Bingöl

Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat Bölgesi’nde yer alan Bingöl ili Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Muş ve Tunceli illerine komşudur. 1936 yılına kadar Çapakçur adıyla ilçe olan Bingöl 1936 yılında aynı isimle il olmuş ve 1945 yılında ise Çapakçur ismi Bingöl olarak değiştirilmiştir.

Evliya Çelebi’ye göre ismini Büyük İskender’den alan Bingöl bizzat Büyük İskender tarafından Çapakçur isminin Bingöl’e verildiğinden bahseder. Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Bingöl’de kaleler ve kiliseler önemli tarihi eserleri oluşturur.

Doğal güzellikler açısından oldukça şanslı olan Bingöl’de dış kuvvetlerin etkisiyle oluşmuş bacalar, yüzen ada ve yaylalar önemli doğal güzellikleri oluşturur. Merkeze bağlı Dikme Köyü’nde Haserek Dağı eteklerinde yer alan ve dağ ile aynı ismi taşıyan Haserek Kayak Merkezi ise Bingöl’ün önemli bir turizm merkezidir.

Bu içerikteki bilgiler TUİK nüfus veritabanından alınmıştır. Bu bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmiyoruz. Bu içerik bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Burada yer alan bilgiler resmi amaçla kullanılamaz veya delil olarak gösterilemez. Alan kodları…

Çir şelalesi Bingöl Turizmine etki sağlayan oldukça ziyaretçi çeken ve sevilen yerlerden önde gelenlerindendir. Gidip görenlerin etkilendiği ve beğendiklerini söylemeleri ardındakilerin de gitmelerine sebep olmakta. Yinede gidecek kişilerin kafasında olan…

6B
0

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!