Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum bölgenin en kalabalık ikinci şehridir. Akarsular ve verimli ovalarca zengin olan Erzurum ülkemizin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinin başında gelir.

Coğrafi avantajı nedeniyle tarih boyunca önemli medeniyetlerin kavşak noktası olması nedeniyle gözdesi olan ve Dadaşlar Diyarı olarak da bilinen Erzurum, önemli tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ülkemiz kültür turizminin önemli merkezleri arasındadır.

Evliyaların kültüründe önemli bir yer tuttuğu Erzurum’u Türk – İslam mimarisini yansıtan tarihi eserleri ve doğal güzellikleri bölgeyi turizm yaparken kışı ile ünlü şehrin asıl turizm dönemi kış aylarıdır.

Palandöken Dağı’nda yapılan kayak aktiviteleri ve Winterfest etkinlikleri bölgeye kış aylarında önemli sayıda turistin gelmesine sebep olmaktadır.

Erzurum Şehir merkezi haricinde 21 adet ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerden Aziziye, Palandöken ve Yakutiye büyükşehir ilçeleridir. 2017 İstatistiklerine göre 760.476 kişilik nüfusa sahip olup geçen yıllara orantılı artış yerini azalmaya bırakmıştır.…

55B
4

Halk arasında Sudökülen Şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi, Erzurum'da Tortum çayının üzerinde Tortum gölünün sonunda bulunmaktadır. Oluşumu açısından dünyanın ikincisi, yüksekliği bakımından ise dünyanın üçüncü şelalesidir. Yüksekliği 48 metredir. Birincisi Afrika'da…

5B
0

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!