Bingöl Yüzen Ada Gezi Rehberi | Nerede ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Yüzen ada Bingöl’de gezilecek yerler listesinde birinci sıradadır. En çok merak edilen ve Turizm açısından en fazla ziyaret çeken yerlerden birisidir diyebiliriz. Yüzen Ada Solhan ilçesinde yer alır ve keşfi bölgede bulunan halk tarafından yapılmıştır.

Bu göl ve göler içerisindeki adalar tamamen doğal oluşum olduğu üzere bu denli kıymetlidir. 3 yanı tepelerle kaplı olan adalar tahmini 50 metre derinliğe ve 300 metrekare alana sahiptir.

Bingöl turizmine yeni değerler katan yüzen ada 2015 yılında okuduğum bir habere göre etrafında Cafe & Restoren tarzı işletmelerin de açıldığı yönündeydi.

Turna Gölü üzerinden üzerinde bulunan bu adaları korumak ve turizme kazandırmak amacıyla başlatılan “Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi” ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı aracılığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak ilan edildi.

Yüzen Ada Resimleri

Yüzen Adada Neler mi yapılabilir?

Turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar içinde gördüğüm kadarıyla etrafı korunaklı hale getirilmiş ve ziyaretçilerin vakit geçirmesi için seyir terasları, dağ kulübeleri, piknik ve çocuk oyun alanları inşa edilmiş.

En çok aktivitelerden bir diğeri ise fotoğraf çekimi olduğu dikkatten kaçmıyor. Gerek tekil öz çekimler gerekse düğün resimleri için ilgi oldukça yüksek.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü yakınında bulunmaktadır. Buraya kadar özel araçla gidiyorsanız Navigasyon yardımıyla gidebilirsiniz. Aksakal Göl Mezrasındaki bu doğa harikası, Bingöl-Solhan karayoluna 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Toprak ve asfalttan oluşan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki bu yol, sizi direkt olarak Yüzen Adalar’a götürmektedir.

  • Adres: Yeşilova, Yiğitharman / Solhan/Bingöl
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer Yolunuz Bingöl çevresine düşerse daha önceden hazırladığımız Bingöl’de gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!