Kalkandere Gezi Rehberi | Görmeniz Gereken Yerler

Hakkında Bilgiler

Kalkandere Öyle turistleri ağırlayacak veya konaklamak için bulunan oteller barındırmıyor. Fark ettiyseniz Yolunuz Kalkandere’ye düşerse nereleri gezebilir diye bir cümle kurmadık. Neden mi? Çünkü; Kalkandere yol ayrımı öyle başka bir yere giderken içerisinden geçilecek bir yer değildir.

Kalkandere’ye yanlışlıkla da gidemezsiniz. Kalkandere’ye ziyaret için ancak ya doğduğunuz yerdir diye,  ya da dedenizi ve ninenizi ziyarete gidersiniz.

kalkandere-hosgeldiniz

Kalkandere Hakkında

Eski İsmi Karadere olan, şimdiki adı olan Kalkandere 9 bin kayıtlı kişi nüfusu olup, yaklaşık 20 köyden oluşup merkezinde 2 adet Sokak’dan oluşmaktadır. İnsanların tamamı birbirlerini tanıyacak kadar ya akrabadır, yada Okul veya cami arkadaşı diyebiliriz. Şirin bir ilçe olan Kalkandere’de kışın bin kişi olmazken, yazın On bini aşkın memleketine hasret kalanlar tarafından ziyarete edilir. Sosyal faaliyet oldukça az olup, iş imkanları sınırlıdır. Göç nedeni de bu yüzdendir.

Kalkandere’de neler var ?

 • Hastahane (Açılışı R.T.Erdoğan yaptı.)
 • Kalkandere Polis Okulu
 • Lise/Meslek & İlk öğretim okulu
 • İmam Hatip Lisesi
 • Futbol Sahası
 • Halı Saha
 • Basketbol Sahası
 • Otopark (inşa ediliyor..)
 • Cezaevi
 • gibi…

Acil bir durum dışında köy vatandaşları tüm ihtiyaçlarını ilçede karşılayacak durumdadır.

Kalkandere’yi Tanıyalım ?

Memleketinize ilk kez gelmiş iseniz neler görebileceğinizi, neler yiyebileceğinizi, nereleri gezebileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Şaban Cengiz Gün Hastanesi

Şaban Cengiz Gün Hastanesi

Oldukça donanımlı Şaban Cengiz Gün Hastanesi, Recep Tayip Erdoğan Tarafından Açılışı Yapıldı.

Kalkandere Polis Okulu

Kalkandere Polis Okulu

Hastanenin yanında bulunan okul, Kalkandere’nin gelişimine atılan en büyük adımdır.

Çağlayan Şelalesi

Kalkandere Çağlayan Şelalesi

Kalkandere’nin tek ziyaret edebileceğiniz yeri çağlayan köyünde bulunan bu şelaledir. muazzam görseli olan bu şelale altında serinleyebilirsiniz.

Çaylık

kalkandere-cay-kesme

Hazır gelmişken alın elinize bir çay makası da biraz çay kesenlere yardım edin..

Merkez Cami

Kalkandere Merkez Camii

Merkezde bulunan bu cami, Kalkandere’nin en büyük camisidir. İlçe Nufüs olarak fazla kalabalık olmasa da Cuma Namazlarında Cami Tıka basa dolduğu oluyor.


Bahsetmiş olduğumuz gibi kalkandere’nin Gezmek için değilde, yeşilliğinden ve karadeniz insanlarının yaklaşımından lezzet alacaksınız. Kalkandere’ye ilkkez uğradıysanız Rize ve Çevre ilçeleride gezebilirsiniz. Eğer Rize’de gezmek isterseniz Rize’de gezilecek Yerler Adlı Konuyu inceleyebilirsiniz.

 • Ali
  Ali - 23:23

  Bu yazıyı hhazırlayan arkadaş bile Kalkandereyi yeteri kadar bilmiyor. Bu yazıdan bunu çıkarabiliriz. Kendisi bile gezmemiş sadece google da araştırma yapıp Kalkandere rehberliğine soyunmuş. Oysaki kalkandere kendine özgü, tanıtımı yapılanmış bir sürü doğal güZellik barındırıyor o 95 kiometrekarede.

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 20:08

   Ali bey merhaba,

   Bu içeriği 4 yıl önce yazmıştım. Üzerinden 14 yıl dahi geçse ne yazık ki Kalkandere’nin durumu ortada. Doğal güzelliği tartışılamaz elbette, ben turizm açısından eksikleri olduğunu dile getirmeye çalıştım. Ekleme yapmak isterseniz buyrun. (yazıyı hazırlayan googleden araştırmış diyorsunuz, 20 yıl kalkandere’de ikamet ettim. Kalkandereli’yim yani… Google’de bu 2014 yılında bu sunduğum bilgilerin hiç biri yer almıyordu. Keşke 9000 bin nüfusa sahip kalkandere’miz yarı yarıya düşmese’de seçim zamanları haricinde sokaklar insan görse..)

   Yanıtla

 • feyza aydin
  feyza aydin - 18:50

  Karadereli olduğum için aileme biraz kırgınım….

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!