Vize Nedir, Nasıl Alınır? | Vize Ücretleri ve Gerekli Evraklar

Hakkında Bilgiler

Vizenin tanımını kabaca tarif edecek olursak; Ülkeniz dışında çıkacağınız ülkenin size “Ülkemizi ziyaret için uygunsun” iznine vize deniyor.

Bu içeriğin hazırlama amacı yazıyı baştan sona okuduğunuzda vize hakkında aklınızda oluşan tüm sorulardan kurtulacak olmanızdır. Eğer vize falan uğraşmak istemiyorum diyorsanız, Vizesiz Gidilebilen Ülkeler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seyahat edeceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini en güncel haliyle araştırmanızı öneriyorum. Tüm sitelerde açılan Postlarda o yılın düzenlenmemiş hali olabilir. Çünkü giriş çıkış izinleri politikaya bağlı olduğundan, her an izin verilebilir veya izin kaldırabilir. Ülkeye göre şahsi aramalar yapın.

Vize başvurusu öncesinde Pasaportunuz olması gerekli olduğunu unutmayın. Eğer pasaport hakkında bilgi sahibi değilseniz Pasaport Nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Vize Nedir?

Bir ülkenin dış temsilerinin veya sınırda bulunan yetkili mercilerin aracılığı ile, ülkesine seyahat amaçlı giriş yapmak isteyen bir yabancının pasaportuna yapıştırdığı ve bu yabancının ülke sınır kapısına kadar giderek sınır yetkili makamlarına giriş için başvuru yaparak giriş yapabileceğini gösteren belgedir.

Kısacası yabancı bir ülkeye seyahat edebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izine Vize denir.

Vize Nereden Alınır?

Vize seyahat etmek istediğiniz ülkenin;

 • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
 • Başkonsolosluğundan veya
 • Konsolosluğundan alınır.
 • Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Yapacağınız Vize başvurularını en yakın mercilerden seçmeniz uygun olacaktır. İlgili bilgileri gitmek istediğiniz ülke konsolosluğunun web sitesine girerek öğrenebilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir?

Lüksenburg’un küçücük bir kasabası olan Schengen, 1985 yılında 5 ülke arasında imzalanan ve sınır kapılarındaki gümrük ve polis kontrollerini tamamen ortadan kaldırmak amacıyla yapılan anlaşmadır. Daha sonradan toplamda 26 Avrupa ülkesinin katıldığı bir bölge haline gelmiştir. Sonradan bir ülke daha ilave edilerek Hırvatistan‘da aralarına katılmıştır.

Buradaki olay, üyeliği olan ülke vatandaşlarının ülke sınırlarından özgürce geçerek diğer ülkelere rahatlıkla geçebilmesidir. Yani Schengen birliğine üye olan bir ülkeye girdiğinizde diğer üye ülkelere serbestçe geçebiliyorsunuz.

Schengen Üyesi Ülkeler
Almanya
Avusturya
Belçika
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Finlandiya
Fransa
Estonya
Hollanda
İspanya
İsveç
İsviçre
İtalya
İzlanda
Letonya
Litvanya
Lihtenştayn
Lüksemburg
Macaristan
Malta
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovenya
Slovakya
Yunanistan
Hırvatistan
 • Schengen Vizesi hakkında kısa süre içinde detaylı içerik hazırlanacaktır.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusu sırasında sizden istenilen evraklar ülkeden ülkeye, seyahatin amacına veya başvuranın Pasaport türüne göre değişiklilik göstermektedir. Bunun için önceden ilgili mercilerden bilgi edinmesi gerekiyor.

İstenilen Başlıca Ortak Belgeler

 • Vize Başvuru Formu
 • En az 2 sayfası boş olan pasaport, En az 3 ay daha geçerli olması.
 • 6 ay öncesinde çektirilmiş biyometrik fotoğraf (ülkeye göre değişkenlik gösterir)
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Maddi olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanı, tapu fotokopisi)
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Dilekçe

Ek olarak çalışan veya iş grupları için gerekli olan evraklar

 • İşverenler için: Faaliyet belgesi, Vergi levhası, İmza sirküleri, ticari sicil kaydı ve resmi gazete fotokopisi.
 • Çalışanlar için: Son 3 aylık maaş bordrosu, Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Bildirgesi, Antetli kağıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi.
 • Öğrenciler için: Öğrenci belgesi, varsa sponsor evrakları ve dilekçesi.
 • 18 yaş altı için: Öğrenci belgesi, Aileden ayrı seyahat ediyorsa noter tasdikli izin belgesi.
 • Çalışmayan/Yeni Mezun: Son mezun olduğu okulu gösteren diploma fotokopisi, varsa sponsor evrakları ve dilekçesi.

