Urfa Balıklı Göl Nerede | Efsanesi ve Hakkında Detaylı Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Ülkemizde Balıklı Göl denince akla gelen ilk yer elbetteki Şanlıurfa – Balıklı göl’dür. Bu yazıyı sonuna kadar okuyup incelediğinizde Balıklı Göl‘e ait aklınızda oluşan tüm soru işaretlerine cevap bulmanızı umuyoruz.


 »  Balıklı göl, Hz. İbrahim’in ateşe atılarak düştüğü yer olarak bilinmektedir. İbrahim peygamber putları tanrı edinmiş olan halkın da gerçekleri görmesi için büyük mücadele veriyordu.

 »  Zamanın katı yürekli padişahı veya kralı olan Nemrut tarafından kalenin en yüksek tepesinden ateşe atılır. Düşme esnasında Allah’ın ateşe, İbrahim peygambere karşı serin ve olma emrinin gelmesi ile birlikte ateş suya dönüşmüştür. Ateşin içindeki odunlar ise balığa dönüşmüştür. Bunun üzerine İbrahim peygamber kendini ateş yerine, gül bahçesinin içine düştüğünü görür.

 »  Ateşin göle dönüştüğü yerin adı Halil-ur Rahman’dır.

 »  Söylenenlerden biri de balıklı göllerden biri olan Ayn-ı Zeliha gölünün, padişahın kızı olan Zeliha’nın İbrahim peygamberin arkasından ağlaması sonucu gözyaşlarından oluşmuş olmasıdır.

Günümüzde korunup muhafaza edilmesi gereken yerlerden biri olarak, görsel güzelliği ve Allah’ın hikmetinin göstergesi olarak insanların oldukça ilgisini çekmektedir.

Balıklı Göl Resimleri

Şanlıurfa - sanliurfa gezilecekyerler balikli gol 01

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi : Balıklı Göl, Şanlıurfa ilimizin merkezinde yer almakta. Şehrin her yanından Balıklı Göl’e ulaşım mümkün. Şahsi aracınızla gelmek istiyorsanız şehir merkez tabelalarını takip etmeniz yeterli olacak.

İletişim Bilgileri
Adres: Halil-ür Rahman Gölü, 63200 Göl, Şanlıurfa Eyyübiye, Şanlıurfa, Türkiye
Telefon : 0 (414) 318 5100 (Belediye)
Telefon : 0 (414) 312 53 32 (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)


 »  Eğer yolunuz Şanlıurfa’ya düşerse, daha önceden hazırlamış olduğumuz Şanlıurfa’da gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.