Hakkari

Ülkemiz İran ve Irak sınırında yer alan Hakkari Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Karasal iklimin hakim olduğu Hakkari’de kar yağışları yılın büyük bölümü ilde hayatı olumsuz etkilemektedir.

Tarımsal faaliyetler ve hayvancılık Hakkari’deki ekonomik aktivitelerin önemli bir kısmını oluştururken esnaflık ve küçük atölyeler Hakkarililerce yaşatılmaya devam etmektedir. Terör saldırılarının şehrin gelişmesini olumsuz etkilediği Hakkari’de sanayi gelişimi zayıftır.

Yüksek dağların çevrelediği Hakkari’de doğa turizmi ön plana çıkmaktadır. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hakkari’de Hristiyan ve Türk – İslam Dönemi tarihi eserler ağırlıktadır.

Cennet Cehennem Vadisi olarak bilinen ve aynı anda buzullar ile çiçekleri bir arada barındıran doğal güzellik Hakkari’nin sahip olduğu doğal güzelliklerin en bilinen örneğidir.

Hakkari Şehir merkezi hariç 3 adet ilçesi bulunmaktadır. Çukurca, Şemdinli, Yüksekova Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi Sınırları içerisindedir. 2017 İstatistiklerine göre 275.761 kişilik bir nüfusa sahip olup bir önceki seneye orantılı olarak artış göstermektedir.…

43B
4

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!