Kars

Ülkemizin Ermenistan sınırında yer alan Kars Doğu Anadolu Bölgesi’nin et ve süt hayvancılığı ile ünlü şehridir. Ardahan, Erzurum, Ağrı ve Iğdır illeri ile komşu olan Kars Türkiye’nin en çok heykele sahip şehri unvanına sahiptir.

En eski yerleşime sahip Anadolu toprakları arasında yer alan Kars aynı zamanda doğal güzellikleri ile kültür turizminin önemli merkezlerindendir. Tarihi öneminin etkisiyle günümüzde çok kültürlü özelliğini koruyan Kars’ta antik kentler, taş evler, heykeller, yer altı şehirleri ve Türk – İslam mimarisinin örnekleri önemli tarihi eserlerin karakteristiklerini oluşturur.

Peynir üretiminde tüm Dünya’nın beğendiği lezzetlere sahip olan şehrin kaşar ve gravyer peyniri meşhurdur. Kışların uzun ve sert geçtiği Kars’ta kış ayları turistik ziyaretlerin yoğunlaştığı aylardır.

İl merkezi haricinde Kars'da toplamda 7 adet ilçe bulunmaktadır. Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz 2015 istatistiklerine göre 295.195 kişilik nüfusu olup geçen yıla orantılı nüfus artışı yerine azalma görülmüştür. Kars…

14B
4

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!