Side Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Genel Bilgiler

Side Antik Tiyatrosu Hakkında Bilgi

20.000 seyirci alabilecek büyüklükte olan Side Tiyatrosu’nun mimarlık tarihi açısından önemi; diğer Roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil, kemerli mekanlar üzerine kurulmuş olması. Cavea, oskestra ve scene olmak üzere üç bölümden oluşan tiyatro, Pamphylia tiyatroları içinde en büyük ve anıtsal olanı.

Seyirci bölümü bir diazoma ile iki kata ayrılmış. Orkestra yarım daireyi aşan bir kavis şeklinde. Geç İmparatorluk Devrinde gladyatör yarışları ve hayvan mücadelelerinin yapıldığı arena olarak kullanılan tiyatro, Bizans Devrinde açık hava kilisesi olarak kullanılmış.

Side Antik Tiyatrosu

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Side Antik Tiyatrosu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Side’ye ulaşım için farklı alternatifleriniz mevcut. Arabanızla gelecek iseniz  Antalya veya  Isparta üzerinden Alanya yolunu takip edebilirsiniz.  Antalya’ya 75 Km uzaklıkta olan Side Manavgat’a da 7 km uzaklıkta.  Uçakla gelecekseniz de Antalya hava alanından Side’ye geçme şansınız var.  Kalacağınız otel ile görüşürseniz de size uygun bir transfer ayarlayabilirler.

  • Adres: Side Mahallesi, Manavgat / Antalya
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Eğer Yolunu Antalya ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz Antalya’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL