Adıyaman’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +11 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Adıyaman, 16 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi en eski yerleşim yerlerimizden bir tanesidir. Bu yüzden turizm açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Bu içeriğimizde Adıyaman’da gezilecek en güzel yerleri derlemeye çalıştık. Gezi listesine geçmeden önce Adıyaman hakkında biraz bilgi edinelim.

Toplamda Şehir merkezi hariç 8 Adet ilçesi bulunan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisindedir.

Besni Çelikhan Gerger
Kahta Samsat Sincik
Tut Gölbaşı

Adıyaman, 2018 sayımlarına göre 624.513 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Tarihi eskidir ve Turistlik bakımından ilgisi yüksek bir ilimizdir. Gezip keşfedilecek Tabiat güzelliği ve tarihi mekanları bulunuyor. Tarihinin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir.

Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya’ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1954 tarihinde Malatya‘dan ayrılarak müstakil il haline gelmiştir.

Adını, anlamı Güzel vadi olan ‘Vadi-i Leman‘ kelimesinin zamanla değişmesi üzerine Adıyaman olarak almıştır.

Yolunuz Adıyaman ve Çevresine düşerse Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ illerimize de uğramanızı öneririm. Bağlantılara tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi

Adıyaman Gezi Haritası
Adıyaman Gezi Haritası

Adıyaman gezilecek yerler haritası. Google haritalar üzerinde görmek isterseniz tıklayın.


Adıyaman’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı – Ören Yeri

Nemrut
Nemrut Ören Yeri

Nemrut Dağı – Ören Yeri: Volkanik bir dağ olan Nemrut, hem bir doğal anıt hem de insan eliyle şekillendirmiş bir tarihi eser olarak 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Toros Dağları silsilesinin tepelerinden biri olan Nemrut Dağı, Türkiye’de faaliyete geçebilecek olan en riskli yanardağlar arasında sayılıyor.

 • Nemrut dağı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Adres: Nemrut Dağı Yolu, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Kahta Kalesi

Kahta Kalesi, Adıyaman
Kahta Kalesi, Adıyaman

Kahta Kalesi: Adıyaman’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir Kahta Kalesi. Kommegene Krallığı tarafından inşa edilen bu kale Memlükler tarafından restore edilmiştir. Bazıları tarafından Yeni kale olarak adlandırılsa da bir çok kişi hala Eski Kahta Kalesi olarak adlandırıyor.

 • Adres: Kocahisar Köyü, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, Adıyaman
Cendere Köprüsü, Adıyaman

Cendere Köprüsü: Adıyaman’da Cendere Çayı Üzerinde Yer Alan Ve Dünyanın Halen Kullanılmakta Olan En Eski Köprülerinden Biri Olarak Anılan Tarihi Köprüdür.

 • Cendere Köprüsü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Adres: Burmapınar Köyü, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü, Adıyaman
Karakuş Tümülüsü, Adıyaman

Karakuş Tümülüsü: Kommagene Kraliyet ailesine ait anıt mezar olan bu yer adını güneydeki sütun üzerinde duran kartal heykelinden alıyor. 9 mt yükseklik olan bu tümülüsün yanında 21 mt yüksekliğinde çakıl taşlarının yığılması ile oluşturulmuş anıt mezar bulunmakta. Çevresinde ise yine anıtsal olarak dört sütun daha bulunmakta.

 • Karakuş Tümülüsü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Adres: Karşıyaka Mahallesi, Bağözü / Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti, Adıyaman
Perre Antik Kenti, Adıyaman

Perre Antik Kenti: 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konuldu. 2012 yılının Aralık ayında başlayan ‘Çevre Düzeni’ planında önemli mesafeler alındı.

Roma Çeşmesi ve 200’ün üzerindeki kaya mezarıyla turistlerin büyük ilgisini gören Perre Antik Kent çevre düzenlemesiyle turistlerin daha fazla ilgisini çekecek. Çevre düzeni planı çerçevesinde Perre Antik Kentte bir çok çalışma yürütülecek.

 • Perre Antik Kenti hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Adres:  Adıyaman Merkez / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı: Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır.

 • Adres: Kapcami, Adıyaman Merkez / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Gümüşkaya Mağarası

Gümüşkaya Mağarası

Gümüşkaya Mağarası: İl merkezinin 40 km güneybatısında Göksu Nehri kenarında aynı adla anılan köyün batısında kayalardan oyma tünel biçiminde birbirleriyle bağlantılı çok sayıda mağara yer almaktadır. Bu mağaraların M.Ö. 150 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

 • Gümüşkaya Mağarası hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Adres: Gümüşkaya mahallesi, Adıyaman Merkez / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Arsemia Antik Kenti

Arsemia Antik Kenti, Adıyaman
Arsemia Antik Kenti, Adıyaman

Arsemia Antik Kenti: Arsemia’nın en göz alıcı kaya kabartması, tepeye doğru yer alan I.Antiochos ile Herakles’in tokalaşma sahnesidir. Tokalaşma Tanrı ile Kralın eşit olduğunu göstermektedir. Bu sahneye deksiosis (tokalaşma) adı verilir. Bu kabartmada kral uzun keçe külahı ve doğulu giysisi ile Herakles ise sopası ile çıplak biçimde görülmektedir.

