Bozcaada Gezi Rehberi

Hakkında Bilgiler

Bozcaada Hakkında

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı, Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Gökçeada ve Marmara adalarından sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olarak yerini almıştır. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı binlerce turistin akın ettiği Bozcaada, son yılların en çok ilgi çeken tatil noktalarından biri olmuş durumda.

Bozcaada’nın dar ve ara sokaklarında yürürken kendinizi kaybolmuş olarak bulabilir, Bozcaada şarapları ile gün batımını izleyerek huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

New York Times ve birçok global dergi ve gazetelerde Dünya’da binlerce farklı tatil noktası içerisinden tavsiye edilen adada yaz aylarında nüfus kış aylarına göre 10 – 15 kat artıyor.

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Deniz tatili için adaya gidecekseniz Temmuz ve Ağustos ayları en iyi seçenek olacaktır. Daha sakin, kalabalıktan uzak bir ada tatili geçirmek istiyorsanız Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim aylarını tavsiye ederiz.

Eylül ayının başlarında adaya yolunuz düşerse, adanın en önemli festivali olan “Bağbozumu Festivali”ni kaçırmamanızı öneririz. Festival 2 gün sürmekte ve Bozcaada’daki şarap üretimi yapan kişilerin kendilerine ait bağlarda düzenlemiş oldukları sembolik bağbozumuyla başlıyor ve çeşitli birçok etkinlik ile devam ediyor. Bozcaada Kalesi içerisinde düzenlenen konserlerde ünlü isimler sahne alıyor, yarışmalarda ise adanın kızları içerisinden en güzel üzüm güzeli ve en iyi çavuş üzümü seçiliyor.

Bozcaada Otelleri ve Pansiyonları

Bozcaada’da kalacak yer bulmanız en büyük ihtiyacınız olacaktır. Ada içerisinde konaklayabileceğiniz oteller, pansiyonlar, bağ evleri ve tatil çiftlikleri bulunuyor.

Yaz aylarında yolunuz adaya düşecekse konaklama yapacağınız tesisi aylar öncesinden araştırıp, kararınızı verip rezervasyonunuzu yaptırmak çok daha iyi olacaktır. Yoksa konaklama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bağ evleri ile ilgili olarak da şu şekilde bahsedebiliriz; adada onlarca bağ evi bulunuyor. Bağ evlerinde konaklamanın otellere göre daha özel olduğunu söyleyebiliriz. Ada şaraplarının tadına bakabilir, özel olarak adada hazırlanmış reçelleri kahvaltınızda lezzetle yiyebilir, yeşillik ve doğa ile içiçe muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

Bozcaada otelleri içerisinde 4 ve 5 yıldızlı gibi yüksek yıldız sayısına sahip oteller bulunmuyor. Adanın yapısına çok daha uygun butik oteller, bağ evleri ve tatil çiftlikleri yer alıyor.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

 »  Araba İle Ulaşım

Kendinize ait veya araç kiralama firmalarından kiralayacağınız aracınız ile öncelikli olarak Çanakkale’nin Ezine ilçesine, ardından Geyikli beldesine bağlı Geyikli Bozcaada feribot iskelesine ulaşmanız gerekiyor. Feribot iskelesine gelmeden önce Bozcaada feribot seferleri ile ilgili bilgi edinmeniz, iskelede fazladan beklememeniz ve zaman kaybetmemeniz için iyi olacaktır.

 »  Otobüs İle Ulaşım

Yaz aylarında otobüs firmaları büyükşehirlerden Geyikli İskelesi’ne kadar yolcu taşıyorlar. Yaz ayları dışında ise otobüslerin son durağı Ezine’deki otobüs garı oluyor. Otobüs garından iskeleye ulaşmanız gerekiyor. İskeleden feribotlar ile Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Feribotlar adanın merkezi noktasına yanaşıyor.

Diğer şehirlerden (Geyikli İskelesi’ne kadar seferi olmayan otobüsler için) Bozcaada’ya ulaşmak için ise önce Çanakkale Otogarı’na, oradan minibüs  ve otobüsler ile Geyikli Bozcaada feribot iskelesine varmanız gerekiyor.

 »  Uçak İle Ulaşım

Bozcaada’ya uçak ile ulaşmak istiyorsanız, en yakın havaalanı olan Çanakkale Havaalanı’na ulaşmalısınız. 2018 Nisan ayı itibariyle, Onur Air firmasının İstanbul – Çanakkale; Anadolujet firmasının ise Ankara – Çanakkale seferleri bulunuyor. Uçağınız havaalanına iniş yaptıktan sonra servis aracı veya taksi ile Çanakkale otogarına ulaşıp, Geyikli minibüs, otobüsleri ile yolculuk ederek Geyikli İskelesi’ne ulaşıp feribot ile Bozcaada’ya 25 – 30 dakikalık yolculuk ile geçebilirsiniz.

