Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hakkında Bilgiler

Pırlantalı mücevherler gün geçtikçe sık tercih edilen takılar arasında yerini alıyor. Düğün, doğum günü ya da en çokta kutlayacağınız özel günlerde eskiden altın takılar tercih edilirken artık bu seçim hızlı bir şekilde pırlantalı mücevherlere doğru yön almaya başladı. Pırlantanın sadece davetler gibi özel kutlamalarda kullanılabilecek bir aksesuardan çıkarak günlük stile dahil edilmesi bu ışıltılı zarafetin günlük hayatın her anına taşınmasını sağladı. Eskiden pırlanta takılar sadece üst düzey geliri olan insanların alabileceği aksesuarlar konumundayken bu alanda yapılan çalışmalarla zamanla insanların önyargıları kırıldı ve pırlanta her kesimin tercihi olacak bir konuma yükseldi.

Yapılan alışverişler incelendiğinde pırlantalı mücevherlerin en çok tercih edildiği dönemin düğünler olduğunu görüyoruz. Artık düğünlerde geleneksel takılardan çok pırlanta gerdanlık, pırlanta bileklik, pırlanta küpelerden oluşan pırlantalı setler gelinlerin en mutlu gününde ışıltısını tamamlayan aksesuar olarak yerini alıyor.

Pırlanta takılara istek arttıkça, tüketicilerde kalite konusunda güven sorunları doğmaya başladı. Bu muhtemel risklere karşı, pırlanta takıların özellikleri hakkında ön araştırma yaparak alışveriş tercihinizi bir markadan yana kullanmanızı öneriyoruz.

Pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim;

Pırlanta hakkında bir kaç bilgiyi edindikten sonra pırlanta satın alma süreci daha keyifli hale gelecektir. Öncelikle pırlantanın temel özelliklerini kapsayan 4C kuralına dikkat etmeniz gerekiyor. Nedir bu 4C? 4C; renk(colour), berraklık(clarity), karat(carat) ve kesim(cut) ‘dir.

Karat:

Karat, pırlantanın ağırlığını belirtir. Pırlantada karat değeri büyüdükçe taşın boyutu da büyümektedir. Karat değeri en çok pırlanta yüzük modellerinde ayırıcı bir özellik konumundadır. Pırlanta yüzük koleksiyonlarında en çok 0.20 karat ve 0.30 karat aralığındaki tektaş pırlanta yüzük modelleri tercih edilmektedir.

Renk:

Pırlantaların hepsi renksiz gibi gözükse de aralarında ufak ton farklılıkları vardır. Pırlantada en iyi renk, renksize en yakın olanıdır. Renk aralıkları pırlanta kelimesinin ingilizcesi olan “Diamond” kelimesinin baş harfi D ‘den başlayarak alfabenin son harfi Z ‘ye kadar devam etmektedir. En çok tercih edilen pırlanta rengi H iken J ve üzeri olan renk değerlerinde pırlantalar makul beyazlıktadır.

Berraklık:

Pırlantalar doğal bir taştır. Tüm pırlantalar yapı taşı olarak saf karbon zerreleri barındırır ve bu karbon zerreleri pırlantaları birbirinden ayırarak onları eşsiz kılar. Tümüyle aynı yapıya sahip iki pırlanta yoktur. İşte pırlantanın içinde yer alan bu izler, onun berraklık derecesini belirtir. Pırlanta ne kadar az iz taşıyorsa o kadar berraktır, o kadar değerlidir.

Kesim:

Pırlanta taşlar üzerinden insan etkisiyle oluşan tek özellik kesimidir. Pırlantanın kesimi  ne kadar iyiyse, parlaklığı, ışıltısı ve kıvılcımı o kadar artar.

Pırlanta nerelerden alınmalıdır?

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güven ve garantidir. Satın alacağınız yerin size güven vermesi, bünyesinde işinde uzman bir ekibi barındırıyor olması ve sunduğu sertifikalarla pırlantanın kalitesini destekliyor olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!