 • Adres: Girne,  Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Gerger Kalesi

Gerger Kalesi: Kale Fırat vadisine hakim bir tepe üzerinde Roma döneminde inşa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, kale kapıları ve Tonozlu yapı grupları eklenerek kullanılmıştır.

 • Adres: Yeni, Gerger / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi
Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi: 1982 yılında açılan bu müze bünyesinde Arkeolojik eserlerin yanı sıra yöresel kültüre ait etnografik eserlerde sergilemektedir. Paleolitik dönemden başlayarak bu döneme ait çakmak taşından yapılmış el baltalan, kazıyıcılar ve kesici aletler gibi nicelerine yer veriyor.

 • Adres: Yenipınar,  Adıyaman Merkez / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Besni Sugözü Mesire Alanı

Besni Sugözü Mesire Alanı, Adıyaman
Besni Sugözü Mesire Alanı, Adıyaman

Besni Sugözü Mesire Alanı: Besni Kaymakamlığı tarafından Besni Sugözü Mesire Alanında yürütülen proje tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. İlginin büyük olduğu bu mesire alanı özellikle ailelerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi.

 • Adres:  Toklu, Besni / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

# Adıyaman’da gezilecek yerler listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer listeye keşfettiğiniz yeni yerlerin eklenmesini isterseniz yorum bölümünden bize iletiniz.

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Adıyaman’a hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Uçuş süreniz İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan havalimanından havaş otobüslerini kullanarak şehir merkezine geçebilirsiniz. Eğer Özel aracınız ile gitmek isterseniz mesafe aralığı şu şekildedir;

İstanbul – Adıyaman arası 1170 kilometre ve 13 saat 30 dakika sürmektedir.
Ankara – Adıyaman arası 725 kilometre ve 9 saat sürmektedir.
İzmir  – Adıyaman arası 1250 kilometre ve 14 saat 30 dakika sürmektedir.

Başlangıç noktamı kendim belirlemek istiyorum.

Adıyaman’ın yaz ayları kurak ve serin, kış aylarlarında ise yağışlı ve soğuk bir iklimi vardır. Özellikle kış aylarının aşırı sert geçtiği Adıyaman, Mayıs ve Eylül ayları arasında ziyaret edilmektedir.

Adıyaman özellikle yaz aylarında binlerce turisti ağırlamaktadır. Kalacak yer bulmanızda sıkıntı yaşamamanız için erkenden otel ve pansiyon rezervasyonunuzu yaptırmanızda fayda var. Bütçenize uygun otel için Agoda gibi fiyat kıyaslayan sitelerden yardım alabilirsiniz.

Adıyaman’da gezi noktaları birbirine oldukça uzak mesafededir. Şehir içi dolmuşlar ile belirli yerlere kadar gidebiliyorsunuz. Şehir merkezinden yahut Havalimanından Araç kiralamak size oldukça avantaj ve zaman kazandıracaktır.

Her bölgede olduğu gibi Adıyaman’ın da kendine has yöresel lezzetleri mevcut. Adıyaman’ın en meşhur lezzetlerinden bir kaç tanesi şu şekildedir.

 1. Çiğ Köfte
 2. Adıyaman Tavası
 3. Şıllık Tatlısı
 4. Ekşili Köfte
 5. Patlıcan Cacığı
 6. Kabak Aşı

Adıyaman Ekonomik ve sosyal açıdan son zamanlarda en hızlı gelişen illerimizden birtanesidir. Bu açıdan AVM ve diğer alışverişleriniz merkezleri ile sizlere oldukça zengin ve farklı zevklere hitap eden pek çok alışveriş seçeneği sunuyor.

Özellikle Oturakçı pazarından alınan halı, kilim, bez bebek, heybe ve Nemrut dağındaki heykelleri tasvir eden minyatürler Adıyaman’dan en çok getirilen hediyelik eşyalar arasındadır.

Adıyaman ortalama 2 ila 3 gün içerisinde tamamen gezilebilir.

Meteoroloji kaynaklarından incelediğimiz kadarıyla Adıyaman’ın aylık ortalama sıcaklık değerleri aşağıdaki gibidir.

Ocak: 4.6 derece
Şubat: 5.9 derece
Mart: 10.1 derece
Nisan: 15.2 derece
Mayıs: 20.6 derece
Haziran: 26.8 derece
Temmuz: 31.1 derece
Ağustos: 30.6 derece
Eylül: 25.8 derece
Ekim: 19.0 derece
Kasım: 11.6 derece
Aralık: 6.5 derece

Adıyaman, denize kıyısı olan bir il değildir.

 • seyfettin Özyer
  seyfettin Özyer - 16:04

  Adıyaman turlarından haberim olsun.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!