Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin’in güney sınırlarında Suriye yer almakta olup batısında Şanlıurfa, doğusunda Şırnak, kuzeyinde ise Diyarbakır ve Batman illeri sınır komşularıdır.

Fırat ve Dicle Nehirleri arasında yer alan ve bu iki nehrin hediye ettiği verimli topraklara sahip olan Mardin tarih boyunca yaşayan uygarlıklarca en çok önem atfedilen Mezopotamya’da konumlanmaktadır.

Bölgenin en gözde kültür merkezleri arasında yer alan Mardin Anadolu’nun en eski yerleşim alanlarından birisidir. Tarihi dokusunun kültür turizminde önemli yer tuttuğu Mardin’de şehir ile simgeleşen Mardin evleri yerli ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Sanayinin geri planda kaldığı şehirde turizm, tarım ve hayvancılık şehrin en önemli ekonomik aktivitelerini oluşturur.

Mardin'de il merkezi hariç toplamda 10 adet ilçe bulunmaktadır. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yer Almaktadır. Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli Şiirsel kentlerimizden birisi olan Mardin, tarihi…

12 Kasım 2018
137B
10

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!