Perre Antik Kenti Rehberi | Nerede, Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Adıyaman’da bir gezi planlayıp şehrin tarihi atmosferine dahil olma hazırlık yapıyorsanız Perre Antik Kenti’ni gezinize dahil edebilirsiniz. Perre, Örenli Mahallesi’nde bulunur ve Kommagene ülkesinin en büyük şehirleri arasındadır.
Şehir günümüze kadar tahribata uğrasa da birçok kalıntısıyla görülmesi gereken yerlerden biridir. Buradaki surlar, günümüzde de kullanılmaya devam eden çeşme, kaya mezarları ve nekropol geziniz boyunca kendi tarihlerini size yansıtacaktır.

Adıyaman Merkez Örenli ( Pirin ) mahallesindedir. Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden birisidir. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya ) arasında yer alan bir uğrak yeridir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi halen kullanılmaktadır.

Bizans döneminde de önemini korumuştur. Bu antik kent’in Niceaia İznik’te toplanan İncil Konsil’ine temsilci göndermesi aynı zamanda dini bir merkez olduğunu da göstermektedir. Antik kentte en dikkat çeken kalıntılar Örenli mahallesi girişinde yer alan Kaya Mezarlarıdır. Kayalıklar içine oyularak yapılmış oda mezarlar harika bir görünüm oluşturmaktadır.

Perre Antik Kenti Resimleri

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pirin Antik Kenti olarak bilinen Perre Antik Kenti, Adıyaman şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olup kolay bir ulaşıma sahiptir.

 • Adres: Adıyaman Merkez / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer yolunuz Adıyaman’a düşer ve başka nereleri gezebilirim diyorsanız daha önce açmış olduğumuz Adıyaman’da Gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Erdem AKARCA
  Erdem AKARCA - 15:47

  Güneş batmaya yakın gezin.
  Güneş antik kentin bulunduğu tepenin arkasından battığı için 2 saat gezecekseniz. Güneşin batmasına 2 saat önceden gezmeye başlamalısınız. Tamamen açık bir yer güneşten etkilenirsiniz.
  Gayet güzel ve gezilmesi gereken bir yer
  Çok geniş, en az 3 saatinizi mutlaka ayırın.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.