Mersin

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin Türkiye’nin en kalabalık 11. şehridir. Adana, Antalya, Karaman, Konya ve Niğde illeri ile sınır komşusu olan Mersin’in güneyini Akdeniz kıyıları oluşturur.

Sahip olduğu limanıyla bölgenin ekonomik faaliyetleri en hızlı gelişen illeri arasında yer alan Mersin’in turistik gelirlerinin dışında tarım, hayvancılık, arıcılık, ormancılık ve sanayi önemli ekonomik gelir kalemlerini oluşturur.

Yer altı kaynakları bakımından zengin olan Mersin’de madencilik faaliyetleri sürdürülürken Mersin Limanı avantajı ile çıkartılan madenler yurt dışına ihraç edilmektedir.

Medeniyetler beşiği Anadolu’ya yakışır tarihi güzelliklere sahip olan Mersin’de M.Ö. 7000’li yıllara dayanan yerleşim kalıntıları yer almaktadır. Doğal güzellikleri ve düzenlenen etkinlikleri Mersin’in turistik önemini artıran bir diğer avantajlarıdır.

Mersin'de şehir merkezi hariç toplam da 13 İlçe bulunmaktadır. Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar, Yenişehir 2017 İstatistiklerine göre Toplamda 1.793.931 Kişilik bir nüfusa sahip…

470B
25

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!