Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +25 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Toplamda il merkezi haricinde 7 ilçesi bulunan Artvin, Karadeniz Bölgesindedir.

Ardanuç Murgul Arhavi Şavşat
Borçka Yusufeli Hopa

Artvin 2015 sayımlarında 169.916 kişilik bir nüfusa sahiptir ve ufakta olsa nüfus artışı göstermektedir.

Doğa güzelliği ve insanların sıcak yaklaşımı karşısında büyülenmemek elde değil, Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Artvin’in lisan olarak 2. dili de lazca’dır. kimi bölgelerde lazca’yı anadil olarak kullananlar da mümkündür.

Trabzon ve Rize gibi yörelerdeki insanların laz diye anılmasının yanı sıra bize göre asıl lazların şehri artvindir.

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir.

Yolunuz Artvin ve çevresine düşerse Rize, Trabzon ve Bayburt illerimizi de gezmenizi öneririm. Bağlantılara tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Başlıca olarak eğer Artvin’e yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıraladık;

Artvin Gezilecek Yerler Listesi

Artvin Gezi Haritası
Artvin Gezi Haritası

Artvin gezilecek yerler haritası. Google haritalar üzerinde görmek isterseniz buraya tıklayın.


Artvin’de gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Atatepe

foto:bizevdeyokuz

Atatepe: Merkezden tepeye çıkana kadar tüyleri diken diken eden, yanına gidince NE MUTLU TÜRKÜM dedirten harika bir yer. Tarifi imkansız bir deneyim!

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu: Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeker ve birkaç kilometre boyunca özelliğini korur. Ardanuç Cehennem deresi içerisinde bulunan ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km. sinde yer alan Kanyon, ilgi çekici doğal yapısı ile ilimizdeki görülmeye değer yerlerdendir.

Çifte Köprü

Çifte Köprü: 18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprüleri,Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır. İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.Yolları düz değil, eğimlidir.

Deliklikaya

Deliklikaya: Henüz saklı bir cennet olan ve doğası bozulmayan Deliklikaya, turizmde ilimizin en önemli değerlerinden biri olmaya aday konumunda.

Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası resimleri

Arsiyan Yaylası: Şavşat’ın Pınarlı, Demirkapı, Ilıca köyleri ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında kalır. Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar , Saylıca ve Kayadibi köylerine ait yaylalar bulunur. Dört bir yanı göllerle kaplıdır.

Yaylalar Köyü

yaylalar-koyu

Yaylalar, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı köy. Köy merkezi Hevek Deresinin üst kıyısında kuruludur. Köyün geniş bir alana dağılmış Olgunlar, Cami, Şereze, Köramet, Karamolla gibi çevre mahalleleri vardır.

Tekkale Manastırı

Tekkale Manastırı (4 kilise)

Tekkale Manastırı: Tekkale Manastırı kompleks bir yapı olmakta ve Trapeza ve seminer odasıyla bu yapı topluluğunun güney doğusunda ayrı olarak inşa edilen şapelden oluşmaktadır.

Satlel Kalesi

Satlel Kalesi

Satlel Kalesi: Osmanlılar döneminde de kullanılan kalenin sur duvarlarının büyük bir bölümü ayaktadır. Plan tipi açısından, Bagratlı kalelerine benzemektedir. İçinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır.

Mençuna Şelalesi

Arhavi Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi: Doğası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan Mençuna Şelalesi Arhavi’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Her geçen gün turizm değeri arttıran Mençuna şelalesi çevresinde yaban hayatı, tarihi köprüler ve çeşitli bitki örtüleri bulunmaktadır.

Maral Şelalesi

Borçka - Maral Şelalesi Hakkında

Maral Şelalesi: Karçal Dağlarının (3.415 metre) üç koldan kuşattığı Maçahel Vadisini süsleyen Maral Şelalesi, 65 metreye yakın yükseklikten düşmektedir.

Yıldız Gölü

Yıldız Gölü Resim

Yıldız Gölü: Dağ sularından beslenen Yıldız Gölü’nün suyu olduça soğuktur. Yaz aylarında burayı ziyaret eden gezginlerin kendini serin sulara bırakmak isteyeceğinden eminiz fakat suyun içinde durulamayacak kadar soğuk olduğu unutulmamalıdır

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi: Ardanuç ilçesine 5 km. mesafede bulunan kale İberya Kralı Vantang tarafından V. yy.’da yapılmıştır. Yapı Ardanuç ilçesine çıkmadan Ardanuç suyunun kenarında, vadi paralelinde yükselen anakaya üzerine inşa edilmiştir.

Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcası: Şifalı kaynak suları ile her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlayan Otingo Kaplıcası, yüz yıllardır ziyaretçilerine şifa dağıtmaktadır.Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken kaplıca, Artvin’e bağlı Borçka ilçesinin Balcı köyünde bulunmaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı: Laşet deresi kenarında 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan düzlükler aynı zamanda “Sahara Pancarcı Şenlikleri“nin yapıldığı sahadır. Bu şenliklere ilçe dışında oturan yöre insanları da katılarak bölgeye iç turizm açısından ekonomik katkı sağlamaktadır. Ayrıca Kamp Alanı içinde idealdir.

