Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer 📌

Hakkında Bilgiler

2018 istatistiklerine göre 807.903 kişilik bir nüfusa sahip olan Trabzon bir önceki yıla göre nüfus artışı göstermiştir. Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon‘un Toplamda 18 Adettir.

Akçaabat Araklı Arsin
Beşikdüzü Çarşıbaşı Çaykara
Dernekpazarı Düzköy Hayrat
Köprübaşı Maçka Of
Ortahisar Sürmene Şalpazarı
Tonya Vakfıkebir Yomra

Görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz.

Trabzon Yaylaları

Turist akınına uğrayan Trabzon’nun muhteşem doğa güzelliği görenleri hayrete düşürüyor. Yapısal olarak değişimi istenmeyen ve korunan yaylara çıkmadan gelmeyin.

Başlıca yaylaları şunlardır;

 • Maçka – Şolma Yaylası
 • Maçka – Mavura Yaylası
 • Maçka – Kiraz Yaylası
 • Lapazan Yaylası
 • Maçka – Çakırgöl Yaylası
 • Karadağ Yaylası
 • Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
 • Tonya  – Erikbeli Yaylası
 • Sazalanı Yaylası
 • Sis Dağı Yaylası
 • Kadırga Yaylası
 • Çatma Obası Yaylası
 • Mızraklı Su
 • Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon
Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı, Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela manastırı en çok turist çeken yerlerden ilk gelenidir. 365-395 (zannedilen) yıllarında sarp kayalar üzerine kurulan Sümela manastırı halk arasında “Meryem ana” olarak da anılır. Oldukça harabe gibi görünen Sümela Manastırı hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal bir yer.

 • Sümela Manastırı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Adres: Altındere,  Maçka / Trabzon
 • Giriş Ücreti: 10 TL
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi: Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, MS 5. yüz yılda inşa edilmiştir. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir:

“Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

Vazelon Manastırı

Trabzon Gezilecek Yerler - Vazelon Manastiri

Vazelon Manastırı: Yine Maçka ilçesinde bulunan diğer bir manastır olan Vazelon manastırı. sümela manastırından farklı olup içerisinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır. Kuruluş tarihi ve kurucu belli değildir. MS 270-317 arasında kurulduğu sadece bir söylentidir. İsmini bulunduğu Zabulon adlı dağdan aldığı bir diğer rivayetler arasındadır.

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon
Uzungöl, Trabzon

Uzungöl: Adını çokça duyduğumuz uzun göl tam bir tabiat harikasıdır. burayı anlatacak ne bir kaç yazı, ne de bir kaç resim olabilir. turizm alanında da turlar düzenlenen uzun göl, misafir perverliği ve yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet sunmakta.

Boztepe

trabzon-boztepe

Boztepe: Eğer Trabzon’u tepeden seyredip keyif yapmak istiyorsanız Boztepeyi ziyaret etmeden dönmeyin. Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan tepeden temiz hava alabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Çal Mağarası

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkarabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Ayrıca mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu oldukça sık dillendirilmekte.

Altındere Vadisi

Altındere Vadisi: Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Peristera Manastırı (Kuştul manastırı)

Peristera Manastırı: 8. yüzyılın ortalarında Trabzon’un Maçka ilçesinin Şimşirli Köyü yakınlarında kurulan bu manastır, Sümela Manastırı kadar dikkat çeken ve tarihi yerleri seven turistler için görülmesi gereken yapılar arasında yerini alır.

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi: 1890 yılında Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılın köşk Barok dönemi mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Mustafa Kemal 1924 yılında Trabzon’a yaptığı gezisinde bu köşkü beğendiğini dile getirmiş daha sonra 1930 yılında ise ziyaret etmiştir.

Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı: Trabzon şehir merkezindeki Yavuz Selim Bulvarı üzerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, kentsel dönüşüm kapsamında restore edilmiştir. Zağnos Vadisi içerisinde yapay havuzlar, ağaç ve bitki peyzajları, rekreasyon alanları, piknik alanları ve çay bahçesi bulunmaktadır.

