Uffizi Galerisi

Hakkında Bilgiler

Değerli Eserlerle Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi günümüze kadar pek çok değerli eseri içerisinde barındırmış, adeta bir değerli eserler tapınağı gibidir. Uffizi Galerisi’nde o dönemin önemli isimlerinden olan Michaelangelo, Giotto, Titan, Da Vinci, Rafaello ve diğer çağdaşlarının pek çok değerli eseri yer alıyor. Özellikle tarih seven ziyaretçilerin akınına uğrayan Uffizi Galerisi ziyaretçilere binlerce değerli eseri bir arada sunmaktadır. Bu eserler arasında değerli sanatçıların ve çağdaşların resim, heykel, el yazması ve tarihi objeleri bulunmaktadır. Bu eserlerin her birini görmek isteyen ziyaretçiler ise Uffizi Galerisi’ni görmek için saatlerce beklemeyi dahi göze almaktadır.

Uffizi Galerisi Tarihi

Uffizi Galerisi dünyanın hem en eski müzelerinden birisi hem de en önemli müzelerinden birisidir. 1591 tarihinde müze haline dönüştürülen galeri özel günlerde pek çok turisti de halka açık bir müze olarak ağırlamaktadır.

Uffizi Galerisi ilk inşa edildiğinde bir müze ya da galeri olarak düşünülmemiştir. Galeri ilk inşa edildiğinde Uffizi Sarayı yani Palazzo Uffizi olarak anılıyordu. Daha sonradan değerli eserlerin bu alanda toplanması ile beraber yapı bir müze haline dönüştürülmüştür. Uffizi Galerisi ayrıca ismini U şeklinde oluşan yapı binasından almaktadır.

Uffizi kelimesi İtalyanca dilinde Ofisler topluluğu anlamına gelir. Uffizi Galerisi’nin yapılma amacı da şehrin yönetimini buradan yapmaktı. Yani Uffizi Galerisi yönetimi tek bir binada toparlamak isteyen Grandük Cosimo tarafından düşünülmüştür. Yönetimin bir olması açısından inşasına başlanan Uffizi Galerisi o dönemin en ünlü mimarı olan Giorgio Vasari tarafından tasarlanmıştır.

1560 yılında ünlü mimar Vasari’nin oluşturduğu tasarımla başlanan Uffizi inşası 1581 yılında tamamlanmış. Galeri inşası bittikten sonra özellikle 1. Francisco ve 1. Ferdinand dönemlerinde değerli eserlerle dolmaya başlamıştır. Galerinin bir müze haline gelmesi ise yaklaşık 200 yıl sonra olmuştur. 1769 tarihinde Peter Leopold burayı halka açık bir müze olarak değerlendirmek istemiştir. Müze ilk olarak halka açıldığında Rönesans ve Gotik dönemlerine ait eserler yer alıyordu. Bu eserler zamanla farklı sanatçıların sayesinde çeşitlilik kazanmayı başarmıştır.

Uffizi Galerisi Bölümleri ve Katları

Uffizi Galerisi değerli eserlere ve kronolojik sıraya göre bölüm halinde ayrılmaktadır. Uffizi Sarayı’nın 1. ve 2. katına yayılan eserler zemin katından başlayarak ilerlemektedir. Uffizi Galerisi’ne ilk girildiğinde zemin katta bilet gişeleri, bir kitapçı ve müzenin giriş kapıları yer almaktadır. Bu kattan sonra ise değerli eserlerin belirli sıra ile sergilendiği alana gelinmektedir.

Uffizi Galerisi 1. Kat Bölümü

Uffizi Galerisi içerisinde 1. katta 45 farklı salon yer almaktadır. Bu salonların her birinde farklı yüzyıllara ait eserler ve farklı döneme ait değerli parçalar bulunmaktadır. 1. kat salonlarında bulunan bazı eserler şu şekilde sıralanmıştır; – Arkeoloji Koleksiyonu, – Lippi, – 15. yüzyıla ait eserlerden oluşan Sienalı Ressamlar Salonu, – 15. yüzyıla ait eserlerden oluşan Vedenikli Ressamlar Salonu, – Hermafrodit Salonu, – Farklı dönemlere ait Minyatürler Salonu, – Michelangelo ve Floransa Resim Sanatı ve Klasik Eserler ve San Marko Heykeller Salonu.

Bu katta ayrıca farklı dönemlerde kullanılan bilim ve sanat eserleri de yer alır. Matematik odası ve Harita Odası bu eserlerden bazılarıdır.

Uffizi Galerisi 2. Kat Bölümü

Uffizi Galerisi’nin 2. katına gelindiğinde ise genellikle İtalyan sanatçıların değerli eserleri göze çarpıyor. Bu katta sadece İtalyan sanatçılar değil aynı zamanda Avrupalı sanatçıların da pek çok değerli eseri bulunmaktadır. Bu katta yer alan salonlar ise 46 numaradan başlayarak 101 numaraya kadar ulaşır. 2. kat salon ve eserleri ise şu şekildedir;

– 16 ve 18. yüzyıl eserlerini bir arada sunan İspanyol Ressamları Salonu, – 17. yüzyıla ait eserleri barındıran Haarlem & Utrecht, Hollandalı Ressamlar Salonu, – Rosso Fiorentino, – 17. yüzyıla ait eserleri barındıran Flaman Ressamlar Salonu, – Guido Reni, – Caravaggio, – Caravaggwsque Okulu, – 17. yüzyıl Sienalı Ressamlar Salonu, – Andrea Del Sorto ve Klasikler, – Helenistik Dönem Heykelleri ve Bronzino eserlerine ait salonlar bulunur.

Uffizi Galerisi’nde Bulunan Değerli Eserler

Uffizi Galerisi içerisinde birbirinden farklı ve değerli eserleri görmek mümkündür. Fakat bazı eserler var ki; bu eserler her yıl binlerce turistin ziyaretini kabul ediyor. Galeri içerisinde en fazla ziyaretçi akınına uğrayan eserlerden bazıları ise şu şekildedir;

1- Madonna – Giotto: 1310 yılında yapılan eser tamamen Bizans stili resim stilini taşımaktadır. Resim o dönemlerde Floransa’daki Ognissanti Kilisesi altarı için çizilmiştir.

2- Bahar – Botticelli: Tablonun 1477 – 1482 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir. Tablonun bu kadar ilgi görmesindeki sebep ise bugün dahi tablonun içerdiği alegorilerin çözülememesidir.

3- Bacchus – Caravaggio: Rönesans döneminin en değerli parçalarından birisi olan Bacchus eserinde ressam tamamen karaktere yoğunlaşmıştır. Çünkü resimde herhangi bir arka plan çizilmemiştir.

4- Venüs’ün Doğumu – Botticelli: Bu eser yalnızca Uffizi Galerisi içerisinde değil tüm dünyada yer alan eserler arasında en değerli ve en popüler olanıdır. 1482 – 1485 yılları arasında tasarlanan eser her turistin merakla görmeyi beklediği eserlerden birisidir.

Uffizi Galerisi Giriş Ücretleri & Saatleri

Uffizi Galerisi yalnızca Pazartesi günleri kapalı oluyor. Pazartesi günlerinden hariç olarak her gün 08:15 – 18:50 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 1 Ocak ve 25 Aralık günleri ise resmi tatil olmasından dolayı müze kapalı tutuluyor.

Uffizi Galerisi Giriş Ücretleri, bilet türleri ve online bilet alma gibi konularda Uffizi Galerisi Bileti ve Rehberi yazısını incelemenizi öneririz. Ayrıca Floransa Katedrali buraya 500 metre mesafededir, uğramanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!