Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Malatya doğuda Elazığ, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş ve kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri ile komşudur. Tarihi İpek ve Kral Yolları üzerine kurulan Malatya tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Tarih boyunca yaşayan uygarlıklarca yapılmış eserler ve doğal güzellikler şehrin turistik öneme sahip güzelliklerini oluşturur. Türk – İslam mimarisinin de en güzel örneklerinin yer aldığı Malatya’da ören yerleri, müzeler ve kaleler önemli turistik tesisleri oluşturur.

Fırat Nehri, Kuruçay, Tohma Suyu ve Sürgü Çayı’nın beslediği verimli ovalara sahip olan Malatya’da tarımsal faaliyetler önemli yer tutar. Sanayisinin tarıma dayalı olarak geliştiği Malatya’da hayvancılık, madencilik ve ormancılık faaliyetleri şehrin ana ekonomik aktivitelerini oluşturur.

İl merkezi haricinde Malatya'nın toplamda 13 adet İlçesi bulunmaktadır. Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan, Yeşilyurt Kayısı ile ünlü olan Malatya'ya seyahate gitmeyi planlıyorsanız size hazırladığımız…

206B
9

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!