Yolculuk Süreleri :

İstanbul – Çanakkale : 50 dakika

Ankara – Çanakkale : 1 saat 25 dakika

 »  Deniz Yolu İle Ulaşım

Bozcaada’ya denizyolu ile ulaşımı GESTAŞ firması sağlıyor. Geyikli Feribot İskelesi’nden kalkan feribotlar yaklaşık 25 – 30 dakika içerisinde Bozcaada iskelesine yanaşıyor.

Firma, yaz aylarında yaşanan yoğunluk sebebiyle, feribot seferlerini aralıksız olarak gerçekleştiriyor. Eğer Bozcaada’ya aracınız ile gitmek istemiyorsanız yaz aylarında Çanakkale feribot iskelesinden kalkan deniz otobüsüne binerek kısa süre içerisinde Bozcaada’ya ulaşabilir, aynı gün akşam saatlerinde yine deniz otobüs ile Çanakkale’ye dönebilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Ada Sokakları

Dar ve renkli ada sokaklarını yaklaşık 1 – 2 saat içerisinde gezebilirsiniz. Zamanında ada içerisinden geçen dere, adayı Türk ve Rum mahalleleri olarak ikiye bölmüştür. Fakat günümüzde böyle bir farklılık kalmamıştır. Ancak ada içerisinde gezerken evlere baktığınızda mimari olarak Türk veya Rum mahallesinde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

Feribot ile Bozcaada’ya yolculuğunuz devam ederken, adaya yaklaştıkça sizin en çok dikkatini çekecek noktalardan birisi Bozcaada kalesi olacaktır. Adada düzenlenen festivallerde konserler kale içerisinde yapılabiliyor. Ve kalenin bahçesinde ada içerisindeki eski dönemlere ait çıkarılmış olan mezar taşları ve tarihi eserler sergileniyor.

Kale Ziyaret Saatleri:

» 10:00 20:00 arası

Bozcaada Müzesi

Birgün Bozcaada’ya yolunuz düşerse Bozcaada Müzesi’ni mutlaka gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz. Müze içerisinde Bozcaada’nın eski dönemlerine ait fotoğraflar, Osmanlı dönemine ait birçok farklı evrak ve eşyalar, şarapçılık ve bağcılıkta kullanılan araç ve gereçler gibi birçok sergilenen fotoğraf, obje ve belgeleri görebilirsiniz.

Müze Ziyaret Saatleri:

» 10:00 20:00 arası

Rüzgar Gülleri

Adayı ziyarete geldiğinizde en batı uçta yer alan rüzgar güllerinin bulunduğu bölgede gün batımını izleyerek bu güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca aynı bölgede yer alan Polente Feneri’nin başında da fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Manastırı

Ayazma Bozcaada’nın güneyinde yer almaktadır. Bu bölgede eski yıllara ait bir çeşme, 7-8 adet civarı asırlık çınar ağacı, iki farklı tek kattan oluşan mimari ve manastır bulunuyor.

Ayrıca bu bölgede manastırın yanında bir restaurant bulunuyor. Bu işletmeyi Rum bir aile işletiyor. Ayazma’ya geldiğinizde bu işletmeye de uğramadan ayrılmamanızı öneririz.

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

Ada içerisinde ibadet yapılabilen tek kilise olan Meryem Ana Kilisesi, Rum mahallelerinin ara sokağında yer alıyor. Kilisenin çan ve saat kulesi neredeyse adanın her noktasında göze çarpıyor.

Rum Ortodokslar’a ait olan kilisenin geçmiş dönemlerde hangi yıllar içerisinde yapıldığı ise net olarak bilinmiyor. Ancak kilise üzerindeki “1869” tarihi dikkatleri çekiyor.

Eğer kilisenin iç avlusunu ziyaret etmek istiyorsanız, Rumların sabah saatlerinde yapmış oldukları Pazar ayinine katılabilirsiniz. Bunun dışında ziyaret için başka bir şansınız malesef yok, çünkü kiliseye ziyaretçi kabul edilmiyor.

Bozcaada Göztepe

Göztepe bölgesi adanın Polente Feneri’nden sonraki en yüksek noktasıdır. Bu bölgeye geldiğinizde neredeyse tüm Bozcaada’yı kuşbakışı olarak görebilir, eğer hava koşulları elverişli olduğu taktirde de Çanakkale’ye bağlı bir diğer ada olan Gökçeada’yı ve Yunan adalarını görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yaklaşık 195 metre yüksekliğe sahip bu noktaya kendi aracınız ile de ulaşmanız mümkün. Fakat buraya ulaşacağınız yol asfalt değil, topraktır. Bu duruma göre Göztepe noktasına ulaşım konusundaki kararınızı verebilirsiniz.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

“Bozcaada şarapları nasıl yapılıyor?” sorusuna yanıt bulmak istiyorsanız, ada içerisinde şarap üretimi yapan kişilerin satış ofisleri yer alıyor. Bu ofisleri ziyaret ederek şarap fabrikası turlarına nasıl katılabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ada içerisinde yaklaşık 6-7 adet şarap üretimi yapan firma bulunuyor. Özellikle yaz aylarında bu şarap üreticileri, üretim yaptıkları noktalara turlar düzenliyorlar. Bu turlarda şarapların nasıl yapıldığını, hangi ve ne tür malzemelerin kullanıldığını, Bozcaada şarabı hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca üzüm bağlarını da yerinde görebiliyorsunuz.

