Roma Hamamı

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan Ankara‘daki bu açık hava müzesi, Roma dönemindeki antik kentlerin en vazgeçilmez hamamlarını sunmaktadır.

Roma Hamamı Hakkında Kısa bilgi

 #  Ankara Roma Hamamı, Ulus Meydanından Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 m. uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2.5 metre kadar yükseklikte yer alır, III. Yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla (212-217) tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmıştır.

 #  Hamam 80 x 130 metre boyutunda, taş ve tuğladan yapılmıştır. Çankırı Caddesindeki girişi ile, sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılan ve Palaestra denilen beden eğitimi ve güreş yapılan yere girilmektedir. Bu kısmın sağ tarafında yer alan sütunlu yolun üzerinde dört köşeli ve yuvarlak birçok yazılı sütun bulunmaktadır.

Roma Hamamı Resimleri

Roma Hamamı

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Sezon Açılış Saati Kapanış Saati
15 Nisan / 2 Ekim (YAZ) 08:30 19:00
3 Ekim / 14 Nisan (KIŞ) 08:30 17:00

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 6 TL‘dir.  Tatil Günü Yoktur.


Roma Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Doğanbey Mahallesi, Altındağ – Ankara

UlaşımRoma Hamamı Ankara Ulus ve Yıldırım Beyazıt meydanları arasındadır. Bölgeye ulaşmak için kullanılacak toplu ulaşım aracı her iki yerden de geçebilmektedir. Özel araçla da Ulus kavşağı veya Yıldırım Beyazıt yönü kullanılırsa buraya ulaşım mümkün olacaktır.

İletişim Bilgileri
E-posta  : iktm06@kulturturizm.gov.tr
Telefon  : +90 (312) 310 87 87


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here