Yurtdışı Tatillerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hakkında Bilgiler

Tatil döneminin gelmesi ile birlikte tatil planları da yoğunlaşmaya başladı. Günlük iş hayatının stresinden ve sorunlardan bir süreliğine de olsa uzaklaşmak isteyenler çeşitli tatil planları yapmaktadır. Bu noktada özellikle yurtdışında tatil planı yapacak kişiler bazı noktalara dikkat ederek karar vermelidir.

DSCN3374

 

İlgi Alanınıza Göre Karar Verin

Yurtdışında tatil planları yaparken öncelikle ilgi alanınıza göre hareket etmelisiniz. Yani, tarihi dokudan hoşlanan kişiler, tarihsel dokunun yoğun olarak yaşadığı bölgeleri tercih etmelidir. Örneğin; Mısır’a seyahat etmek bu kişiler için doğru tercihlerden biri olacaktır.

Tatilinizde metropol hayatından uzaklaşmak istiyorsanız doğasıyla ünlü bölgeleri tercih etmelisiniz. Eğer ilgi alanınız teknolojiyse bu anlamda öne çıkan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, mimarlığa ilginiz varsa Rönesans devriminin yaşandığı bölgeleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

arkadas-1

Kiminle Gideceğinize Karar Verin

Tatil planlarında en önemli konulardan biri, tatile kimlerle gittiğinizdir. Ailenizle gideceğiniz bir tatille sevgiliniz, nişanlınız ya da eşinizle baş başa gideceğiniz tatil arasında farklar vardır. Baş başa yapılan tatillerde romantik sahil bölgelerini tercih edebilirsiniz. Bunun için çeşitli alternatifler arasında en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Young couple counting money --- Image by © R. Holz/zefa/Corbis

Bütçenize Göre Hareket Edin

Tüm tatil planlarında olduğu gibi yurtdışında tatil planları yaptığınızda da bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Geri döndüğünüzde sizi ekonomik olarak zor durumda bırakmayacak şekilde hareket etmelisiniz. Aksi takdirde kısa ve orta vadede sorunlar yaşayabilirsiniz.

w2

İklim Şartlarına Dikkat Edin

Yurtdışında tatil konusunda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de iklim konusudur. Ülkemizde yaz ayları yaşanırken bazı bölgelerde soğuk havanın etkili olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle iklim konusuna mutlaka özen göstermenizde büyük fayda vardır.

Tüm bu etkenleri göz önüne alarak hareket etmeniz tatilinizin daha düzgün geçmesini sağlayacak ve dönüşünüzde sorun yaşamanızı engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!