Ayder Yaylası Gezi Rehberi | Nerede, Konaklama ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerden birisi Rize Ayder yaylası’dır. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından Ayder yaylasını görmek için gelen turistler var.

Tabiat ananın bütün güzelliklerini taşıyan Ayder yaylası, Karadeniz Turları düzenlendiğinde listenin en başında gelenlerindendir. 2017 yılında yapmış olduğumuz Ayder yaylası gezimizde turist akımını bu denli kalabalık olacağını hiç düşünmemiştim. İnanılmaz bir kalabalık ve bu kalabalığın %70’inden fazlasını Arabistan’dan gelen turistler oluşturuyor.

Ayder yaylasına daha önce hiç gitmemişseniz gidip görebilir ve doğanın temiz havasını içinize çekebilirsiniz. Bu benim üçüncü gidişim olunca durum biraz değişiyor ve farklılık arıyor insan. Bu seferki Rize gezimizde Ovit yaylası ayrı bir hoşuma gitti. Mutlaka uğrayın.

rize gezilcek yerler

Ayder Yaylası, RizeÖzellikle son 25 – 30 yılda şanına şan katmış olan Ayder yaylası Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 20 kilometre mesafe uzaktadır. Kaçkar dağları eteklerinde yer alıyor ve deniz seviyesinden yaklaşık 1355 m yükseklikte bulunuyor. Kayın ormanlarıyla çevrili olup olan Ayder yaylası, ilk olarak Halalılar tarafından dinlenme yeri maksadıyla kurulmuştur.

30 yılı aşkın resmi anlamda turizm bölgesi olan Ayder yayalası diğer yandan ise Milli Park özelliği taşımaktadır. Bölgeye günübirlik gidebilir yahut konaklayabilirsiniz.

Ancak kaçak beton yapılarının inşa edildiği Ayder yaylası ve çevresinde 200 den fazla yapı için kaçak ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm ile şanına yakışır bir hale getireceğiz” demişti. Yani Ayder yaylası’nın çevre düzenlemesinin yapılacağı sözünü verdi.

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder ve çevresinde gezilecek yerler olarak nitelendireceğim bu başlık altında mutlaka görmenizi istediğim önemli yerlerden bahsedeceğim.

Gelintülü Şelalesi: Ayder yaylasında bulunan şelaledir. Görüntüsü bakımından tüle benzetildiği için adını Gelintülü Şelalesi koymuşlar.
Zil Kale: Çamlıhemşine 14 km uzaklıkta olan zil kalesi molozlardan yapılmış ve kimin tarafından yapıldığı hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Zil kalesine biz hep dönüşte uğruyoruz bana kalırsa sizlerde öyle yapın.
Çamlıhemşin yaylaları: Yemyeşil görüntüye bürünmüş yaylalarına hayran kalmamanız mümkün değil. Gezi listenizde yer alması gereken Çamlıhemşin yaylaları:

 • Samistal yaylası
 • Kavrun Yaylası
 • Çeymakçur Yaylası
 • Gito Yaylası
 • Pokut Yaylası
 • Sal Yaylası
 • Badara Yaylası
 • Huser Yaylası

Ayder Yaylasında Neler Yapılır?

Ayder yolu üzerinde doğal alabalık tesisleri bulunuyor. Buradan canlı alabalık satın alabilir- siniz. (Önizle) Ayrıca Fırtına deresinde izin almak şartıyla sportif olta ile balık tutabilirsiniz.

Fırtına deresinin taşkın dalgaları arasında rafting yapmaya ne dersiniz? Ayder yolu boyunca bir çok işletme sayesinde 8-10 km kadar rafting yapabilirsiniz. Adrenalin sevenler için eğlenceli bir etkinlik olup, kar sularının bitmesiyle amatörler için de uygun hale geliyor.

ayder-zipline

Ayder yayasında ve Fırtına deresi üzerine kurulmuş olan onlarca Zepline görebilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa 15 TL karşılığında taşkın derenin üzerinden karşıya geçebilirsiniz.

