Ana sayfa Türkiye Ankara Tuz Gölü Nerede (Derinliği, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri..)

Tuz Gölü Nerede (Derinliği, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri..)

152968

Tuz Gölü Hakkında Kısa Bilgi

Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer almaktadır. Halk arasında Koçhisar gölü olarak da bilinir.

Yüz ölçümü: 1620 m²
Uzunluğu: 90 Kilometre
Genişliği: 25 kilometre
Derinliği: 1-2 metre
Tuz Tabakası Genişliği: 30 santimetre’ye kadar değişir.

Tuz gölü Ülkemizin en az yağış alan bölgesinden birinde olduğundandır ki sıcaklık etkisiyle sürekli buharlaşan suları gerisinde tuz tabakası bırakmaktadır.

Gölün çevresinde yer alan ve tuzla denilen işletmelerde, buharlaştırma, çökeltme ve arıtma işlemlerinden sonra yılda 150.000 ton tuz çıkarılır ve Türkiye’nin tuz ihtiyacının %50‘den fazla bu gölden sağlanır.

 #  Her geçen yıl küçüldüğünü bilmenizi isterim. Bu muazzam tabiat harikasını tamamen son bulmadan mutlaka gidip görmenizi tavsiye ediyoruz.


Tuz Gölü Efsanesi

Efsaneye göre, çok çok eskiden tuz gölünün yerinde koskoca bir bağ varmış. Efsaneye göre bu bağ kötü ve cimri bir yaşlı kadına aitmiş. Bir gün yaşlı bir derviş, susuzluktan ölürken yolunun üzerinde ki bu bağı görmüş. Çıkrıkla ip dokuyan bu yaşlı kadına, “Çok susadım, bağından bir kaç salkım üzüm ver” demiş. Ama yaşlı ve kötü kadın ona üzüm vermemek için “Bu yıl bağım kurudu, hiç üzüm vermedi” diyerek ona yalan söylemiş. Kadının bu hareketine kızan derviş ona “İnşallah tuz ile buz olasın, gelip geçen seni taşlasın da hayır yüzü görmeyesin!” diye beddua etmiş. Rivayete göre yaşlı kadın o anda taş kesilmiş ve tüm bağı tuz gölüne dönüşmüş.


Tuz Gölü Resimleri

Tuz Gölü Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Tuz Gölü’nde dolaşmak, fotoğraf çekmek, çıplak ayaklarla doğanın sunduğu şifadan yararlanmak için her hangi bir saat kısıtlaması getirilmemiştir. Dilediğiniz günde ve saatte Tuz gölüne gelebilir manzaranın güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Tuz gölü için herhangi bir ücret ödemeden buz mavisi renkte olan bu gölde dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Giriş ücreti yoktur.


Tuz Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Aracınızla gidiyorsanız; Ankara’dan Konya Devlet Yolu’nu takip ederek, Şereflikoçhisar ilçesinden sonra Tuz Gölü kıyısına ulaşabilirsiniz. Gölün karşı kıyısına ulaşmak için aynı yolun Konya Kavşağı’ndan sağa dönüp Cihanbeyli ilçesi üzerinden göle yakın kasabalara gidebilirsiniz.
Otobüsle ulaşım: AŞTİ’den kalkan Aksaray otobüslerini kullanabilirsiniz. Karşı kıyıya ulaşımda Konya otobüsleri ile Cihanbeyli’ye gidip, buradan kasabalara hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.


 »  Eğer Yolunu bir gün Ankara’ya düşerse ve nereleri gezebilirim diyorsanız, size rehber olacak olan Ankara’da Gezilecek Yerler Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM YAPILDI.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın