Edirne

Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusu olan Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun bir dönem başkenti olmuş önemli bir ilimizdir. Trakya’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Edirne’de Türk – İslam mimarisinin en güzel örnekleri günümüzde en çok ziyaret edilen tarihi eserleri oluşturmaktadır. Orta Avrupa ile benzer iklime sahip olan Edirne akarsu ve göl açısından zengin kaynaklara sahiptir. Meriç, Ergene, Arda ve Tunca nehirlerinin dışında Gala, Dalyan, Taşaltı, Tuzla ve Bücürmene gölleri şehrin önemli su kaynaklarıdır. Verimli arazilere sahip olan Edirne’nin büyük bölümü ovalarla kaplıdır. Güneyde Ege Denizi’ne kıyısı olan Edirne’de Erikli ve Enez plajları dışında Mecidiye’de denize girilebilmektedir. Doğal güzelliklerin önemli yer tuttuğu Edirne Türkiye’nin en temiz havasına sahip iller arasında yer alır.

Edirne'de, Şehir merkezi hariç 8 adet ilçe bulunmaktadır. Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü Marmara Bölgesi'nin Trakya yakasında, doğuda Kırklareli ve Tekirdağ, güneyde Çanakkale ve Ege Denizi, batıda…

25 Temmuz 2018
210B
5

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL