Uzungöl Hakkında Kısa Bilgi

 #  Karadeniz denince Ayder yaylasından sonra akla ilk gelen yer belli ki Uzungöl’dür. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bu yer doğa güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

 #  Tarihsel olarak yapılan incelemelerde, çok şaşırtıcı bir sonuç ile karşı karşıya kalınıyor. Sanılanın aksine Ayder Yaylası’nın hiçbir zaman için yayla olarak kullanılmamış olması Ayder Yaylası’nın özellikleri arasında en şaşırtıcı olanı olarak insanların karşısına çıkıyor. Ayder Yaylasının kurucuları olarak tarihteki Halalılar’a bakıldığında yaylayı sadece dinlenme amaçlarıyla kullandıkları görülüyor.

Uzungöl

Uzungöl’de Konaklama

Uzungöl konaklama seçenekleri lüks ve ekonomik olarak ayrılıyor. Uzungöl’ün en iyi oteli olmak için yarışan işletmelerden bazıları lüks imkanlar sunarken mütevazi aile işletmeleri de onlardan aşağı kalmıyor.

Biliyorsunuz ki otel tavsiyesi yapmıyoruz, ancak tatilcilerin en çok puanladığı bir kaç oteli aşağıda sıraladık.

 • Gobleç Hotel
 • İnan Kardeşler Otel
 • Kuzey Suites
 • Kaya Pansiyon

Otel araştırmasını ekstra yapmanızda fayda var. Fiyatlar hakkında da en doğru bilgiyi arayıp öğrenebilirsiniz. Uzungöl pansiyon fiyatları genel olarak 90 – 150 TL arasında değişiyor. Uzungöl manzaralı olan pansiyonlar odalarında sıcak su, internet, banyo malzemeleri gibi imkanlar da barındırıyor.

Bilmenizi isteriz ki Uzungöl’de 5 yıldızlı otel maalesef bulunmuyor. En kaliteli otellerin 4 yıldızı var.

Uzungöl

Uzungöl’de Ne Yenir ?

Trabzon Uzungöl’de ne yenir diye düşünen tatilciler biliniz ki karnınızda gözünüzde doymadan masadan kalkmayacaksınız. Karadeniz’e hiç gelmemiş birisi için Karadeniz’in eşsiz yemek kültürüyle tanışma fırsatını burada yakalamak sizin için iyi bir fırsat olacaktır. Niye mi öyle diyorum: Doğallığı bozulmuş, GDO’su ile oynanmış ürünlere alışmış bir millet Karadeniz doğallıyla içtiği su’dan bile lezzet alır.

Uzungöl restaurant seçeneklerinde tadına bakabileceğiniz yemekler;

Alabalık
Papa
Lahana Yemeği
Ezme Lahana
Hamsi Kuşu
Karalahana Sarması
Mısır Ekmeği
Hamsili Pilav
Muhlama
Karadeniz Pidesi
Kaygana
Akçaabat Köftesi
Hamsiköy Fırın Sütlacı
Burma Tatlı
Laz Böreği
Uzungöl Helvası
Pazı Tavası
Patlıcan Tava
Mısır Çorbası
Pazılı Kaygana
Uzungöl Hurmalı Kek
Kabak Tavası
Hamsili Bulgur Pilavı
Hamsi Çitlemesi
Haluşka
Gongoş
Mamzana

Şimdi gel gelim bizim tavsiyelerimize. Yukarıda listede sarı renkle işaretlenmiş olan lezzetleri yemeden dönerseniz çok şey kaçırmış sayılırsınız. Tabi diğerlerini de hiç bir yerde bulamazsınız.

Uzungöl Kahvaltı

Uzungöl’de Neler Yapılır ?

Bu cennet gibi görünen bölgeyi daha keyifli hale getirmek için size önereceğimiz şeyleri yapmadan dönmeyin. bunları yapmadan dönme

 • Uzungöl Camii ile fotoğraf çekilin.
 • Civarda düzenlenen trekking, botanik gözlemciliği, kul gözlemciliği turlarına katılın.
 • Temiz hava ve yeşil doğasıyla hayran kalacağınız Şerah köyünü ziyaret edin.
 • Şekersu Yaylası ve Demirkapı Yaylasını ziyaret edin.
 • Mayıs ayında gelenler Havacılık şenliklerini kaçırmasın.

Uzungöl’de Kamp Alanı

Uzungöl Tabiat Parkına Kamp ve karavanlar için yeni tesisler de eklendi. Gölün doğu yakasında bulunan üç tane kamp alanı bulunuyor.

Elektrik, Duş, tuvalet, dükkan, kafe, restoran hizmetleri buluyor. Bunlar imkanlardan ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılarsınız.

Uzungöl Nerede ve Nasıl Gidilir ?

 »  Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı. Şehre uzaklığı yaklaşık 99 km iken, Çaykara İlçe Merkezi’ne uzaklığı ise 19 km.Trabzon’dan araba ile gelecek olanlar önce Of ilçesine, oradan da Solaklı Deresi’nin batı tarafından Uzungöl tabelalarını takip ederek beldeye ulaşabilirler.

 »  Otobüs ya da uçakla gelecek olanlarsa Metro Turizm ve Ulusoy’un şehir merkezinden direk olarak Uzungöl’e düzenledikleri seferlerle beldeye ulaşabilir. Ayrıca günübirlik gelip gidecek olanlar için de Trabzon-Uzungöl arasında çalışan yerel firmaların hatları bulunmakta.

Öneri: Ayder yaylası

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer Dönüş de Trabzon il merkezine uğramayı düşünürseniz, Trabzon’da Gezilecek Yerler adlı yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Bu içerik hakkında eksik gördüğünüz yerleri, yardım ve önerilerinizi yorum kısmından yazabilir, diğer ziyaretçilerimize bilgi / fikir verebilirsiniz.

5 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  • Karadenizli birine Rize mi? Trabzon mu? diye sorulur mu hiç? İkisininde kendine göre güzel yanları var elbette 🙂

 1. Kar restauranta kahvaltı yaptık. Kalitesiz malzemelerin yer aldığı bir kahvaltıydı. Kom vadeyi başka tanıdıklarım beğenmişti. Biz başka birini deneyelim dedik.
  manzara güzeldi ancak gitmeye çok değer görmüyorum. Gitmeseymişiz de olurmuş diyorum. İmar planlaması da çok kötü yapılıyor memleketimizde ne yazık ki. Doğal güzelliklerimizi kendi ellerimizle mahfetmişiz.

 2. Doğa ve gölün uyumu muazzam alacağınız oksijen bambaşka ama gelin görün ki uygunsuz şekilde oteller uğruna kurban edilmiş bu doğa.. Gol çevresi betonlastirilmis tamamen işletmeler ve oteller dolu dört bir tarafta. Ancak yine de mükemmel bir yer ve Trabzon’un hatta Doğu Karadeniz’in en güzel üç dört yerinde biri. Trabzon ve Rize şehir merkezine çok uzak değil ve arabanızla ulaşım icin çok rahat ve konforlu. Herkese tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin!