Tatilin İzmir Hali Bir Başka Olur

Hakkında Bilgiler

Ege bölgesinin incisi İzmir tarihiyle, deniziyle, yemekleriyle, eğlencesiyle, şehir hayatıyla her adımda misafirlerini şaşırtarak hayallerinin ötesinde bir tatil yaşatmayı vadediyor. Sahillerin şehir merkezine olan yakınlığı ile dilendiği zaman güzel İzmir’in canlı hayatına şahit olmak, İzmir klasiklerini deneyimlemekte cabası.

İzmir kiralık villa seçeneğini tercih ederek İzmir’in hareketli ve bir o kadar keyifli şehir hayatının içinde kalabalıklara karışabilirsiniz. Kordon’da muhteşem deniz manzarasına karşı bir taraftan soğuk içeceğinizi yudumlayarak bir taraftan da arkadaşlarınızla hoş sohbet eşliğinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yine Alsancak’ta ara sokaklarda kaybolup Alsancak’ın kadim dokusu içinde İzmir lezzetlerini keşfetmeniz mümkün. İzmirlilerin geçiş noktası Sevgi Yolunda yapacağınız bir yürüyüşle kendinizi İzmirli hissetmeye başlayabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar seçerek bu güzel şehirdeki hatıralarınızı onlara aktarabilirsiniz.

wikipedia
wikipedia

Tarih Konak, Saat Kulesi, Kemeraltı ve Daha Fazlası…

Konak’ta İzmir’in silueti durumundaki saat kulesini ziyaret edip Instagram fotoğraflarınıza harika kareler ekleyebilirsiniz. Konak Kemeraltı çarşısında yok yok desek abartmış olmayız. Kentin en önemli bu tarihi çarşısı hem alışveriş tutkunları hem kaşifler için kaçınılmaz bir rota olarak karşınıza çıkar. Kemeraltı hakkında daha fazla ipucu vermeden buranın keşfini gezgin ruhunuza bırakalım. Konak’tan yürüyüşle ulaşabileceğiniz Tarihi asansöre çıkarken dünyaca ünlü İzmirli şarkıcı Dario Moreno’nun evini ziyaret edebilir, kulağınızda Ege nameleri ile İzmir’e tepeden bir bakış atabilirsiniz. Ayrıca dünyada eşi benzeri olmayan iki semti birbirine bağlamak için inşa edilmiş asansörü kullanarak başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız yolculuk deneyimini tadabilirsiniz. Tabi ki İzmir’de yapabilecekleriniz bu saydıklarımızla sınırlı değil fakat daha fazla İzmir’in sırlarını ortaya döküp kendi maceranızı yaratmanıza da engel olmak istemeyiz.

wikipedia
wikipedia

İzmir’e gittiğinizde vaktiniz bolsa başta Urla ve Çeşme olmak üzere Seferihisar, Özdere, Güzelbahçe, Karaburun gibi İzmir’in kıyı şeridini baştan başa gezmeyi ihmal etmeyin. Hatta planınız biraz daha uzunsa İzmir’in içlerine doğru minik bir tur yapın. İzmir’in şaşırtıcı derecedeki güzellikteki, gizli lezzetlerle dolu Bayındır, Ödemiş ve Tire gibi yerlerinde sürprizlerle dolu bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Kısaca İzmir’in sıcak kanlı insanları ile gireceğiniz sohbetler size şehrin anahtarını teslim edebilir sadece bunu aklınızda tutun yeter.

Ege Deneyimini Urla’da Yaşayın

Sahiller yakın demiştik… Güzümüzü şehir merkezinden yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla Ege’nin kendine has sahil kasabalarına ve köylerine ulaşmak işten bile değil. Bunların en başında Urla geliyor. Urla hem kent merkezi hem çevresi ile mikro bir Ege deneyimini yaşamak için birebir. Lacivert denizin ve hemen arkasındaki ovaların, dağların bereketi adeta Urla’yı bulunduğu konumun başkenti yapmış. Hal böyle olunca Ege mutfağının da korunan tarifleri Urla çarşısının en önemli değerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Vikipedia
Vikipedia

Bu kozmopolit coğrafyanın yeme içme kültürünü en has hali ile Urla ve çevresinde tadabilirsiniz. Aynı zamanda Urla geçmişten bu yana sanatla içli dışlı bir yer olmuş hatta sanatçılar için bir ilham kaynağına dönüşmüştür. Nobel ödüllü Yorgo Seferis, Necati Cumalı, Tanju Okan gibi isimleri bağrına basan Urla bugün de aynı titizlikle birçok şair, ressam ve heykeltıraşa ev sahipliği yapmaktadır. Ege’nin bereketli karasından engin denizine doğru ilham veren bu manzarayı ruhunuza sindirmek, aynı büyük şairlerle aynı manzarayı paylaşıp doyumsuz bir Ege tatili yapmak niyetindeyseniz Urla kiralık villa seçenekleri sunduğu konfor özellikleri ile önde gelen tercihiniz olacaktır. İzmir’in kendine has tatil beldesi Urla, lezzet avcılarının uğrak noktalarından biridir. Organik tarımla elde edilen enfes ürünlerin Ege’nin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerine dönüştüğü yer olan Urla’dan dönerken eliniz kolunuz dolu olacak. Çeşitli otlar, meyveler ve sebzeler arasında en öne çıkanı ise enginardır. İzmir’de bol tüketilen enginarın onlarca farklı çeşidini Urla’da yemeniz mümkün. “Yok ben hiç sevmem” demeyin, Urla’da organik enginarla yapılan yemeklerin tadına bakanlar bir anda enginar müdavimi oluyor. Urla kiralık villa rahatlığında hayata karışmanın dayanılmaz cazibesi aklınızı başınızdan alacak.

