Ana sayfa Türkiye Kocaeli (İzmit) Kocaeli’ne Yolun Düşerse Gezilecek 8 Muhteşem Yer

(İzmit) Kocaeli’ne Yolun Düşerse Gezilecek 8 Muhteşem Yer

53655
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Kocaeli il merkezi haricinde toplamda Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Kartepe 12 adet ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin Marmara Bölgesindedir.

2015 İstatistiklerine göre 1.722.795 kişilik bir nüfusu olan Kocaeli, geçen yıla orantılı nüfus artışı göstermiştir.

Her mevsim ayrı güzel olan Kocaeli, gezilecek ve görülecek yerler olarak da zengin bir ilimizdir. Ayrıca Sanayi olarak İstanbuldan sonra gelen en büyük Sanayi Merkezidir diyebiliriz.

Eğer bir gün yolunuz Kocaeli’ne düşerse gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık.

1 – İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

Kocaeli tatilinizde İzmit Saat Kulesi’ne mutlaka şahit olursunuz. Gelen her turiste uzaktan selam veren İzmit Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde mimar Vedat Bey’e yaptırılmıştır. Şehrin tarihi yapıları arasındaki İzmit Saat Kulesi, 1970 yılında SEKA tarafından onarılmıştır.

Kocaeli’nde geçireceğiniz günlere İzmit Saat Kulesi gibi birçok gezi noktası dahil edebilirsiniz. Saatçi Ali Efendi Konağı Etnografya Müzesi, Eskihisar Kalesi ve Kuzu Yaylası görmenizi önerdiğimiz yerlerden sadece birkaçıdır.

2 – Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Çoban-Mustafa-Paşa-Külliyesi

Mimar Sinan eserlerinden biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kocaeli’ne bağlı olan Gebze’de bulunmaktadır. Külliye, bölgeye hakim bir tepede olup, görkemli bir mimariye sahiptir. Külliyeyi yaptıran Çoban Mustafa Paşa, Yavuz Sultan Selim’in damadıdır.

Külliye; cami, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, tabhane, ahşap ev ve kütüphaneden oluşmaktadır. Kocaeli’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, muazzam mimarisiyle sizleri bekliyor.

3 – Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi

Bir balıkçı köyü olan ve doğal güzelliğiyle göz dolduran Eskihisar, Gebze’nin huzur dolu atmosferine sizleri davet ediyor.

Bulunduğu bölgenin doğasını gözler önüne seren Eskihisar, kalesiyle de tarihe ışık tutuyor. Eskihisar Kalesi, Bizans dönemi eserlerinden biri olup, dik yamaçlı bir tepede bulunmaktadır. Kale’nin sağında Osman Hamdi Bey Müzesi yer alır.

4 – Ballıkayalar

Ballıkayalar

Kocaeli Gebze sınırlarında olan Ballıkayalar, İstanbul’dan yaklaşık olarak 1 saatlik bir yol mesafesinde yer alır. Göletler, şelaleler, dereler…

Ballıkayalar içinde barındırdığı tüm güzellikleriyle yılınızın tüm yorgunluğunu almaya hazır. Yeşilliklerle dolu Ballıkayalar, 1994 yılında milli park olarak ilan edildiği için Ballıkayalar Tabiat Parkı olarak da biliniyor.

5 – Kaiser Wilhelm Köşkü

Kaiser-Wilhelm-Köşkü

Kocaeli, yılın her mevsimi tatil yapılabilecek şehirlerimizden biridir. Şehrin, kimi köşelerinde tarih yatar kimi köşelerinde ise muazzam güzellikteki tabiatın kokusu saklanır.

Kocaeli’ni keşfetmek için bir gezi programı düzenlemekteyseniz, listenize Kaiser Wilhelm Köşkü’nü dahil etmeyi unutmayın. Kaise Wilhelm Köşkü, Körfez ilçesine bağlı olan Hereke’de bulunmaktadır.

6 – Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası

Soğucak,altı oluk ve kuzu yaylası sonrası Kartepe’de İzmit körfezi ve Sapanca gölü manzaralı mevki ve Sapanca parkuru.

Kocaeli’nin eşsiz güzellikleri arasındaki Kuzu Yaylası, Maşukiye’de bulunmaktadır. Güzelliğin içinde gizlemiş ayrı bir güzellik olan Kuzu Yaylası, Kocaeli gezinizde gezi listenize dahil etmeniz gereken yerler arasındadır.

7 – Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük’te bir tatil planı yapıyorsanız eğer, Gölcük Deniz Müzesi’ni tatil günlerinize mutlaka dahil etmenizi öneririz. 11. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar ki sürede denizcilikle ilgili bilgi veren müzede, köklü bir tarihin izlerini gözler önüne sermektedir.

Gölcük Deniz Müzesi’nde tarihte bilinen ünlü denizcilerin tanıtımı yapılmakla birlikte, denizcilik olayları, deniz savaşları, Alanya Tersanesi’nin fotoğrafları, Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı kadırgalarını Haliç’e indirişi anlatılan konular arasındadır.

8 – Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Hem İstanbul’a yakınlığıyla hem de her mevsim farklı renk tonlarının büyüleyen tarafıyla yıl içerisinde en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir Kartepe. Kocaeli’nde bulunan bu nokta kış aylarında da vazgeçilmez bir tatil yeridir.

Yeryüzünde, cennetin yansıması olan Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi, hem yakınındaki otellerle hem de uygun otel fiyatlarıyla Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biridir.

İzmit Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a 115 kilometre, Maşukiye beldesine ise 16 kilometre uzaklıktadır. Sezonu aralık ayında başlatıp, mart ayında bitiriyor. 4 lift 3 telesiyej, 1 teleski bulunmaktadır ve pistleri her kayakçıya hitap etmektedir.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here