Forum Trabzon AVM

Forum Trabzon AVM: Bedesten dışında kentin en önemli alışveriş alanı olarak sizlere tavsiye edebileceğim tesis, trend markaların mağazalarından yeme-içme alanlarına, etkinlik alanlarından sinemalara kadar her yaş grubundan bireyi tatmin edecek içeriği bünyesinde barındırıyor.

Garester Yaylası

Garester Yaylası: Doğu Karadeniz’in en temiz ve düzenli yaylalarından biridir. Mükemmel konumu ve oldukça sarp olan kuzey yamacından Uzungöl’ün görünüşü emsalsizdir. Yayla tüm rekreatif ve turistik özelliklerine karşı geçimini hayvancılıktan sağlamaktadır.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası: Yaylaya, Trabzon’a 40 km. mesafedeki Düzköy ilçesinden güneye 12 km. toprak yolla ulaşılabilinir. 1.784 m. yükseklikteki yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylada bakkal, kasap, manav, fırın ve kır kahveleri bulunmaktadır. Temmuz ayının üçüncü cuma günü Kadırga, 14 Ağustos da Karaabdal şenlikleri yapılan yaylada Haçkalı Baba türbesi ilgi çekmektedir. Konaklama-Yeme-içme: 20 pansiyonda konaklanabilir. Her türlü yeme-içme imkanı bulunmaktadır.

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı: Bu manastır, Trabzon-Hamsiköyü yolu üzerinde kiremitli köyü vadisi üzerinde yer almaktadır. Yerin isminin manası şimdiye kadar anlaşılamamıştır.Buraya ilk kez kimlerin geldiğini belirten bir kitabe yoktur. Sumela veya Vazelon manastırlarının bir minyatürü olan bu yapıda, kutsal bir mağara ile tamamlanır. Günümüze kadar gelen taş bölümler, bu manastırın Orta çağ’da yapılmış olduğu hissini uyandırıyorsa da, yapı 1858 yılında inşa edilmiştir.

St. Eugenius Kilisesi

St. Eugenius Kilisesi

St. Eugenius Kilisesi: Trabzon’daki Tabakhane Deresi’nin doğusunda bulunan St. Eugenius Kilisesi, ismini Trabzon’un koruyucu Azizi Eugenius’tan almıştır. 13. veya 14. yüzyılda yapıldığı tahmine edilen ve günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış olan kilise, İstanbul‘un fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Bugün Yeni Cuma Camii olarak hizmet vermektedir.


 #  Eğer yolunuz Trabzon’a düşmüşse komşu illeri olan Rize, Giresun, Artvin, Gümüşhane gibi illerimizin de gezi noktalarına bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • ferhat
  ferhat - 22:28

  Arkadaşlar ben Ardahan ,Artvin ,Rize ,Trabzon daha yeni gezdim . Yukardaki tanıtım bilgileri yanlış ,bı kere Sümela manastirina giriş 50 TL. Olmuş ,müze kart varsa bedava yoksa kişi başı 60 lira verip müze kart alabiliyorsunuz bir sene her müzeyi o kartla gezebiloyorsunuz ,ayrıca Sümela’nın yarısını gezemiyorsunuz çünkü tadilatta ,Rize Trabzon gezecekker yanına muhakkak yağmurluk yazda olsa alsın ,yoksa iki liralık tek kullanımlık yağmurluğu Sümela girişinden 10 TL ye almak zorunda kalmayın ,bide bu Sümela manastırının altında altınmeşe miydi neydi dinlenme tesisleri diye biyer var ,fiyatlar uçuk ,kapıda alabalık 20tl.yazıyor fiyat uygun diye oturuyorsun garson gelip balığın doyurmayacağını 150 Gr.olduğunu söylüyor ,bı kuzu pirzola getiriyor çocuk yese doymaz 40 TL.yani bu sadece Trabzon değil turistik başka yerlerde de var belki ama durum bu

