Kocaeli

Marmara Bölgesi’nde yer alan Kocaeli bölgenin en büyük üçüncü ilidir. İstanbul, Sakarya, Yalova ve Bursa illeriyle komşu olan Kocaeli bölgenin en önemli sanayi merkezlerinden bir tanesidir.

Karadeniz ve Marmara Denizi’ne olan kıyıları, doğal güzellikleri ve tarihi özellikleriyle Kocaeli yılın her ayı turistik öneme sahiptir. M.Ö. 8. yüzyıla dayanan yerleşimlere ait eserlerin yer aldığı şehirde eşsiz doğa güzellikleri ve saraylar, kuleler ve müzeler ziyaretçilerce tercih edilen merkezlerdir.

Ilıman iklime sahip olan Kocaeli’nde tarım, ormancılık, turizm ve hayvancılık şehrin sanayi dışındaki alternatif gelir kaynaklarını oluşturur.

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan kara ve demiryollarının geçtiği şehir coğrafi konum bakımından oldukça avantajlıdır. İzmit ve Derince limanları şehre ihracat pazarını açmaktadır.

Kocaeli il merkezi haricinde toplamda Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Kartepe 12 adet ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin Marmara Bölgesindedir. 2015 İstatistiklerine göre 1.722.795 kişilik bir…

102B
7

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!