Ordu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu ili Samsun, Tokat, Sivas ve Giresun illeri ile komşudur. Kuzeyini Karadeniz sahillerinin oluşturduğu Ordu’da tarihi ve doğal zenginlikler ön planda yer alır.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük üçüncü şehri olan Ordu’da doğal ve tarihi güzelliklerin yanında Altınordu, Fatsa, Gülyalı, Perşembe ve Ünye ilçesi plajlarında denize girilmesi şehrin turistik önemini artırmaktadır.

Fındığın başkenti olarak bilinen Ordu’da şehrin en önemli geçim kaynağını tarım oluşturur. Engebeli arazisi fındığın dışında şehirde hayvancılığı elverişli hale getirirken balıkçılık ve ormancılık şehrin önemli ekonomik aktivitelerini oluşturur.

Sanayi tesislerinin 1970’li yıllardan sonra gelişmeye başladığı Ordu’da fındığa dayalı imalat sanayi tesislerinin yanında imalat sanayi gelişmiş durumdadır.

Ordu iline ait toplamda 19 adet ilçe bulunmakta. Bunlar; Akkuş Altınordu Aybastı Çamaş Çatalpınar Çaybaşı Fatsa Gölköy Gülyalı Gürgentepe İkizce Kabadüz Kabataş Kumru Mesudiye Perşembe Ulubey Ünye Çamaş Karadeniz denince…

556B
17

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!