Hatay

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Hatay Akdeniz Bölgesi’nin doğu ucunda konumlanmıştır. İnsanlığın ilk yerleşim yerleri arasında yer alan Hatay üç semavi dinin bir arada yaşatıldığı ender merkezlerden bir tanesidir.

Mutfağının tüm ülkede meşhur olduğu Hatay’ın batı sınırları Akdeniz’de yer alırken doğuda ve güneyde Suriye; kuzeyde ise Osmaniye, Gaziantep ve Kilis ile sınır komşusudur.

Hatay tarihin en önemli yerleşim merkezleri arasında yer almış önemli bir merkezdir. Yapılan arkeolojik çalışmalarla sonrasında Hatay’da M.Ö. 100.000’e uzanan izlerle karşılaşılmıştır.

Her semavi ve diğer dinlerin eserlerinin yer aldığı Hatay’da Hatay Arkeoloji Müzesi her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz’e olan kıyılarında denize girilebilen Hatay ülkemizin en önemli kültür ve deniz turizmi merkezleri arasında ilk sıralarda yerini alır.

Hatay'da il merkezi hariç Toplamda 15 adet ilçe bulunmaktadır. 2017 İstatistiklerine göre Hatay'ın 1.575.226 Kişilik bir nüfusa sahiptir. Geçen yıla orantılı nüfusu git gide artış göstermektedir, ve Akdeniz'in doğu şeridinde bulunmaktadır. Hatay…

191B
8

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!