Ana sayfa Türkiye Trabzon Trabzon’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

Trabzon’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

trabzon gezi tanıtımı Trabzon gece hayatı, Trabzon Otelleri, Trabzon Konaklama yerleri, Trabzon ucuz uçak bileti, Trabzon kaplıcaları, Trabzon gezi programı, Trabzon turları, Trabzon Araç kiralama, Trabzon kahvaltı yapılacak yerler, Trabzon Öğlen yemeği, Trabzon Manzara, Trabzon Tarihi yerler, Trabzon gezilecek yerler. Trabzon seyahat rehberi, Trabzon gezi turları. Trabzon Yöresel Yemekler, Trabzon Uzun göl,

453803

 »  2016 istatistiklerine göre 779.379 kişilik bir nüfusa sahip olan Trabzon bir önceki yıla göre nüfus artışı göstermiştir.
 »  Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon’un Toplamda 18 Adettir.

Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra

Görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz.

Trabzon Yaylaları

Turist akınına uğrayan Trabzon’nun muhteşem doğa güzelliği görenleri hayrete düşürüyor. Yapısal olarak değişimi istenmeyen ve korunan yaylara çıkmadan gelmeyin.

Başlıca yaylaları şunlardır;

 • Maçka – Şolma Yaylası
 • Maçka – Mavura Yaylası
 • Maçka – Kiraz Yaylası
 • Lapazan Yaylası
 • Maçka – Çakırgöl Yaylası
 • Karadağ Yaylası
 • Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
 • Tonya  – Erikbeli Yaylası
 • Sazalanı Yaylası
 • Sis Dağı Yaylası
 • Kadırga Yaylası
 • Çatma Obası Yaylası
 • Mızraklı Su
 • Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi

Sümela Manastırı

sumela-manastiri-tatil

Sümela Manastırı: Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerlerden ilk gelenidir. 365-395(zannedilen) yıllarında sarp kayalar üzerine kurulan Sümela manastırı halk arasında ‘Meryem ana’ olarak da anılır. Oldukça harabe gibi görünen sümela manastırı hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal bir yer.

Trabzon Kalesi

trabzon-kalesi

Trabzon Kalesi: Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, MS 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastiri

Vazelon Manastırı: Yine Maçka ilçesinde bulunan diğer bir manastır olan Vazelon manastırı. sümela manastırından farklı olup içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır. Kuruluş tarihi ve kurucu belli değildir. MS 270-317 arasında kurulduğu sadece bir söylentidir. İsmini bulunduğu Zabulon adlı dağdan aldığı bir diğer rivayetler arasındadır.

Uzun Göl

uzun göl

Uzungöl: Adını çokça duyduğumuz uzun göl tam bir tabiat harikasıdır. burayı anlatacak ne bir kaç yazı, ne de bir kaç resim olabilir. turizm alanında da turlar düzenlenen uzun göl, misafir perverliği ve yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet sunmakta.

Ayasofya Müzesi

trabzon-ayasofya-muzesi

Ayasofya Müzesi: 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, restorasyon çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır.

Peristera Manastırı (Kuştul manastırı)

Peristera manastırı

Peristera Manastırı: Peristera adıyla anılan manastırdır. Bu manastır 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli Köyü yakınlarında, kurulmuş ve daha sonra gelişmiştir.

Boztepe

trabzon-boztepe

Boztepe: Eğer Trabzon’u tepeden seyredip keyif yapmak istiyorsanız Boztepeyi ziyaret etmeden dönmeyin. Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan tepeden temiz hava alabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Çal Mağarası

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkarabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Ayrıca mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu oldukça sık dillendirilmekte.

Altındere Vadisi

Altındere Vadisi: Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Peristera Manastırı

Peristera Manastırı: 8. yüzyılın ortalarında Trabzon’un Maçka ilçesinin Şimşirli Köyü yakınlarında kurulan bu manastır, Sümela Manastırı kadar dikkat çeken ve tarihi yerleri seven turistler için görülmesi gereken yapılar arasında yerini alır.

