Şeytan Sofrası Gezi Rehberi | Nerede, Efsanesi ve Tüm Detaylar

Hakkında Bilgiler

Sarımsaklı tatilinizde özellikle gün batımına doğru ziyaret etmeniz gereken, Sarımsaklı’ya sadece 2 Km. mesafede nefis bir yerdir.

Rivayete göre cennetten kovulan şeytan, yeryüzünde bir cennet ararken burayı bulur ve bastığı yerde ayak izi kalır. Sönmüş bir volkandan meydana gelen lav birikintisiyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini almıştır.

Çam ağaçları arasından çıkacağınız bir tepede yer alan Şeytan Sofrası‘nın manzarası harikadır, giderken fotoğraf makinanızı almayı unutmayın, çok pişman olursunuz.

Tatil yaptığınız zaman bir fırsat yaratıp Şeytan Sofrası‘nı ziyarete gidebilirsiniz.

Şeytan Sofrası hakkında
Şeytan Sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası Efsanesi- Şeytan Sofrasının Hikayesi

Şeytan Sofrası, yüksek kayalık tepelerin üzerinde bulunur. Buradan tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası görülür. 360 derece dönerek muhteşem manzarayı izleme şansınız vardır. Aslında burası, eski bir lav birikintisidir. Tepenin yuvarlak bir sofrayı andırdığı söylenebilir.

1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğindeki Ayvalık yöresinde Rum’lar yaşamaktadır. Kilise tarafından kovulan Pelenelope adında bir Rum buraya yerleşir. Yalnız başına yıllarca bu tepede yaşamıştır.

Bir sene yaşanan ağır bir kuraklık sonucu, halk bunun Kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğu sanarak onu öldürmek için toplanarak tepeye gelirler. Pelenelope halka çok zengin bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan halk, sofrayı görünce Pelenelope’yi unutup yiyeceklere hücum eder. Pelenelope Kaçarak kurtulur.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ayvalık İlçe Merkezinin yaklaşık 10 km güney batısında olup Cunda Adasının ise güneyinde yer almaktadır.

Ayvalık merkezden Sarımsaklı istikametine doğru gidilir. Yan tarafınızda bulunan denizin (aslında Şeytan sofrası Lagünü de deniyor) dönüş yaptığı yerde bir kavşak var. Burada Şeytan Sofrası tabelasını göreceksiniz. Yukarıdaki haritada dönüş yapacağınız yeri görebilirsiniz. 1 kilometrelik bir yokuşu çıktıktan sonra Şeytan sofrası ve manzarasını karşınızda bulacaksınız.

Eğer yolunuz aydına düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz, Balıkesir’de gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.