Ayder yaylasında yılın bazı aylarında büyüklü küçüklü mini konserler ve etkinlikler de düzenleniyor. Bölgenin yerel dernekleri ve resmi kurumları tarafından düzenlenen bu etkinliklerin en büyüğü Haziran ayının ikinci haftası düzenlenen Ayder Yayla Şenliğidir. Yılın Ocak ayında da kardan adam festivali yapılıyor. Kocaman bir kardan adam yapılıyor ve resimler çekiliyor. Macera arayanlar poşeti kapıp tepeden aşağı kar üstende kayıyor.

Ayder kaplıcaları bölgenin en önemli yerlerinden biridir. Osmanlı döneminden beri bilinen bu bölgeye 1987 yılında Turizm bölgesi ilan edildiği yıldan bu yana Kaplıca tesisleri açılmaya başlamıştır. Kalsiyum, sodyum, magnezyum, sülfat, klorür, demir ve alüminyum gibi bir çok minerali barından suda pek çok rahatsızlığın tedavisi sağlanmaktadır.

Ayder Yaylası Konaklama

ayder-yaylasi-konaklama
Ayder yaylası Konaklama & Kahvaltı

Ayder yaylasında sizleri konaklamak için pek çok seçenek sizi bekliyor. İsterseniz ahşap evlerde isterseniz de bütçenize uygun lüks otel ve butik otellerde konaklayabilirsiniz. Fiyat aralığı her yerde olduğu gibi mevsimsel olarak değişkenlik gösterebiliyor. Hesaplı bir tatil planlıyorsanız rezervasyonunuzu önceden yapmak için araştırmaya koyulun.

 Kamp Yapma:  Doğa ile iç içe yaşamayı sevenler için Ayder yaylası içerisinde ücretli camping alanı bulunuyor. 20-30 TL gibi bir rakam ile bu alanda kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz kamp yapmak isteyenler bölgede kendilerine sakin bir yer bulabilirler. Kamp yapacak olan arkadaşlar bölgede bulunan ücretsiz tuvaletlerden faydalanabilirler.

Ayder Yaylası Resimleri

Ayder Yaylasında ne yenir?

firtina-deresi-mihlama

Ayder yaylasında Karadeniz’in yöresel lezettlerini tadabileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Rize’ye gelmişken Mıhlama ve Rize Kavurması‘nın tadına bakmadan sakın dönmeyin. Suyunda lezzet olan güzelim memleketimin çayı da bir başka.

Burnuma hep koliva (mısır) kokuları gelse de Laz böreği ve hoşmer gibi yöresel lezzetleri bu gelişimde tadamadığım için içimde kaldı. Bizim önerimiz yol üzerinde bulunan lüks restoranlardan birini tercih edin. Hem fırtına deresinin huzur veren sesini dinlerken Zeplini ve Rafting yapanları izlerseniz.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Otomobil 10 TL
Minibüs 25 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 95 TL

Ayder yaylasına motorlu taşıtlar ile giriş ücretlidir. Araç çeşidine göre giriş ücretleri yükselen giriş ücretleri, tur sahipleri ve yayla esnaflarının da canını sıkmaktadır.

# Ayder yaylası araç giriş ücretleri 2017 yılında ziyaretimde edindiğim bilgilerle yazılmıştır. Üzerinden zaman geçtikçe fiyatlarda değişiklik olabilir ancak yine de eklememin sebebi fiyatlar artsa da bu tabloya yakın bir rakam olacaktır. Ayder yaylasına giriş için ücret sadece araçlar için bulunuyor, araç içerisinde bulunan yayalar ücrete tabii değildir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ayder yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi içerisinde yer almaktadır. Rize merkezden Çamlıhemşin araç yolu uzaklığı yaklaşık 100 kilometre olup, Çamlıhemşin’den Ayder yaylasına uzaklık 18-23 kilometredir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler Rize merkezden kalkan Rize – Ayder seferli minibüslere binebilirsiniz.

 #  Bunların dışında İnternette bulunan Ayder Yaylası Turları düzenleyen yerel şirketler var, firma araştırması yaparak katılım sağlayabilirsiniz.

