Ulu Kümbet Tanıtımı | Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Ulu Kümbet Hakkında Kısa Bilgi

 »  İkikubbe Mahallesinde, Osmanlı Kalesinin batısında, tarlaların ortasında bulunmaktadır. Ahlat Kümbetlerinin en büyüğüdür. Kare planlı kaide üzerine yükselen silindirik gövde üzerine konik bir külahla nihayetlendirilmiştir.

 »  Cenazelik kısmının tavanı tonozla örtülmüş, biri doğuda diğeri batı duvar ortasında iki mazgal penceresi bulunmaktadır. İkinci katı teşkil eden kümbetin beden duvarı, önce üçgen pahlarla 12 kenarlı hale gelmekte 30 cm. genişliğinde ve üç sıra halinde zencerek motifinin teşkil ettiği bir kuşak ile çevrilmektedir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Ulu Kümbet Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: İki Kubbe Mahallesi, Usta Şağırtı Kümbet Cd. No:34, 13400 Yeniköprü Köyü/Ahlat/Bitlis

 »  Eğer Yolunuz Bitlis ve çevresine düşerse daha önce hazırladığımız Bitlis’te gezilecek yerler listemizi incelemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL