Yön ve Kıble Bulma Teknikleri Nelerdir?

Hakkında Bilgiler

Günlük yaşantımızda karşımıza çıkacak olan engellere yönelik bir kaç pratik bilgi öğrenmemiz bulunduğumuz durumdan daha çabuk kurtulmamızı sağlayabilir. Bunlardan en önemlisi yön bulmak olabilir.

Konuyu biraz daha açacak olursak, Doğa yürüyüşünü seven bir kişinin kaybolması durumunda yönünü nasıl bulacağını bilmesi onu 1-0 önde kılar. Bu sayede ne yöne gideceğini bir kaç teknikle kolayca anlayabilir. Yön bulma tekniklerinde en çok işe yarayan bir diğer konu ise Kıble yönünü bulmaktır. Yolculuk sırasında kıblenin hangi yönde olduğunu gösteren her hangi bir işaret yoksa aşağıdaki detaylı başlıklardan kıblenin nasıl öğrenileceği hakkında kısa ipuçları gösterilmiştir. Not: Nerede olursanız olun Güneşin battığı yer BATI, Doğduğu yer ise DOĞU‘yu gösterir.

Seyahat Rehberi - yon bulmaGüneşin doğduğu yöne Sağ kolumuzu uzatırsak sağımız doğuyu, solumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamızda güneyi gösterecektir. Bu yöntem haricinde yön bulmak için bir çok yol izleyebilirsiniz. Bun yöntemlerden bazılar; Kutup yıldızları, Karınca Yuvaları, Mezar Taşları, Pusula, Ağaç yosunları, Kilise ve Camiler, Çubukla yön bulma.

 


Seyahat Rehberi - pusula Pusula ile yön bulma:  Yön bulma tekniklerinde en basit ve en çok kullanılan yöntemlerden birisi pusula kullanımıdır. Her nerede olursanız olun Pusuladaki koyu manyetik uc her zaman Kuzey yönünü gösterir. Bu sayede diğer yönleri tahmin etmek kolaylaşır ve yönünüzü bulmuş olursunuz.

 


Seyahat Rehberi - cubuk yon bulma  Çubuk ile yön bulma:  Çubukla yön bulma yöntem bilinen en eski yöntemlerden birisidir. Ortalama 1 metrelik bir odun çubuğu yere dikilir ve dikkatlice gölgesi izlenir. Öğle vakitlerinde gölge en kısa halini alır. Bu en kısa hali bize Kuzey yönünü gösterir. Zaman geçtikçe ikinci bir gölge noktası belirlenir. Birincisine sol, ikinci bulduğumuz gölge noktasına sağ ayağımızı basarız. Böylece yüzümüzün çevrili olduğu yön bize Kuzeyi gösterir.


Seyahat Rehberi - camii icon Camii ve Kilise ile Yön Bulma:  Camiilere bakılarak yön belirlemek oldukça basit bir yöntemdir. Camilerde yer alan mihrabın karşısında bulunan giriş kapıları, Kuzey yönünü göstermektedir. Kiliselerde Aynı yöntem Çan yönüne bakmaktır. Kiliselerde yer alan kilise çanı, daima kilisenin batısında bulunur. Bu yön yardımıyla diğer yönler hesaplanır.

 


Seyahat Rehberi - karinca yuvasi Karınca Yuvası ile Yön Bulma:  Bulunduğunuz yerde bir karınca yuvasına rastlarsanız çok şanslısınız demektir. Çünkü karınca yuvası ile yön bulmak oldukça basit bir yöntemdir. Ne hikmetse karıncaların yuva ağızları her zaman Güney yönünü gösterir. Bu sayede size yukarıda bahsettiğim yöntemle diğer yönleri hesaplayabilirsiniz.

 


Seyahat Rehberi - mezar tasi2 icon Mezar Taşları ile Yön bulma:  Müslüman mezarlarının baş tarafı her zaman Batıyı göstermektedir. Ayakların olduğu kısım ise Doğuyu gösterir. Hristiyanlarda bu durum biraz farklıdır. Baş yönü her zaman Güneyi gösterir. Böylelikle diğer yönleri kendinize göre hesaplayabilir, gideceğiniz yönü tahmin edebilirsiniz.

 


Seyahat Rehberi - kabe icon Kıble Yönü Bulma:  Türkiyede kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor. Yukarıdaki yön bulma tekniklerini kullanarak kıbleyi bulmak mümkündür. Yani Güneşin doğduğu yeri solumuza alırsak yine kıbleyi bulmuş oluruz. Ayrıca Minare kapılarının da kıbleyi gösterdiğini unutmayalım.

 


 Kutup Yıldızı:  Eğer Karanlık bir ortamda yön bulmaya çalışıyorsanız Kutup yıldızlarını izleyerek yön bulabilirsiniz. Kutup yıldızların Ön tarafı bize Kuzey yönünü işaret eder.


 Taşlar ve Ağaçlardaki Yosunlar:  Doğadaki ağaçların ve taşların üzerine oluşan yosunlar, kuzey tarafında konumlanır. Yani bir ağaç veya taş üzerinde yosun görürseniz, bu yosunun bulunduğu taraf Kuzey yönüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.