Beyazsu yaylası

Beyazsu Yaylası hakkında

Beyazsu Yaylası: Karçal Dağının 3 bin 415 metrelik zirvesinin hemen altında uzanan göz kamaştırıcı manzaralarla süslü olağanüstü bir yayla.

Dolishane Kilisesi

dolishane-kilisesi-artvin

Dolishane Kilisesi: Kitabesine göre X. Bagratlı Kralı Sumbath tarafından yaptırılmıştır. XVI. yy sonralarında bir bölümü Camii olarak da kullanılan Manastırdan, günümüze sadece Kilisesi ulaşmıştır. Manastır Kilisede bulunan kitabelere göre İberya Kralığı’nın Tao-Klardjethie’de 954-958 tarihleri arasında krallık yapmış olun Sumbath tarafından Mimar Gabriel’e yaptırılmıştır.

Hatila Vadisi

Hatila Vadisi: Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanan cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişliktedir. 50 metrekare cam alana sahip olacak seyir terasın 2016 yılı başında tamamlanmıştır.

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası hakkında

Kafkasör Yaylası: Eğer yılınızın tüm yorgunluğunu, doğanın huzur veren atmosferinde dinlenerek ve yeni yerler keşfederek atmak istiyorsanız, Kafkasör yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Atabarı Kayak Merkezi Artvin

Atabarı Kayak Merkezi nerede

Atabarı Kayak Merkezi: Artvin’in turizm açısından kış aylarında en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Konaklama ve ulaşım içim bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi: Parhali Manastırı, Türkiye’nin Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bulunan Gürcü manastırı. Manastır kompleksinden günümüze kilise yapısı ulaşmıştır. Parhali Türkçe’de Barhal biçiminde yerleşmiştir.

Maçahel Yaylası

Maçahel yaylası: Burası Türkiye’nin ‘Orada bir köy var uzakta’ tanımına uyan beldelerinden biridir. Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir bölgedir. Avrupa’nın en yaşlı, Türkiye’nin ise yağmur ormanlarıyla çevrili, zengin bitki ve faunasına sahip tek gizli cennetidir.

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi: Ülkemizin en güzel trekking rotalarından biri olan ve Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, üç bin metrenin üzerindeki zirveleri, buzul gölleri, şelaleleri, debisi azalmayan dereleri ve endemik bitkileriyle dağcılar ve seyahat acenteleri tarafından bir hayli rağbet görüyor. Özellikle Kaçkarlar’ın arkasında bulunan heybetli Altıparmak Dağları’yla Karmovut, Davut ve Göngörmez Dağları arasında kalan kısım son yıllarda fazlasıyla popüler bir coğrafya haline geldi.

Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi: Müzede geçmişten günümüze kadar kültürel yaşamın bütün unsurları barındırılıyor. Etnografik ürünlerin yanında geleneksel yaşamda yer alan bazı canlandırma ünitelerine de yer verilen müzede, Dikyamaç Köyünde yaşamış ailelerin soyağaçlarını gösteren çizelge de oldukça dikkat çekiyor.

 • ferhat
  ferhat - 22:45

  Bu Şavşat’da Karagöl diye bı göl var Şavşat merkeze 27 km.ben gittim gole yaklaştığı yerde yollar çok bozuk normal bı arabayla giderseniz altını vurabilir siniz ,asfaltta göçükler var ,bide yukarda balık tutmak ateş yakmak yasak yani gittiğinize değecek bı yer değil , tabelalar eksik ,benim gibi yanlışlıkla köy yoluna saptınızmı ayvayı yediniz köylerde insan göresinizde nasıl çıkacağınızı sorasınız , Şavşat a gelmeden Sahara milli parkının piknik alanı var ,orda biraz dinlenelim dedik oranın belliki yerli halkı dinledikleri müziklerden tahmin ettim iki ayrı grup vardı ikiside arabanın teybini sonuna kadar açmış git 100 metreden dinle , oturduğuma pişman oldum ,kafam şişti , eşyayı toplayıp yola devam ettim

  Yanıtla

 • Erdinç Hakverdi
  Erdinç Hakverdi - 01:50

  Artvin – Rize ve Trabzon olmak üzere mini bir Karadeniz turu yapmayı düşünüyorum. 4 kişilik çekirdek aile. Konaklama için fikirlerinizi bekliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla

 • Gökçen
  Gökçen - 00:32

  İyi günler artvin merkezde gezilecek yer yok mu ya haritada bu mekanların hepsi 1 2 saat uzaklık gösteriyor 1 2 güne sığmaz ki hepsi merkezde bilinen güzel yerler yok mu ya da rize güzergahında yardımcı olur musunuz

  Yanıtla

 • muhammet
  muhammet - 19:22

  tek kelimeyle mükemmel yoruma gerek yok ! Görüyorsunuz Site Mikemmel 🙂

  Yanıtla

 • asdf
  asdf - 23:38

  İçerik çok dolu ve kaliteli. Teşekkür ederim.

  Yanıtla

 • atakan çakar
  atakan çakar - 07:30

  liste çok geniş ve çok güzel teşekkürler…….

  Yanıtla

  • aziz
   aziz - 02:44

   düşük model araba o tepelere cikar mi acaba bilgisi olan soylesin ?

   Yanıtla

 • Mehmet Sağlam
  Mehmet Sağlam - 14:22

  selam olsun burdan Artvin/borçkalılara..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!