Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çankırı Ankara, Kırıkkale, Çorum, Kastamonu, Karabük ve Bolu illeriyle komşudur. Kaya tuzu rezervi bakımından zengin olan Çankırı önemli güzergahlar üzerinde yer alır. Önemli doğal güzellikleri ile birlikte tarihi eserlerin de önemli bir yer tuttuğu Çankırı’nın tarihi M.Ö. 7000’li yıllara dayanmaktadır.

Türk – İslam Dönemine ait cami, mescit ve türbe örneklerine rastlanan ilde Ilgaz Dağı Milli Parkı ve diğer tabiat parkları ziyaretçilerin uğrak noktalarıdır. Gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucu Çankırı’da 8 milyon yıl öncesine ait fosillere rastlanmaktadır.

Karasal iklimin ağırlıklı olduğu Çankırı’da kuzey bölgelerinde Karadeniz ikliminin etkileri gözlenmektedir. Bitkisel çeşitlilik açısından şanslı olan Çankırı’da tabiatın her renginin örneğine rastlanmaktadır.

Toplamda Şehir merkezi hariç 10 adet ilçesi bulunmaktadır ve İç Anadolu Bölgesindedir. Atkaracalar Bayramören Çerkeş Eldivan Ilgaz Kızılırmak Korgun Kurşunlu Orta Şabanözü Yapraklı Çankırı 2015 İstatistiklerine göre 183.550 kişilik bir nüfusa sahip…

2 Temmuz 2018
134B
11

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!