Ana sayfa Nasıl Gidilir ? Zil Kalesi Hakkında, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Zil Kalesi Hakkında, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

2307
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

 Zil Kalesi Hakkında kısa bilgi 

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. İlçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Fırtına Deresinin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kaleyle dere arasında gizli bir geçidin olduğu ve zamanla kapandığı söylenmektedir.

Ayder yaylası ziyaretimizin dönüşünde Zil kalesine uğramamız gerçekten büyük kayıp olurdu. Ziyaretçi bakından pek kimsenin olacağını düşünmüyordum ama gidince gözlerime inanamadım. 15km tırmanırken orman yoldan çıkıyorsun ve etrafta kimse olmuyor. Dolayısıyla seni neyin karşılayacağını da tahmin edemiyorsunuz. Ben pek kimsenin olmayacağını düşünürken onlarca araç ve insanla karşılaşınca Zil kalesinin turizm açısından Rize’ye önemli bir etki kattığına şahitlik ettim.

 Zil Kalesi Resimleri 

Zil kalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Yetişkin giriş ücreti: 3TL‘dir.
18 yaş altı ücretsizdir.
65 yaş üstü ücretsizdir.

Zil kalesi Nerede ve Nasıl gidilir ?

Zil kalesine Çamlıhemşin ilçe çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Yolun biri Ayder yaylasına diğeri ise zil kalesine çıkıyor. Ulaşım için dolmuş ve servis göremedim maalesef. Zil kalesine Orman yolundan geçiyorsunuz ve 15 kilometre kadar tırmanıyorsunuz.

 »  Eğer yolunuz Rize ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Rize’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seyahat deneyimlerinizi sitemizde ücretsiz yayınlamak için; İçerik Ekle

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here