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi: 1890 yılında Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılın köşk Barok dönemi mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Mustafa Kemal 1924 yılında Trabzon’a yaptığı gezisinde bu köşkü beğendiğini dile getirmiş daha sonra 1930 yılında ise ziyaret etmiştir.

Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı: Trabzon şehir merkezindeki Yavuz Selim Bulvarı üzerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, kentsel dönüşüm kapsamında restore edilmiştir. Zağnos Vadisi içerisinde yapay havuzlar, ağaç ve bitki peyzajları, rekreasyon alanları, piknik alanları ve çay bahçesi bulunmaktadır.

Bedesten

Bedesten: Kent merkezindeki Bedesten’in, Sultan Selim’in annesi tarafından 1512 yılında kaleme alınan imaret listesinde bulunması nedeniyle 1461-1512 arasında inşa edildiği düşünülüyor.

Forum Trabzon AVM

Forum Trabzon AVM: Bedesten dışında kentin en önemli alışveriş alanı olarak sizlere tavsiye edebileceğim tesis, trend markaların mağazalarından yeme-içme alanlarına, etkinlik alanlarından sinemalara kadar her yaş grubundan bireyi tatmin edecek içeriği bünyesinde barındırıyor.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

30 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. Hamsiköyüde ekleyebilirsiniz. Doğası, Manzarazı ve özellikle sütlacı olağanüstü. Bence çok yakında uzungöl vb. geride bırakacak.

  • Fatih bey merhaba, yorumunuz için teşekkürler..

   Hamsiköyün namını duydum ama söylentilerden öteye gidemedim malesef. Hamsiköy hakkında bilgi paylaşımında bulunursanız hepimiz minnettar kalırız.

 2. Faroz balıkçı barınakları muhteşem bir ambians
  Karlık tepesi yok böyle bir manzara
  Mağmat boğazı Elif’in yeri restorantı otantik
  Polita botanik parkı
  Hepsi merkezde gezin derim pişman olmazsiniz bir Trabzonlu olarak diğer yerleri herkes biliyor zaten

   • Birader surmenenin dogusunda of sinirinda kucuk bir yer var cambuenu burada hancioglu tesisleri bulunmakta tam alt tarafinda harika bir yer var dogal guzelliki deniz kenari bi arastirip ekle eklemelisin degil bak ekle harika bir yer

   • Uçarsu şelalesi/ Akçaabat – cevizlik köyü…kadiralak yaylasi….limni gölü v.s…..instagram : namik.aydintan bak bisiyler gorursun instagram varsa yaz daha iyi yerlere yönlendirebilirim sizi…

 3. Ben 18 haziranda trabzona geleceğim karadeniz turu yapmak için ailemle ve livena camping de kalmayi düşünüyorsun bilen varmı acaba nasıl oralar

 4. Bir Trabzonlu olarak Vazelon manastırına gitmiş değilim. Vazelon Manastırına yaklaştım özel aracımın kayıp yoldan çıkmasıyla geri döndüm. Geçen yıl gitmek istedim. Bu kadar önem arz eden bir yerin yolu bu kadar mı kötü olabilir. Trabzon Turizmde Sümela Manastırı, Uzungöl, Atatürk Köşkü ve Ayasofyaya odaklanmış durumda, çoğu yer hak ettiği değeri ne yazık ki görmüyor.

 5. ben Trabzon araklıdan halim. siteniz çok güzel şehrimizi bu denli güzel tanıttığınız için ayrıca teşekkür ediyorum Allaha emanet oluuunn..

  • Öyle biyer istiyoruz ki hem otele yakın olsun deniz havuz aqua park hem denize gidikten sonra yürüyecek ulaşa bileceğiniz bi kaç bişey içeceğimiz yer olsun hem gezecek yine yürüyecek yakınlıkta yerler olsun şehir merkezinde bulabilirmiyiz yoksa herhangi bi ilçede varmı bunlar ? Bilgisi olan yardım ederse çok sevinirim ??

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın