Kütahya

Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya bölgenin doğusunda yer alır. Eskişehir, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerine komşu olan Kütahya’da karasal iklim özellikleri gözlenmektedir.

Zengin jeotermal kaynakları, doğal güzellikleri ve tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin bıraktığı eserleri ile şehir kültür ve sağlık turizminin önemli merkezleri arasında yer alır.

1078 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’nce fethedilen fakat sonra yeniden Bizans kontrolüne geçen şehir 1233 yılından bu yana Türk yurdudur. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinin yer aldığı şehir Kurtuluş Savaşı döneminde uğradığı Yunan işgali sonrası önemli güzelliklerini kaybetmiştir.

Ekonomik faaliyetlerinde çinicilik sanatının önemli yer tuttuğu Kütahya’da üretilen porselenler tüm dünyaya taşınmaktadır. Yer altı kaynakları bakımından zengin olan şehirde tarım ve hayvancılık ekonomik faaliyetler içerisinde önemli bir yer tutar.

Ülkemizin Ege Bölgesi'nin İçbatı Anadolu Bölümünde yer alan kütahya'nın, İl merkezi haricinde toplamda 13 adet ilçesi bulunmaktadır. Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane,Tavşanlı Türkiye’nin en eski…

13 Kasım 2018
73B
3

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!