Amintas Kral Mezarları Gezi Rehberi | Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Amintas Kral Mezarları, Muğla ilinde Fethiye ilçesinde yer alan önemli sivil mimarlık örneklerindendir. Fethiye doğal güzellikleri ve tarihiyle dikkat çeken ve Muğla il merkezine 124 km uzaklıkta bulunan yerleşimdir.

Antik yerleşimden günümüze kadar ulaşmayı başaran en eski kalıntılar olan Amintas kral mezarları, Klasik Dönem’de inşa edildiğinden Fethiye’de yaşamış olan medeniyetlere de tanıklık etmiştir. Doğal kayaya oyulmuş antik mezarlar şehrin simgesi haline gelmiştir. Halk arasında “Kral mezarı” olarak adlandırılmaktadır.

Telmessos Antik Kenti

Köklü tarihi geçmişe sahip olan ve Fethiye’de bulunan antik kentin binlerce yıllık tarihi geçmişi bulunmaktadır. Fethiye’deki ilk yerleşim yeri olma özelliği gösteren kentte günümüze kadar ulaşan kaya mezarlarının haricinde Roma Dönemi’nde inşa edilen ve Bizans Dönemi’nde onarılan 6000 kişi kapasitesine sahip antik tiyatro bulunmaktadır.

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarı

Kaya mezarı, Muğla’da yer alan önemli antik kentlerden Lykia uygarlığı döneminde yapılmış olan Telmessos antik kenti içerisinde yer almaktadır. Kaya mezarlarının güzel örneklerinden olma özelliği taşıyan yapı, kentin önemli simgelerinden biri durumundadır.

1957’de gerçekleşen deprem sonucundan antik kentten günümüze ulaşan nadir yapılardan olan anıt mezar, İon düzeninde bir tapınak biçimindedir. Basamaklardan çıkılarak Amintas‘a ulaşılır ve büyüklüğü dikkat çekicidir.

Kaya mezarına ait olan sütunda ”herpamiasoğlu amintas” yazılıdır. Mezarın içerisinde yer alan odaya benzer bölümde geçmiş zamanlarda Amintas’ın cesedinin bulundu söylenmektedir. Bu mezar alanının doğu kısmında başka bir kaya mezarı grubu daha bulunur. Bir tanesinin ise tamamlanmamış olduğu görülmektedir.

Kaya Mezarlarının Mimari Yapısı

Kaya mezarları, Fethiye’nin güneyinde yer alan dik yamaç üzerinde boyu 3 metreyi aşan oyma bir mezar kalıntısıdır. Oyularak inşa edilmiş olan yapılardan üçü tapınak şeklinde olup diğerleri sivil mimari örneklerindendir. Birçok kaya mezarından birisi olan Hermapias’ın oğlu Aminthas’a ait olan, en ihtişamlı mezardır. Yapının doğu ante duvarında, ortada bulunan kısımda o günün diliyle “Hermapios oğlu Amintas” yazılı olduğundan mezarın ismi bu şekilde bilinmektedir.

Likya döneminde inşa edilmiş olan Amintas Kral Mezarı’nın iki katlı ön yüzü bulunmakta, dörtgen ve ahşap kirişleri andıran oymaları vardır. Gotik stilinde inşa edilmiş olan kemerli kapağın yanlarında savaşlar tasvir edilmiştir.

Amintas Kaya Mezarları

Konaklama Olanakları

Antik kentler, korunan ve içerisinde tarihi doku barındıran yapılar olduğundan konaklamak mümkün değildir. Bu sebeple çevrede ve Fethiye merkezinde bulunan otel, pansiyon veya kiralık evlerde konaklayabilirsiniz. Her yere karayoluyla ulaşım neredeyse mümkün olduğundan Amintas Kral Mezarları ve diğer tarihi doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 10 TL

Amintas Kaya Mezarları için girişler ücretlidir. Giriş ücreti yetişkinler için 10 TL‘dir. Eğer müzekart sahibi iseniz, Amintas Kaya Mezarları’nı ücretsiz gezebilirsiniz.


Ziyaret Saatleri

Haftanın 7 günü de açık olan Amintas Kaya Mezarları, yaz ve kış sezonu olarak açılış kapanış saatleri değişkenlik göstermektedir.

Amintas Kral Mezarlarına ulaşmak için kapanış saatlerini de iyi ayarlamanız gerekiyor. Yaz döneminde (1 Nisan – 31 Ekim) saat 19:00‘da, Kış dönemlerinde (31 Ekim – 1 Nisan) saat 17:00‘dan önce giriş yapmanız gerekiyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Telmessos Antik Kenti’nin kuzey batısında yer alan tarihi mezarlık, Muğla’da Fethiye ilçesinin belediye sınırları içinde şehir merkezinde yer alan Kesikkapı mahallesinde bulunmaktadır. Amintas mezarlık kalıntıları, Fethiye Limanı’na 1,5 km mesafede konumlanmıştır.

Eski çağlardaki ismi Telmessos olan antik şehrin isminin anlamı tam olarak bilinmemekle beraber çeşitli rivayetler doğrultusunda tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’dan aldığı söylenmektedir. M.Ö. 547 yılında Perslerin eline geçerek Karya Satraplığı’na bağlanmıştır.

  • Adres: Kesikkapı Mahallesi / Fethiye / Muğla
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Kral Mezarları’na ulaşmak için öncelikle Fethiye merkeze gelmeniz gerekmektedir. Geldikten sonra ise yaklaşık 4 km yürüme mesafesi bulunmaktadır. Antik kente ulaşmak için ilçe merkezinden kalkan servisleri veya tekne turlarını kullanabilirsiniz. İlçe merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Dalaman Havaalanı’ndan da buraya ulaşmanız mümkündür.

Muğla’da bulunan kaya mezarlarının en görkemlisi olan Amintas Kaya Mezarı’na dağın eteğinden yaklaşık yüz basamak çıktıktan sonra ulaşabilirsiniz. Mezarlık Likya medeniyetinde statüsü yüksek insanlar için inşa edilmiştir. Amintas’a çıktığınızda Fethiye Körfezi ve Şovalye Adası manzarasını izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!