Yurtdışı Seyahati İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hakkında Bilgiler

Seyahat Rehberi - H4839137

Yurtiçi tatillerinin ardından yurtdışında kısa da olsa bir tatil geçirme isteği olan kişiler genel olarak çıkış işlemleri için gerekli evrakların tam olarak neler olduklarını bilememektedir. Yurtdışı çıkış işlemleri için en gerekli evrakın pasaport ve vize olduğunu söyleyebiliriz. Bazı ülkeler ile yapılan anlaşmalar sonucunda sadece pasaport ile seyahatte mümkündür. Çıkış işlemlerinden önce geçişlerde kullanılmak üzere bir çıkış pulu temin edilmelidir. Bu pul, herhangi bir sınır kapısından kolayca temin edilebilmektedir. Ücret olarak ise 15 TL gibi bir rakama temin edilebilmekte.

Seyahat Rehberi - otelcom yunanistan

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahati

Günümüzde ülkeler ile yapılan bazı anlaşmalar sonucunda Pasaport istemeden de seyahat yapılabilmektedir. Başta KKTC ve Gürcistan olmak üzere sadece yurtdışı çıkış harç pulu ve kimlik belgesi ile çıkışlar yapılabilmekte. Yalnız yurtdışına çıkış işlemlerinde pasaportun bir gereklilik olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu tür anlaşmalar belirli bir süreliğine geçerli olmakla birlikte her an sonlanabilecek bir halde olduğunu bilmek gerekiyor.

Seyahat Rehberi - resimgosterLASTDAYTRAVEL

OHAL Sürecinde Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Seyahat Rehberi - yurtdışı otel2 11

OHAL sürecinde bazı pasaport sahiplerinin yurtdışı çıkış işlemlerinde ekstra belge almaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Yeşil pasaport sahipleri çıkış işlemlerinden önce bağlı oldukları kurum ya da kuruluşlara başvurularda bulunarak herhangi bir engellerinin bulunmadığını belirtmeleri gerekmektedir. Eğer pasaportu kullanan kişi birinci dereceden yakın ise; yakınları için aynı başvuru işlemlerinin tamamlanması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu süreç OHAL’ın kalkması ile eski sistemine geri dönecektir.

Seyahat Rehberi - shutterstock 164158187

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.