Soğuksu Milli Parkı Nerede | Konaklama, Kahvaltı ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Özellikle Ankara’da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığından izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilirler.

Soğuksu Milli Park Resimleri

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı Konaklama

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı çevresinde konaklamak için çok fazla alternatif bulunmaktadır. İlçe merkezi ile Milli Park iç içe bulunduğu için ilçe merkezindeki otellerden ve pansiyonlardan konaklamak için yararlanabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı Kahvaltı

Ankara kahvaltı denildiğinde akla gelen ilk yer hiç şüphesiz Soğuksu Milli Parkı’dır. Muhteşem bir coğrafyaya sahip bu alan eşsiz bir kahvaltı için birebirdir.

Her tarafı çam ağaçlarıyla kaplı bu ormandan güzel kahvaltının tadını çıkartmanız mümkün. Doğayla baş başa bir kahvaltı için bölgedeki hiç şüphesiz en güzel yer olan Soğuksu Milli Parkı, değerini her geçen gün daha da arttıran bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevresinde birçok otel ve kaplıca bulunan alan, tam bir yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.

Soğuksu Milli Parkı Trekking

Doğa yürüyüşü yapak için ideal bir yer olan Soğuksu Milli Parkı, içerisinde 16 Km’lik bir yol bulundurmaktadır. Ankara’da gruplar için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Bu yolda hem kışın hemde yazın doğa yürüyüşleri düzenleniyor.

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkında Ne Yapılır?

Soğuksu Milli Parkında hafta sonları güzel ve eğlenceli etkinlikler yapılmaktadır. Bunlar doğa yürüyüşü, Kuş gözlemleme, Çadırlı kamp, Fotoğrafçılık ve günübirlik kullanım alanları ile kültürel kaynak değerlerine sahiptir.

Soğuksu Milli Park içerisinde Ziyaretçi Merkezi bulunmaktadır. Bu merkez aynı zamanda milli park müzesi olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de ilk defa uygulanan lale, fosil ağaç ve milli park temalı 3 boyutlu canlandırma alanları Ziyaretçi Merkezinin müze bölümünde bulunmaktadır. Ayrıca müzeye kurulan 7 adet dokunmatik bilgi ekranı ile milli parkın kaynak değerleri sergilenmekte ve milli park alanı 360 derece sanal tur ile gezilmektedir.

Soğuksu Milli Parkı

Giriş Ücretleri (2023)

Soğuksu Milli Park için girişler ücretsizdir. Yanlızca Otobüs girişleri 195 TL’dir.

Soğuksu Milli Park çevresinde konaklayabilmeniz için bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Eğer yakın illerden gelip görmeye geldiyseniz geceyi burada geçirmeniz mümkün.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 #  Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ankara iline bağlı Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Ankara iline 80 km uzaklıkta yer almaktadır.

 #  Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkına özel aracınız ile Ankara-İstanbul yönünde giderek Kızılcahamam ilçesine ulaşabilirsiniz. Buradan yönlendirme tabelalarını takip ederek milli parka ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara ilinden ve ilçelerinden kalkan EGO otobüsleri ile milli parka ulaşabilirsiniz.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.