  Yanıtla

 • Busra
  Busra - 00:29

  Ortahisar,Rus pazari, Uzun sokak.. buralarda yurumeden alisveris yapmadan sehri taniyamazsiniz. Listede
  Trabzon muzesi(kostaki konagi)
  Trabzon sehir muzesi
  M.Samil ekinci müzesi eksik

  Yanıtla

 • Alpaslan
  Alpaslan - 16:42

  Trabzon doğa olarak güzel bir yer. Ancak misafirperver ifadesi biraz hatalı ve bahsedilen yerlere her mevsimde gidilmez. Temmuz-Ağustos ayları bizim tatil aylarımız olsada bu aylarda çok fazla arap var ve bu araplar bizden kötü. Arabayı yol ortasında durdurup insanları bekletiyorlar ve davranış sorunları var. Bu aylarda yörenin halkı değil ama yöredeki işyerleri “arap ama para onda” mantığı yürüttükleri için kendi insanımıza alakasız davranıyorlar. İşletme sahiplerinin yarısına yakınında terbiye ve görgü yok. Kadınlara (güya farkettirmeden) taciz yapıyorlar. Bu bölgede karşılaştığım en iyi insanlar ya köylüydü yada bu bölgenin insanı değildi.
  İnsanlar tamamen paraya odaklanmış olduğundan kamu malı mantığı yok. Kendilerine para kazandıran insana değer verip diğerlerini umursamıyorlar.

  Doğa güzel ama yollar çok bozuk. Stabilize (!) yollar ulaşımı engelliyor. Yolların bozukluğunun üzerine buraya giden insanların görgüsüzlüğü de eklenince yollar stres yapıyor.
  Kilometrelerce insan göremediğiniz yerler var. 200km boyunca ne petrol istasyonu ne çay içecek bir görmediğimiz oldu. Bunun en güzel tarafı yolların boş olması.
  Trabzon merkezde yollar çok dar. Park yeri bulmak işkence. Gideceğiniz yere yakın otopark görünce girin. Ben döndüm dolaştım ve otoparka girdim. Otopark 1 saatliği 10TL idi. Merkezde görülecek yerlerin en az yarısı görmeye değmez. İstanbula gidin kat kat fazla tarih görürsünüz.

  Doğası güzel ama bu doğanın benzerleri ülkemizin daha medeni yerlerinde de var. Bu bölgeye gidecekseniz sadece doğası için gidin ve merkez yerlerden uzak durun. Mümkünse karavanınız olsun, manzarası olan bir yere çekip tatilinizi orada yapın. Bu bölgede gidilecek tek yer Samsun, gerisi şehir ve insan olarak hikaye. Doğu Karadenizi (Trabzon merkez olacak şekilde) tatil yerlerimden çıkardım.

  Yanıtla

  • Yasemin
   Yasemin - 19:50

   O kadar doğru yaZmışsınız ki her şeyi Arap popülasyonu rahatsız edicek kadar fazla bu lokasyonda

   Yanıtla

  • hakan
   hakan - 10:45

   alpaslan arkadaşıma katılıyorum

   Yanıtla

  • aSaB!
   aSaB! - 15:30

   Çok ukalaca ve terbiyesizce yazmışşsın ! Senin gibilerle karşılaşan Trabzonlu; tabiki seni umursamaz ve ci,ddiye almaz ! Ayrıca, Trabzonun merkezinde en az beş tane muhteşem müze var ve bu müzelerde, senin aklının hayalinin almayacağı kadar, tarihi eser ve kültürel obje var ! Keşke bir yerlerde karşıma çıksaydın !

