Bodrum Antik Tiyatrosu Rehberi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Göktepe’de, BodrumTurgutreis yolu üzerinde yer alan Antik Tiyatro, Halikarnassos’tan günümüze kalan en önemli yapılardan biridir. Tiyatro, Antik çağ geleneklerine uygun biçimde üç ana bölümden oluşuyor. Skene (sahne binası), Orkestra (yarım yuvarlak) ve Kavca (oturma kademeleri). Oturma kademeleri yumuşak kayalardan oyularak yamaca inşa edilen tiyatro, 53 sıralı ve 13.000 kişilik kapasiteye sahip.

Antik Kentler - Bodrum Antik Tiyatrosu01

Kavca: Oturma kademeleri ana kayaya At nalı şeklinde oyularak biçimlendirilmiş ve üzeri mermerle kaplanmıştır. Oturma sıraları ortadan yatay olarak geçen bir yolla enine ikiye ayrılmıştır. Alt bölüm sağlam bir biçimde günümüze kadar gelmiştir. Üst bölüm ise doğa ve insanların yaptığı tahribat nedeniyle harap bir durumdadır. Oturma sıraları ayrıca dikine 11 merdivenle 12 bölüme ayrılmaktadır.

Orkestra Bölümü: Tiyatronun ortasında yer almaktadır ve oturma sıraları bölümüne uygun olarak yarım daireden daha büyük bir biçimde yapılmıştır. Antik çağda oynanan oyunları söylediği şarkılarla ve bir çeşit koreografi ile destekleyen koro orkestrada yer almaktaydı.

Ortada oturma sıralarının hemen önünde yer alan sunak, Anadolu da ortaya çıkmış bir tanrı olan Dionysos’a yapılan sunular için konulmuştur. Roma çağının sonlarına doğru bu tip tiyatrolarda gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmıştır. Burada da seyircileri dövüşçülerden ayıran korkuluk levha kalıntılarını görmek olasıdır.

Sahne Yapısı: Tiyatronun güney kısmında yer alır. At nalı biçimindeki oturma bölümünün açık kısmını kapatacak biçimde inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir yapıdır. İki katlı bir yapı olduğu ve orkestraya bakan kısmında bir sahne önü podyumu olduğu izlenebilmektedir.

Bu bölümün arka tarafındaki duvar üzerinde oynanacak oyuna göre değişen portatif dekor levhalarının asıldığı oyuklar görülebilmektedir. Sahne yapısındaki kapılar oyunda yer alan oyuncuların ve protokolün kullandığı kapılardır. Sahne binası ile oturma bölümü arasında yer alan paradokslar yanı girişler izleyicilerin giriş ve çıkışlarına ayrılmıştır.

Bodrum Antik Tiyatrosu Resimleri

Bodrum Antik Tiyatrosu Ücreti

Etkinlikler haricinde giriş çıkış ücreti bulunmamaktadır.

Bodrum Antik Tiyatrosu Etkinlikler

Bodrum Antik Tiyatro, yıllardır Bodrum’daki en büyük konser organizasyonlarının yapıldığı yer olmuştur. İnanılmaz akustiği ve büyüleyici atmosferiyle burada bir konsere gelmek en klasikleşmiş Bodrum deneyimlerinden.

2016 yılında, İstanbul ve Çeşme’den sonra, Turkcell Yıldızlı Geceler de Bodrum’a şube açan etkinliklerden oldu. Bodrum Antik Tiyatro’da Ajda Pekkan’dan Şebnem Ferah’a birçok popüler isim sahne aldı.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yeniköy Mah., Kıbrıs Şehitleri Caddesi Bodrum / Muğla / Türkiye

 »  Eğer Yolunuz Muğla ve çevresine düşerse Muğla’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.