 #  Yeterli belgeniz yoksa vize almanız kolay olmayacaktır. Eğer işsiz ve bankada bir miktar paranız yoksa vize almanız güç olacaktır.

Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti miktarı, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına göre hatta gideceği ülkeye göre değişkenlik gösterir.

Vize ücretleri hakkında detaylı bir içerik hazırlanacaktır. Hazır oluncaya dek bir kaç örnekle özetliyeyim.

Schengen Vizesi Ücretleri

0-6 Yaş 6-12 Yaş 12+ Üstü
Schengen Ücretsiz Ücretsiz 60€
Ulusal 116 € 116€ 116€
İndirimli Ücretsiz 35€ 35€
Eğitim (90 gün altı) Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Eğitim (90 gün üstü) 50€ 50€ 50€
 • Bir kaç örnek verecek olursak;

Fransa, Belçika, Hollanda, Yunanistan vize başvuru ücreti: 60€ vize başvuru ücreti + 26€ VFS Global işlem bedeli.
İtalya ve Almanya vize başvuru ücreti: 60€ vize başvuru ücreti + 29€ iDATA işlem bedeli.

 #  Bazı ülkeler vize ücretini başvuru öncesinde banka hesaplarına TL veya Döviz olarak yatırılmasını talep ediyor. Bazıları ise başvuru sırasında ödeme kabul ediyor. Hatırlatmakta fayda görüyorum eğer vizeniz onaylanmazsa vize ücretiniz yanar ve geri ödeme alamazsınız!!

Başvuru Süreci

Başvuru yaptığınız konsolosluk için randevu almanıza gerek yoksa, konsolosluk açılmadan erkenden sıraya girmeniz işinizi çabucak bitirmeniz açısından iyi olur. Eğer Randevu almanız gerekiyorsa size verilen saatten önce orada olmanızda fayda var.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Vizeniz doğru ve eksiksiz yapılması halinde ortalama 1 haftada çıkar. Tabi bu vize alış amacınıza ve yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir.

Vize ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular?

 • 90 günlük vize süresi ne demek?: Vize aldığınız ülkede ya da topraklarda (misal Schengen toprakları için) toplam geçirebileceğiniz sürenin 90 günle sınırlı olduğu anlamına gelir. Fazlası için turist vizesi yeterli değildir. Toplam 90 günü vize giriş sürenize bağlı olarak doldurabilirsiniz.
 • Vize başvurusunda bankada ne kadar para olmalıdır?: Vizeye başvururken maddi durumu gösteren banka hesabında ne kadar yüksek bakiye olursa o kadar iyidir. Birikimlerinizi, sağdan soldan aldığınız borçları hesabınızda göstermeye bakın. Genel kanı 1 hafta civarı bir Schengen bölgesi turu için 1500 Euro ve üstü karşılığı TL iyidir diyorlar.
 • Reddedildikten sonra ne zaman tekrar başvurabilirim?: İstediğiniz zaman. İstersek red yediğimiz gün eksikleri gidererek tekrar başvurabiliriz.
 • Tatilim bitmeden vize sürem bitti?: Yerel resmi makamlardan vize sürenizi uzatabilirsiniz. Ayrıca belirli bir süreye kadar (Schengen için 3 gün) çıkışta ceza ödeyerek gezisi uzatabilirsiniz. Ancak bu bir sonraki vize başvurunuzu olumsuz etkileyebilir, yapmamaya çalışın.
 • Kapıda Vize Ne demek?: 50 tane evrakla konsolosluktan değil de, kapıda belirli bir ücret karşılığı giriş izni alınması demek.
 • Schengen vizesinde “Tek giriş” ne demek?: Vize alınan ülkeye/bölgeye sadece bir kez giriş yapılma hakkı demek.
 • Vizede Multi giriş ne demek?: Vize alınan ülkeden/bölgeden çıkış yapıldıktan sonra, geçerlilik süresi içinde istenildiği kadar tekrar vize almaksızın o ülkeye/bölgeye giriş yapılabilir demek.

 #  Umarız yazımız faydalı olmuştur. Eğer aklınıza takılan bir durum olursa çekinmeden sorabilir, Eksik gördüğünüz yerler hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

 • derya kılıç
  derya kılıç - 02:17

  Çok detaylı bir tanıtım yazısı olmuş tebrikler gezilesiyer

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!