   Yanıtla

  • KAYA
   KAYA - 10:24

   EVET TRABZONUN DOĞASI İNANILMAZ GÜZEL VE BÜYÜLEYİCİ 800 BİN KİŞİLİK NUFUSA SAHİP BİR İLİ GÖRDÜĞÜNÜZ İLETİŞİMDE BULUNDUĞUNUZ 10 15 KİŞİLİK KİTLEYE BAKARAK MİSAFİRPERVER DEĞİLLER ETİKETİNİ YAPIŞTIRAMAZSINIZ..EVET BÖLGEDE ÇOK FAZLA ARAP VAR DOĞASI SAKİNLİĞİ HER YÖNÜYLE FAZLA TERCİH EDİLEN BİR YER TABİKİ ARAP AMA PARA ONDA MANTIĞI ÇOK ÇİRKİN PEKİ BU MANTIKTA OLAN TURİZM BÖLGESİ ÇALIŞANLARI SADECE TRABZONDAMI BULUNUYO ÇOK ÜZÜCÜ AMA HEMEN HEMEN BİR ÇOK TURİSTİK BÖLGE BU MANTIKTA HAREKET EDİYO ..İŞLETME SAHİPLERİNDE TERBİYE GÖRGÜ YOK DERKEN NEYİ KASTEDİYORSUNUZ BELKİ SİZ COK İTİCİ VE ELEŞTİREL YAKLAŞTIĞINIZ İÇİN SİZE ÇOK ALAKALI DAVRANMAMIŞ OLABİLİRLER SİZDEDE MÜŞTERİ HERZAMAN HAKLIDIR MANTIĞI VAR O ZAMAN..SİZ BENCE TATİL YAPMAK YERİNE KİM NE HATA YAPTI NEREDE NE EKSİK VAR DEMEKTEN TATİLİN VE GÜZELİM DOĞANIN TADINI ÇIKARAMAMIŞSINIZ EVET COĞRAFİ KONUMU NEDENİYLE YOLLARIN KİMİSİ BOZUK AMA KARADENİZE GELİRKEN DAĞLIK VE ENGEBELİ BİR YERE GELDİĞİNİZİ BİLİYORDUNUZ SANIRIM SİZ HATA VE KUSUR ODAKLI OLDUĞUNUZ İÇİN TARİHİNİN VE DOĞASININ NE KADAR GÜZEL OLDUĞUNU GÖREMEMİŞSİNİZ BİRDAHA TERCİH ETMEZSİNİZ OLUR BİTER.

   Yanıtla

 • Hülya Öztürk
  Hülya Öztürk - 23:49

  Icerik guzel ,fakat bu tarihi yerleri gezmek icin turlariniz varmi? Nerden ulasabiliriz?

  Yanıtla

 • Orhan
  Orhan - 19:05

  Trabzon rize gezmek isteyenlere yardımcı olabilirim

  Yanıtla

  • Mehmet aslan
   Mehmet aslan - 16:56

   Trabzon da nereleri gezebiliriz otel olarak nereyi tercih ederiz sizce yardımcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla

  • Erdinç Hakverdi
   Erdinç Hakverdi - 01:53

   Orhan bey Trabzon’da konaklama için yardımcı olursanız çok sevinirim. Tavsiyeleriniz nelerdir. Çok pahalı bir konaklama açıkçası tercih etmiyorum. 4 kişilik bir aile için.

   Yanıtla

   • m.şahin
    m.şahin - 16:29

    konaklama için apart daha uygun kalır ve aileysenız tatil paranız yarı yarıya etkıleyecek kadar coktur dıyebılırım kişi başı oteller yaz donemde 200 se 4 kısılık aıle 800 vercek yanı bununla evde 4 gun konaklarsınız ve kalanı yemek yesenız daha iyi olur bence turlara gelınce meydanda cok sayıda tur var guven ve rahatlık fıyat acısından horon turu tercih edebilirsiniz bir trabzolu olarak dediklerime bakcaksanız tabikii 🙂 iyi gezmeler iyi tatiller herkese 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!