Sizin Favoriniz Hangisi: Çeşme mi, Antalya mı?

Hakkında Bilgiler

Yaz turizminin önemli ölçüde geliştiği ülkemizde, tatil mekanlarının da birbiriyle rekabetine şahit oluyoruz. Özellikle tatile çıkacaklar tarafından ilk önce tatil beldeleri kıyaslanıyor.

Otellerin çeşitlenip arttığı, villa kiralama gibi yeni tatil seçeneklerinin ortaya çıktı bu dönemde; Çeşme mi, Antalya mı sorusu çok fazla sorulur oldu. Çeşme ve Antalya gibi şehirler bilindiği üzere Türkiye turizminde önemli yere sahipler. Tatilcilerin çoğunluğuna göre bu iki şehir arasında hiçbir fark yok. Antalya’yla, Çeşme’yi detaylı incelediğimizde ikisinin de bazı noktalarda birleştiğini görebiliriz. Bu birleşen noktaların başında masmavi deniz, tertemiz kumsallar geliyor. Son dönemlerde Antalya’yla Çeşme çok fazla kıyaslanmaya başlandı. Bu iki şehrin arasındaki farkı daha iyi görmek adına, ayrı ayrı ikisini de incelememiz gerekiyor.

Neden Antalya?

Denizi ve doğası başta olmak üzere Antalya’yı tercih etmek için pek çok neden bulunuyor. Tüm aile fertleriyle hesaplı bir tatil arayışı içerisindeyseniz Antalya’nın etrafındaki tatil köylerini sizlere önerebiliriz.  Çok fazla turist ağırlaması sebebiyle insanların kafasında Antalya’ya karşı ciddi önyargılar oluşmuştur. Fakat şehri birazcık görmeye başladıktan sonra önyargıların çok yersiz olduğunu anlayabilirsiniz. Antalya sokaklarını gezdikçe kendinizi Avrupa’nın bir şehrindeymiş gibi hissedeceksiniz. Özellikle İstanbul’un sıkışık, kasvetli ortamından sonra Antalya’nın size çok iyi geleceğini söyleyebiliriz. Antalya denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Kaleiçi’nde tarihi dokulara hayranlıkla bakacaksınız. Eğlence dünyasının çok geliştiği Antalya’da erkekli kızlı gruplar çok rahat eğlenebiliyorlar.

Portakal çiçeği kokan şehir olarak tabir edilen Antalya’nın sokaklarından tutunda caddelerine kadar her yeri huzuru temsil ediyor. Büyük ferah evleriyle, geniş caddeleriyle tam bir huzurun şehri… Yaşam kalitesi bakımından da Antalya ülkemizde en yüksek il olma özelliği taşıyor. Yalnız Antalya’ya yazın gittiğinizde cehennem sıcakları ile karşılaşacaksınız. Antalya’nın kavurucu sıcaklarında kendinizi buharlaşıyor gibi hissedeceksiniz. Büyükşehir unvanına sahip olan Antalya’da çok sayıda tatil beldesinin olduğunu söyleyebiliriz. Alanya, Kemer, Kaş, Belek, Olimpos, Kalkan gibi pek çok tatil beldesi Antalya’da yer alıyor. Özellikle Alanya’yı incelediğimizde tek başına tatil beldesi olduğunu söyleyebiliriz. Antalya’ya turistler gelirken genellikle tüm şehri gezmek yerine sadece 1 belde belirleyip orada tatil yapıyorlar.  Otel bakımından misafirlerini mağdur etmeyecek bir turizm şehri olarak Antalya dikkat çekiyor. Otel haricinde tatil yapmak ve konaklamak için Antalya kiralık villa seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz.

Neden Çeşme?

Son dönemlerde Alaçatı denildiğinde Çeşme aklımıza geliyor. Çeşme ve Alaçatı ülkemizin en iyi tatil beldeleri arasında yer alıyor. Geçmişte de deniziyle beğeni toplayan Çeşme günümüzde eğlence olanaklarının gelişimiyle popülerlik kazanmıştır. Çeşme gezilecek yerler bakımından çok gelişmiş bir şehirdir diyebiliriz. Çeşme’de günümüzde dahi hem Osmanlı’dan hem de Lon’dan izler görmek mümkündür.

Türkiye ve İzmir’in önemli turistik ilçesi olarak bilinen Çeşme, termal kaynaklarıyla ünlüdür. Aynı rengarenk yaşamı ve mutfak kültürüyle de Çeşme bizlerin sevgisini kazanmıştır. Çeşme’nin en önemli özelliği; konaklama, yeme-içme fiyatlarının çok uygun olmasıdır. Çeşme’de her bütçeye uygun tatil seçenekleri bulunuyor. Turizm sektöründe son dönemlerde parlayan yıldız olarak lanse edilen kiralık villaları Çeşme’de de bulabilirsiniz. Çeşme kiralık villa seçenekleriyle özellikle tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Çeşme’de Gezilecek Yerler

Çeşme ulaşım yönünden kolay bir alanda kurulmuştur. Çeşme’yi tatilcilerin çoğunluğu ulaşım kolaylığından dolayı seçiyor. Çeşme’ye tatil için gelecekseniz ve arabanız yoksa mutlaka araç kiralamanızı öneriyoruz. Şehrin her yerini gezmek ve keşfetmek için mutlaka araç kiralayınız. Çeşme’de gezilmesi gereken birkaç yeri şöyle sıralayabiliriz:

Altınkum Plajı

Çeşme kent merkezinden yaklaşık 10 dakika mesafede yer alıyor. Tertemiz olmasının yanında 500 metrelik kumsalıyla Altınkum turistlerden tam not alıyor.