RizeÇamlıhemşin arası 100 kilometre ve 1 saat 50 dakika sürmektedir.
Trabzon (Havalimanı) – Çamlıhemşin arası 170 kilometre ve 2 saat 40 dakika sürmektedir.
Artvin  – Çamlıhemşin arası 195 kilometre ve 3 saat 30 dakika sürmektedir.
GiresunÇamlıhemşin arası 305 kilometre ve 4 saat 20 dakika sürmektedir.
İstanbulÇamlıhemşin arası 1240 kilometre ve 15 saat 20 dakika sürmektedir.
AnkaraÇamlıhemşin arası 905 kilometre ve 12 saat sürmektedir.

Türkiye’nin her bir yerinden Rize’ye Karayolu ile ulaşım için bir çok otobüs seferleri bulmak mümkündür. Uçakla gitmek isteyenler Trabzon Havalimanı adına en uygun biletleri araştırabilirler.

 #  Eğer yolunuz Rize’ye düşerse Rize’de Gezilecek Yerler adlı içeriğimizi kendinize rehber edinebilirsiniz. Rize civarında bulunan illere göre gezi rehberi;

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • İsmet
  İsmet - 22:57

  Yolunun kalitesi nasıl

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 12:28

   Ayder yaylasına çıkan yolda hiç bir problem yok güvenle çıkabilirsiniz.

   Yanıtla

 • ali
  ali - 10:47

  bilgi için teşekkürler, güzel bir yazı olmuş. rize merkezde en uygun oteller hakkında bilginiz var mı?

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 23:30

   Ayder yaylasına gelmeyi düşünüyorsanız Çamlıhemşin’de bulunan otelleri tercih etmeniz akıllıca olur. Rize merkezde otel araştırması daha önde yapmadık, ama bildiğim kadarıyla zaten iki üç adet var.

   Yanıtla

 • ercan
  ercan - 09:58

  talan devam ediyor

  Yanıtla

 • Samet Şılbır
  Samet Şılbır - 15:07

  Eski güzelliği ne kadar kaybolmuş olsada görmeye değer. Gitmişken zilkale ve palovit şelalesine uğramadan dönmeyin. Ayderin yukarılarına doğru ziplane yapılan yerler var denenbilir.

  Yanıtla

 • Ali Koçak
  Ali Koçak - 00:02

  Öncelikle tabela kültürünü benimseyin sayın çamlıhemşin belediyesi başkanı insanlara yönlendirici bir rehber olsun ve kuş bakışı kroki çizimi büyük Billboard tabelası yapınızki nereye geldikleri nereye gidecekleri belli olsun arnavut kaldırımlı bozuk yollarınızı düzeltiniz yol kenarlarına atılan çöpleri denetleyinizki kötü intiba bırakmayalım esnaflar için çokda serbest piyasa ekonomisine izin vermeyinizki kazıklı voyvoda misali takrardan gelmeleri için olumsuz sebepler oluşmasın..

  Yanıtla

 • Muzaffer duman
  Muzaffer duman - 16:11

  Yayla olarak çok güzel fakat binalaşma oldukça artmış. Mayıs ayında ziyaret ettim. Karlar yeni eriyordu ve akarsular coşmuştu. Mutlaka görmeniz gerekir. Yollar güzel. Fırtına deresi boyunca alternatif birçok mekan var.

  Yanıtla

 • yeliz özkaya
  yeliz özkaya - 22:54

  merhabalar, ben rize merkezden ayder’e geçmek istiyorum. otobüs vb. ulaşım var mı?

  Yanıtla

 • Hakan şenhanlı
  Hakan şenhanlı - 23:03

  Ben ilk defa gideceğim ailecek 4 kişilik bir otel ne kadar fiyatları bilgi sı olan yazabilirmi

  Yanıtla

 • Hasan Engin
  Hasan Engin - 16:26

  Güzelim yeri, kıytırık dükkanlarla doldurmuşlar. herşey karman çorman.. kimi ev tahtadan kimi beton kimi sarı kimi kırmızı.. bari yapacaksınız bir düzenle yapın da bir şeye benzesin.. çok düzensiz halde ben pek beğenmedim.

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 01:24

   Değerli yorumunuz için teşekkürler ? bu konuda size hak veriyorum.

   Yanıtla

 • nefrun
  nefrun - 13:17

  ayder mükemmelllllll

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!