Şanlıurfa

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa ili Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin illeri ile sınır komşusudur.

Türkiye’nin en büyük 7. İli olan Şanlıurfa Peygamberler diyarı olarak bilinmesi sebebiyle ülkemiz inanç turizmi merkezleri arasında ilk sıralarda yer alır.

1984 yılında Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri başarı sonrası Şanlı unvanı alan şehirde insanlık tarihinin bilinen en eski yerleşim yeri unvanına sahiptir.

Arkeolojik kazılar sonrası Göbeklitepe’de bulunan ve Dünya’nın en eski heykelleri ve tapınağı şehrin tarihteki önemini kanıtlar niteliktedir. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı ve sonrasında canlı olarak çıkmasıyla göle dönüşen balıklı gölün de bulunduğu Şanlıurfa kültür ve inanç turizminin ülkemizdeki başkentidir.

Tarımsal üretimin tarih boyunca üst seviyelerde yer aldığı Şanlıurfa’da günümüzde tarım, turizm ve hayvancılık ekonomiyi sırtlayan sektörleri oluşturur.

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!