Kırıkkale

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırıkkale ili Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat ve Kırşehir illeri ile sınır komşusudur. Kızılırmak sebebiyle verimli tarım arazilerine sahip olan Kırıkkale’de tarım ile birlikte sanayi şehrin ekonomisinin temel iki dinamiklerini oluşturur.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan silah ve mühimmat fabrikalarımın etkisi ile gelişen Kırıkkale sanayisi imalat ve ağır sanayi tesisleri ile nüfusun %60’ını istihdam etmektedir.

Ankara – Kayseri demiryolu arasında kalan şehir önemli ulaşım merkezlerinin etkisiyle önemini artırmaktadır. Arkeolojik kazıların yapılmaması nedeniyle şehrin önemli höyükleri ziyarete açılmamakla birlikte yapılan yüzey araştırmalarda şehrin tarihinin Eski Tunç Çağı’na dayandığı kanıtlanmıştır.

Türk – İslam mimarisinin motiflerini içeren cami ve türbelerin sıkça yer aldığı Kırıkkale inanç turizm merkezleri arasında yerini almaktadır.

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!