Siirt

Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan Siirt ili Batman, Bitlis, Van, Şırnak ve Mardin illeri ile sınır komşusudur. Türk tarihinde önemli yer tutan Siirt ili Türklerin Anadolu’daki ilk yerleşim topraklarını içerisinde barındırır.

Mezopotamya ve Anadolu’nun kesişim bölgesinde yer alması Siirt’e önemli medeniyetlere ev sahipliği yapma şansı tanımakla birlikte eşsiz tarihi güzellikler bağışlamıştır.

Doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleriyle kültür ve inanç turizmi merkezleri arasında yer alan Siirt’te antik eserler ve Türk – İslam mimarisinin örnekleri yer almaktadır.

Ekonomisinin önemli ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığı Siirt’te sanayi tesisleri gelişmemiş olup tuz madeni, yem ve un fabrikaları şehrin sanayi tesisleri olarak Siirt ekonomisine katkı sunmaktadır.

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilimizdir. Toplamda Şehir merkezi haricinde 7 adet ilçesi bulunmaktadır. Siirt İlçeleri Baykan, Eruh, Merkez, Kurtalan, Pervari, Şirvan, Tillo 2015 yılı istatistiklerine göre 318.366 kişilik…

13 Aralık 2018
97B
13

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL

Don`t copy text!