Kumu altın renginde olmasından dolayı bu plaja Altınkum denilmiştir. Soğuk ve dalgasız bir denizi olması sebebiyle Altınkum Plajı yüzme için çok tercih ediliyor.

Çeşme Kalesi

1508 senesinde 2. Bayezid döneminde Çeşme Kalesi yapılmıştır. Çeşme Kalesi’nin ana kapsında Kaptan-ı Derya Hasan Paşa heykeli yer alıyor. Çeşme’de gittiğinizde; Osmanlı’ya ait ihtişamlı yapılarla ve panoramik manzarayla karşılaşacaksınız. Ayrıca Topkapı Sarayı’ndan getirilmiş olan silahlarda Çeşme Müzesi’nde yer alıyor. Çeşme Müzesine silahlar 1965’te getirilmiştir.

Ilıcalar

Çeşme ülkemizin en ilginç şehirlerindendir. Çünkü dünya genelinde nadir rastlanan bir durumla Çeşme’de karşılaşıyoruz. Termalle plajın bir arada olduğu şehir çok azdır. O yüzden Çeşme, tatil için tercih edilen şehirlerin arasında yer alıyor. Çeşme’ye 5 km mesafede yer alan Ilıcalar’a giderek eğleneli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Ilıcalar önemli bir şifa kaynağı olarak da karşımıza çıkıyor.

Yukarıda belirttiklerimiz haricinde Çeşme’de gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Delikli Koy
 • Eşek Adası
 • Çeşme Çarşısı
 • Çeşme Marina
 • Boyalık Koyu
 • Sakız Adası
 • Dalyan
 • Aya Yorgi Koyu
 • Erythrai Antik Kenti

Antalya’da Gezilecek Yerler

Deniz turizminin başkenti olarak adlandırılan Antalya, ülkemizin en renkli turistik merkezleri içinde yer alıyor. Antalya tarihinde birçok medeniyeti misafir etmiştir. Kumuyla, güneşiyle ve deniziyle dikkat çeken Antalya’nın aynı zamanda kültürel geçmişini de unutmamak gerekiyor. Hem kültürel hem de tarihi açıdan ön plana çıkan Antalya; masmavi sularıyla, ılıman iklimiyle ve geniş kumsallarıyla da turizmin cennetidir. Antalya’nın ikliminden tutunda ortamına kadar birçok konuda etkin olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden Antalya’da iş gezileri de çok düzenleniyor. İş seyahatiyle de olsa Antalya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka; doğal güzelliklerini, plajlarını, müzelerini ve antik kentlerini geziniz.

Antalya’ya gitmeye karar verdiğinizde öncelikle kafanızda birkaç soruya yanıt bulmanız gerekiyor. “Antalya’nın nerelerine gitmeliyim, nerelerini dolaşmalıyım ve neler yapmalıyım” gibi soruları mutlaka cevaplamalısınız.

Antalya gezisine başlamadan önce plan yaparsanız daha hızlı hareket etmiş olacaksınız. Aynı zamanda görmeyi istediğiniz yerleri daha detaylı içinize sine sine gezeceksiniz.

Kaleiçi

Antalya gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi, tam anlamıyla Antalya’nın tarihini bizlere sunuyor. Geçmişteki insanların gelenek ve göreneklerini en şekilde Kaleiçi’nde görebilirsiniz.

Düden Şelalesi

Antalya’nın adı geçtiğinde plajları, gece hayatı ve tabiki doğal güzellikleri ilk akla geliyor. Düden Şelalesi kaynağını, Kepez Hidroelektrik Santrali’nin yer aldığı şelalenin adını taşıyan çaydan alıyor. Şelale Düden başı adı verilen yerdeyse 2’ye bölünüyor. Düden Şelalesi’nin muhteşem güzelliğini görebilmek için her 2 noktaya da gidebilirsiniz. Antalya’ya ilk kez gelenler, Yukarı Düden Kolu’nu tercih ediyorlar. Antalya şehir merkezine 11 km mesafede yer alan Varsak’ta Düden’in güzelliğini yakından görebilirsiniz. Düden Şelalesi’ne gittiğinizde Cennet’tin bir köşesine gitmiş hissine kapılacaksınız. Düden Şelalesi’nin aşağılarına inerek dilediğiniz gibi fotoğraflar çekip anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Aşağı Düden Şelalesi diye anılan yerse, Lara’nın yakınlarında yer alıyor. Aşağı Düden Şelalesi’nin, Akdeniz’e akması görülmeye değer. Doğa harikası olarak tabir ettiğimiz Düden Şelalesi aynı zamanda Karpuzkaldıran olarak da anılıyor.

Antalya’nın diğer gezilecek yerlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Antalya Müzesi
 • Lara Plajı
 • Kekova Adası
 • Konyaaltı
 • Atatürk Parkı
 • Aspendos
 • Yanartaş Milli Parkı
 • Manavgat Şelalesi
 • Dim Mağarası
 • Antalya Aquapark
 • Olympos Antik Kenti
 • Xanthos Antik Kenti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!