Çorum

Hititlerin başkenti Hattuşa’nın sınırları içerisinde yer aldığı Çorum Anadolu’nun en eski başkenti unvanına sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Çorum ili Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu illeriyle komşudur.

Dünya tarihini önemli oranda etkileyen tarihi bulgulara rastlanan Çorum’da Dünya’nın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Anlaşması’nın kil tabletten bir kopyası yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur. Leblebisi ile ünlü olan Çorum pirinç, yumurta, tuğla ve kiremit üretiminde Türkiye’de söz sahibidir.

Karadeniz ile İç Anadolu Bölgeleri’ni bağlayan ulaşım yollarının merkezinde yer alan Çorum tarihi öneminin dışında önemli bir coğrafi konumda bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi’nden bu yana yabancı ilgisini üzerine çeken Çorum günümüzde önemli bir kültür turizmi merkezidir.

Toplamda il merkezi hariç Çorum'un 13 adet ilçesi bulunmaktadır. Alaca Balat Boğazkale İskilip Kargı Laçin Meciözü Oğuzlar Ortaköy Osmancık Sungurlu Uğurludağ Dodurga Çorum Türkiye'nin Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. 2018…

177B
21

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!