İzmir

Ege’nin incisi İzmir adını verdiği İzmir Körfezi’nde konumlanmaktadır. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir ili Balıkesir, Manisa ve Aydın illeri ile komşudur.

Batı bölümünde Ege Denizi ile birlikte adalarının bulunduğu İzmir ülkemizin en önemli turizm merkezleri arasında yer alır. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapan İzmir’de deniz turizmi ön plana çıkar.

Gediz Nehri’nin etkisiyle verimli ova ve deltalara sahip olan İzmir’de iklimin de etkisiyle tarımsal üretimde verim oldukça yüksektir. İzmir Limanı ve ağır sanayi kuruluşları etkisiyle ekonomik sanayi faaliyetleri gelişmiş olan İzmir ülke ekonomisine İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok katkı sunan üçüncü şehirdir.

Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan İzmir’in doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri de bölge turizmine olumlu katkı sunmaktadır.

Ege'nin incisi ve modern yüzü olan İzmir, Anadolu'nun dünyaya kapılarını açma özelliğini taşıyor. Bereketli toprakları, tarihi ve kültürel bir çok zenginliğe sahiptir. Türkiye'nin İstanbul ve Ankara'dan sonra en büyük üçüncü…

621B
28

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!