Dilediğiniz taktirde şarap üreticilerinin satış ofislerinden Bozcaada şarapları alabilirsiniz. Veya şarap üretimi yapan firmaların fabrikalarına yakın bölgelerde yer alan şarap evlerine giderek şarapların tadına bakabilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Plajı

Ayazma plajını anlatmaya sözler yetmez desek doğru olur. Adanın güneyinde yer alan harika plaja sabah saatlerinde ada merkezinden kalkan minibüsler ile kısa bir yolculuktan sonra ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Dilerseniz plaja kendi aracınız ile ulaşmanızda mümkün.

Haziran – Temmuz – Ağustos gibi çok fazla yoğunluğun yaşandığı zamanlarda plaja sabahın erken saatlerinde gitmenizi öneririz. Aksi taktirde plajda yer bulmak konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Plaja ulaştığınızda turkuaz rengi gördüğünüzde acaba ben Maldivler’e mi geldim diyebilirsiniz. Cüzi miktarlarda şezlong ve şemsiye kiralayıp denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Başka bir seçenek ise kendi malzemelerinizi (şemsiye, hasır, meyve vb.) plaja götürerek deniz keyfini çıkarmak olabilir. Fakat yoğun günlerde bu fırsatı yakalamanız çok zor olabilir.

Bozcaada’da Alışveriş

Ada içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bazı küçük dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlarda Bozcaada’ya özgü cam yapımı eşyalar, kumaş çantalar gibi bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ada tatiliniz sonunda ailenize, arkadaşlarınıza; sevdiklerinize bu eşyalardan alarak, ada hatırası olarak götürebilirsiniz.

Hediyelik eşyalar dışında, ada meydanı bölgesinde akşam saatlerinde kurulan pazar bulunuyor. Pazarda takılardan, süs eşyalarından, magnetlere kadar farklı birçok şeyi bulmanız mümkün.

Haftanın her Çarşamba günü ada halkı tarafından üretilen meyve, sebze ürünlerinin satıldığı halk pazarı kuruluyor. Taze taze bu ürünleri satın alıp tüketme imkanına sahip olabilirsiniz.

Bozcaada Seyahatiniz İle İlgili Tavsiyelerimiz

 • Adaya Haziran, Temmuz, Ağustos gibi çok fazla yoğunluğun yaşandığı aylarda gelecekseniz konaklayacağınız tesisi önceden belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın.
 • Adaya geldiğinizde denize girmek için Ayazma plajına gidecekseniz, sabah oldukça erken saatlerde yola çıkın.
 • Bozcaada şaraplarını ve reçellerini denemeden adadan ayrılmayın.
 • Ayazma Manastırı’nın yanında yer alan yaşlı çınar ağaçlarının etrafında yer alan restaurant – cafe’de oturup içeceğinizi içerek, püfür püfür ada rüzgarının tadını çıkartın.
 • Polente feneri ve rüzgar güllerinin yer aldığı tepeye çıkıp, tüm adayı kuşbakışı olarak görüp, güneşin batışını bu bölgeden izleyin.
 • Bozcaada Kalesi’ni ziyaret edecekseniz, kalenin en üst surlarına kadar çıkarak ada manzarasının keyfini çıkartın.
 • Bozcaada’da yer alan üzüm bağlarından rastgele üzüm toplamaya çalışmayın. Bu davranış ada kültürüne pek olumlu karşılanmıyor.
 • Adada toplu taşıma hizmeti bulunmuyor. Sadece yaz aylarına özel olarak gerçekleştirilen Bozcaada merkezi ile Ayazma plajı arasında gerçekleştirilen minibüs seferleri bulunuyor. Bunun dışında ada içindeki tüm ulaşımınızı kendi aracınız ile veya yaya olarak sağlamanız gerekiyor. Buna göre ulaşım tercihinizi önceden planlayın.
 • Tatile geldiğinizde ada da nakit para konusunda sıkıntı yaşarsanız, ada içerisinde birçok bankanın ATM’si bulunuyor. Nakit para ihtiyacınızı adada bulunan banka ATM’lerinden karşılayabilirsiniz.

 »  Eğer yolunuz Çanakkale’ye düşerse daha önceden hazırladığımız Çanakkale’de Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • kaan
  kaan - 10:05

  güzel paylaşım kardeşim eline sağlık yararlı bir paylaşım olmuş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!