Elazığ

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ batıda Malatya; doğuda Bingöl; güneyde Diyarbakır; kuzeyde ise Sivas ve Erzincan ile sınır komşusudur.

Türkiye’nin en büyük 4. ili olan Elazığ tarihi ve doğal güzelliklerinin dışında gelişmişlik yönüyle Doğu’nun Paris’i unvanına sahiptir. Kültür turizminin önde gelen şehirleri arasında yer alan Elazığ’da kaleler, müzeler ve farklı uygarlıkların yerleşim kalıntıları her yıl binlerce ziyaretçiyi şehre çekerken mağaralar ve diğer doğal güzellikler şehrin turistik önemini artırmaktadır.

Murat ve Karasu nehirleri gibi Fırat Nehri’ni oluşturan akarsulara sahip Elazığ’da çok sayıda irili ufaklı akarsular bulunmaktadır. Verimli ovalara sahip olan Elazığ’da tarımsal üretim verimli olup ticari faaliyetlerle birlikte şehrin önemli geçim kaynağını oluşturur.

Elazığ'ın Şehir merkezi hariç toplamda 10 adet ilçesi bulunmaktadır. Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu, Sivrice 2017 istatistiklerine göre Elazığ'ın Nüfusu 583.671 'dır. Elazığ ili Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısında,…

209B
6

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!