Deniz, Kum, Güneş ve Eğlence Çeşme’de

Urla’nın ardından bir sonraki durak dünyaca ünlü Çeşme, İzmir kent merkezine 1 saat 15 dakika uzaklıktaki meşhur Çeşme daha önceleri İzmirlilerin ve yabancı turistlerin yoğunlukla tercih ettiği bir yerken son 10 yılda tüm Türkiye’nin ilgisini de çekerek yerli turistlerin de uğrak noktalarından birine dönüştü. Geçmişten bu yana bir turizm kenti olan Çeşme olanakları bakımından neredeyse sonsuz hizmeti edinebileceğiniz Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri. Tabi tek çekici yönü hizmet çeşitliliğinden kaynaklanmıyor. Çeşme, Akdeniz ve Ege coğrafyasındaki diğer nam salmış kentler gibi oldukça iyi korunan, sokakları tertemiz, ışıl ışıl, denizi ve kumsallarına Çeşmelilerce gözü gibi bakılan bir yer. Oldukça yoğun sezonlar geçirmesine karşın kentin ve çevresinin temizliği sizi hayrete düşürecektir. Çokça tercih edilen bir tatil kenti olmasının aradığım sakinliği, kafa dinleme ihtiyacımı karşılamaz fikrine düşürebilir sizi fakat hemen söyleyelim yanılıyorsunuz. Çeşme kiralık yazlık seçenekleri sakinliğin içinde konumlanıp dilediğiniz zaman hareketli, canlı bir tatilin keyfini sürmenizi sağlıyor.

Çeşme’den Yunan Adalarına Günübirlik Tur Keyfi

Uçsuz bucaksız sahillerin altın rengi kumlarına, bir akvaryum kadar temiz denizin sularına sahip Çeşme’nin dünyaca ünlü plajları sadece yüzerek denizin tadına varanlara değil aynı zamanda sporseverlere de çeşitli olanaklar sunuyor. Bunlardan biri ise sörf. Evet yanlış duymadınız sörf. Bu noktada Çeşme’ye özgü etkinliklerden birinin de sörf olduğunun altını çizmek isteriz. Ülkemizin yelkenli sörf merkezi halindeki Çeşme’de bu deneyimi yaşayabilir. Hatta ders alarak sörfü hayatınıza biçim veren bir spor olarak yaşayabilirsiniz. Çeşme’nin çok iyi organize olmuş bir tatil kenti olduğundan daha önce söz etmiştik. Bunun yansımalarını gece hayatında da kusursuz bir şekilde görebilirsiniz. Yaz aylarında İstanbul’u aratmayan kültür sanat etkinlikleri, ünlü sanatçıları ağırlayan mekanları ile size hitap eden bir geceyi kurgulamakta zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz. Hal böyle olunca Türkiye’nin ya da dünyanın tanınmış simaları ile Çeşme sokaklarında yolunuzun kesişmesi de işten bile değil.

Çeşme’nin bir diğer farklılığı ise kendisine yakın olan Yunan adaları ile olan ilişkisi. Çeşme ve adalar arasında karşılıklı feribot seferleri düzenli olarak yapılmakta. Üstelik günübirlik ya da sadece hafta sonu yapılacak ziyaretler için gezginlerden vize istenmiyor. Bu da Ege sularına bir gemi ile açılamanın hazzının yanı sıra Ege denizinin dostluğuna birinci elden tanık olmanıza olanak veriyor. Bir yandan aslında yabancı bir ülkede bulunurken bir yandan devam eden Ege kültürü içerisinde komşularımızın misafirperverliğine ve hayatlarına ortak olmak mümkün.

Çeşme’de yapacaklarınızın sınırı yok. İzmir başlı başına harika bir şehir zaten. İzmir’in içinde yer alan Urla ve Çeşme gibi kendi kültürlerini yıllardır yaşatan tatil bölgelerinde unutulmaz bir tatil için yapmanız gereken çok basit. Çeşme kiralık yazlık, Urla kiralık villa gibi seçeneklerle oralarda daha uzun kalabilir Ege kültürünü bir Egeli gibi doyasıya yaşayabilirsiniz. Belki de ev konforundaki kiralık villanızda Ege’nin organik pazarlarında alışveriş yaparak oradaki yerlilerden öğrendiğiniz gizli tarifleri kendiniz deneyebilirsiniz. Tatil dönüşü sevdiklerinize tatlı sürprizler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.