman’da bir gezi planlayıp şehrin tarihi atmosferine dahil olma hazırlık yapıyorsanız Perre Antik Kenti’ni gezinize dahil edebilirsiniz. Perre, Örenli Mahallesi’nde bulunur ve Kommagene ülkesinin en büyük şehirleri arasındadır.
Şehir günümüze kadar tahribata uğrasa da birçok kalıntısıyla görülmesi gereken yerlerden biridir. Buradaki surlar, günümüzde de kullanılmaya devam eden çeşme, kaya mezarları ve nekropol geziniz boyunca kendi tarihlerini size yansıtacaktır.

Perre Antik Kenti Hakkında Bilgi

Adıyaman Merkez Örenli ( Pirin ) mahallesindedir. Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden birisidir. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya ) arasında yer alan bir uğrak yeridir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi halen kullanılmaktadır. Bizans döneminde de önemini korumuştur.Bu antik kent’in Niceaia İznik’te toplanan İncil Konsil’ine temsilci göndermesi aynı zamanda dini bir merkez olduğunu da göstermektedir. Antik kentte en dikkat çeken kalıntılar Örenli mahallesi girişinde yer alan Kaya Mezarlarıdır. Kayalıklar içine oyularak yapılmış oda mezarlar harika bir görünüm oluşturmaktadır.

Perre Antik Kenti Resimleri

Perre Antik Kenti Adres – Harita

 »  Eğer yolunuz Adıyaman’a düşer ve başka nereleri gezebilirim diyorsanız daha önce açmış olduğumuz Adıyaman’da Gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here