Gümüşhane

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Gümüşhane kuzeyde Trabzon, doğuda Bayburt, güneyde Erzincan ve batıda Giresun illeri ile komşudur. Karadeniz’e kıyısı bulunmayan Gümüşhane derin bir vadi içerisindeki yerleşimi ile önemli doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. İpek Yolu üzerinde yer alan şehir tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olarak önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yıkılan Trabzon – Pontus Rum Devleti’nin ardından Türk yurdu haline gelen şehir 1461 yılından bu yana Türk hakimiyetindedir. Türk – İslam dönemi eserleri ile birlikte Hristiyanlık dönemi eserlerinin de yer aldığı Gümüşhane’de antik şehirler, köprüler ve hamamlar yaşayan her uygarlığın izlerini taşımaktadır. Pestil ve madencilik faaliyetlerinin önemli gelir kalemini oluşturduğu Gümüşhane’de balıkçılık sektörü de hızla ekonomik aktivitelerde önemli yerlere gelmeye başlamaktadır.

Gümüşhane'nin İl merkezi haricinde toplamda 5 Adet ilçesi bulunmaktadır. Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul 2017 İstatistiklerine göre 170.173 kişilik bir nüfusu olup geçen yıla göre artış göstermektedir. Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde bulunan Gümüşhane,…

2 Kasım 2018
75B
9

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ABONE OL