Siirt

Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan Siirt ili Batman, Bitlis, Van, Şırnak ve Mardin illeri ile sınır komşusudur. Türk tarihinde önemli yer tutan Siirt ili Türklerin Anadolu’daki ilk yerleşim topraklarını içerisinde barındırır.

Mezopotamya ve Anadolu’nun kesişim bölgesinde yer alması Siirt’e önemli medeniyetlere ev sahipliği yapma şansı tanımakla birlikte eşsiz tarihi güzellikler bağışlamıştır.

Doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleriyle kültür ve inanç turizmi merkezleri arasında yer alan Siirt’te antik eserler ve Türk – İslam mimarisinin örnekleri yer almaktadır.

Ekonomisinin önemli ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığı Siirt’te sanayi tesisleri gelişmemiş olup tuz madeni, yem ve un fabrikaları şehrin sanayi tesisleri olarak Siirt ekonomisine katkı sunmaktadır.

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilimizdir. Toplamda Şehir merkezi haricinde 7 adet ilçesi bulunmaktadır. Siirt İlçeleri Baykan, Eruh, Merkez, Kurtalan, Pervari, Şirvan, Tillo 2015 yılı istatistiklerine göre 318.366 kişilik…

109B
15

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!